Vyrai: kuo jie skiriasi nuo mūsų, moterų, ir kaip tuos skirtumus ištverti

Vyras ir moteris / 123rf nuotr.
Vyras ir moteris / 123rf nuotr.
Šaltinis: „Laimė“
2013-04-24 22:32
AA

Kaip rašoma protingose knygose, jie atskrido iš Marso, o mes atkakome iš Veneros. Mes kosmoso platybėmis keliavome ilgiau, todėl esame kantresnės ir galime valandų valandas matuotis bei derinti drabužius. Jie atvyko iš karo dievo planetos, todėl mėgsta žaisti dažasvydį, žiūrėti kovinius filmus ir erzinti Kelių policiją. O kai juos ir mus apvaizda sukiša po vienu stogu, pakanka penkių minučių, kad susipyktume visai savaitei.

Kad ir kiek mokslinių tyrimų inicijuotų feministės, Y chromosoma gerai atlieka savo darbą: stiprioji lytis skiriasi nuo silpnosios net ir tuomet, kai pradeda darytis nebeaišku, kuri gi čia lytis silpnoji, o kuri – stiprioji. Patikėkite: omeny turime ne vien akivaizdžius fizinius skirtumus (jau įsivaizduoju, kaip šį sakinį perskaitę lyties keitimo chirurgai atlaidžiai linguoja galvas...).

Tai kuo gi mes vis dėlto skiriamės?

SMEGENYS. Gink dieve, nesakysime, kad jie protingesni, nors jų smegenys 10 proc.  sunkesnės nei mūsų. Kiekis dar nereiškia kokybės. O ir mokslininkai mūsų pusėje – jie įrodė, kad skirtumo tarp vyrų ir moterų intelekto nėra. Valio! Bet tokiu atveju labai įdomu: jeigu jau intelektas nesiskiria, ką vyrų kaukolėje veikia tie 10 proc. papildomo svorio? Analizuoja futbolo rungtynes, alaus pylimo į bokalą kampą ar automobilio žvakių susidėvėjimo laipsnį? Gal snaudžia ir laukia žvaigždžių valandos? O gal aktyvuojasi prireikus sugeneruoti argumentus, kodėl šių svarių smegenų savininkas negali eiti pavedžioti šuns, išnešti šiukšlių, taisyti lygintuvo arba, dar baisiau, skusti bulvių? Akivaizdu: mes esame nuskriaustos gamtos, nes neturime jokio proto rezervo. Šį trūkumą suprantame labai anksti, todėl norėdamos jį kompensuoti net pirmokėlės uoliai mokosi ir klusniai sėdi per pamokas. Tuo tarpu berniukai išgyvendami visą savo didybę laido popierinius lėktuvėlius ir paskutiniame suole žaidžia jūrų mūšį. Tėveliai išmokė. Nesistebėkite – berniukai bręsta keleriais metais vėliau (ar kada nors subręsta, pasakyta nebuvo).

Čia ir yra vyriškosios giminės klaida: jie nemankština smegenų. O be reikalo. Vėliau, kai vienu metu gali dirbti tik vienas jų smegenų pusrutulis, labai gailisi. Moterys tuo tarpu iš karto mąsto „visa galva“. Lyg ir nieko įtartino, tačiau dėl to mes geriau meluojame – neraustame, nemikčiojame. Kai vienas pusrutulis kuria įtikinamą istoriją, kitas kontroliuoja emocijas: nei delnai drėgsta, nei balsas virpa. Viskas sėkmingai veikia ir ypatingais atvejais, pavyzdžiui, mylintis. Tik moteris tokiomis intymiomis akimirkomis sugeba galvoti, kad lubas reikėtų perdažyti, o po „visko“ būtų gerai pasižiūrėti „Elę Makbyl“...

Vyrai, sugebėdami mąstyti tik vienu smegenų pusrutuliu vienu metu, yra arba perdėm protingi (štai iš kur santūrus prezidentas ir tarptautiniais žodžiais šnekantys profesoriai), arba pernelyg emocingi (pavyzdžiui, kai (pra)laimi jų mėgstama krepšinio komanda). Gal ir mums kartais praverstų toks gebėjimas – netektų susidurti su rėksne viršininke arba per dalykinį susirinkimą, užuot ryžtingai gynus projektą, jaudintis, ar nematyti spuogelio ant nosies.

Visai neteisingas įsitikinimas, kad mergaitės – humanitarės, o berniukai – „tiksliukai“. Matematiką vienodai moka ir vieni, ir kiti. Tačiau mergaitės mažiau klaidų daro skaičiuodamos (kruopštukės...), berniukai geriau sprendžia matematines problemas (pavyzdžiui, žodinius uždavinius), o jų erdvinis mąstymas, palyginti su mūsiškiu, tiesiog dieviškas. Dėl to vyrai geriau žaidžia šachmatais, lengviau supakuoja lagaminus kad ir į pačią mažiausią bagažinę, racionaliau išdėsto baldus kambaryje. Moterys – geresnės buhalterės, pardavėjos, siuvėjos; vyrai – geresni architektai, patalpų dizaineriai ir krovikai. Tiesą sakant, vyrų pardavėjų arba siuvėjų (save išdidžiai vadinančių dizaineriais) pas mus pasitaiko vis dažniau, bet moters krovikės sutikti dar neteko. Matyt, tikrai prastai su tuo erdviniu mąstymu.

Treniruotė / 123rf nuotr.

FIGŪRA. Na, nepasisekė mums čia, nors tu ką. Biologija reikalauja vieno, mada su J. Statkevičiumi priešaky – kito, aerobikos trenerė – trečio.... Todėl visai nenuostabu, kad moteris tris kartus dažniau kankina nerimas ir depresija, o kokio nors valgymo sutrikimo grėsmė joms 10 kartų didesnė nei vyrams.

Gamtos taip surėdyta, kad mūsų kūne yra 70 proc. daugiau (!) riebalų, 40 proc. mažiau raumenų ir, tarsi šito dar nebūtų gana, mes maždaug 13 cm žemesnės nei stipruoliai mūsų gyvenimo bendrakeleiviai. Galime guostis nebent tuo, kad esame švelnesnės, meilesnės, patogesnės prisiglausti ir užimame mažiau vietos sausakimšame troleibuse (o autobusų parkas neišreiškia jokio dėkingumo – galėtų nors kankinant PMS nemokamai vežioti).

Bet kartais per televizorių rodo moteris, kurioms kaimynėlis, jau tris valandas besistengiantis išstumti užklimpusį golfą, turėtų beprotiškai pavydėti. Jų kūne raumenų tikrai daugiau nei vidutinio vyro, o riebalų apskritai nėra, išskyrus plonutį sluoksnelį, užteptą ant įrudusios odos. Statistika teigia, kad vyrai miršta vidutiniškai 10 metų jaunesni nei moterys. Įtariu, kad jų skaičių ganėtinai pakoreguoja minėtų ponių (jei jas galima taip vadinti) sutuoktiniai. Na, kuris gi ištvertų bedruskę baltymų dietą, liesą varškytę pusryčiams, trenerio skambučius vėlai vakare ir čempionę lovoje?

SVEIKATA. Nė vienai greičiausiai nesukeltų nuostabos tokia situacija: moteriškė, serganti gripu (38,5 laipsnio temperatūros, kaulų laužymas ir kiti „malonumai“), virina pieną su medumi savo mieliausiajam, kuris įsipjovė pirštą ir dabar labai kankinasi, nes net TV kanalų dorai perjungti nesugeba. Tai visai ne anekdotas, nes vyrai jautresni skausmui nei mes. Įsivaizduoju, kiek jiems, vargšams, reikėdavo drąsos, kai prieš šimtą tūkstančių metų eidavo medžioti mamutų.

Vyrų odoje – 1,3 karto daugiau prakaito liaukų, o moterų organizme net 4 kartus daugiau aukso. Teiginys tarsi ir nereikalauja jokių papildomų komentarų – savaime suprantama, kuri lytis vertingesnė ir kodėl.

Nenuostabu, kad turėdamos storesnį poodinį riebalų sluoksnį mes esame atsparesnės įvairiems aplinkos poveikiams nei vyrai. Mūsų ir imunitetas stipresnis. Vargšai vyrai girdi prasčiau, todėl nekeista, kad į daugelį mūsų klausimų neatsako arba atsako „hm“ (net į tokius: „Ką šiandien valgysime pietums?“; „Su kuo tiek ilgai trankeisi?“). Gal dėl nuolatinio nesusikalbėjimo vyrai tris kartus dažniau tampa alkoholikais. Iš pradžių jie, matyt, tenori nusigerti iki tokio lygio, kai visi klausimai vienodi ir bet kurie atsakymai – teisingi. Tačiau, kartą tai patyrę, kai kurie iš jų nebegali sustoti, nors žmonos ir pradeda garsiau rėkti bei kalbėti paprastesniais terminais, o kartais imasi ir vaizdinių priemonių (kočėlas – viena iš populiaresnių).

Vyrų odoje – 1,3 karto daugiau prakaito liaukų, o moterų organizme net 4 kartus daugiau aukso. Teiginys tarsi ir nereikalauja jokių papildomų komentarų – savaime suprantama, kuri lytis vertingesnė ir kodėl. Atsakymas į klausimą, kodėl kailinių ir papuošalų reikia mums, o antibakterinio muilo – vyrams, taip pat aiškus. Nesielvartaukite, mielieji, jūs vis dar turite daugiau raumenų ir mažiau riebalų. Deja. Įdomu, o ar laikantis dietos aukso kiekis organizme sumažėja? Ar moters organizmas pajėgus pasisavinti auksą per odą? Na, bent kelias molekules per parą? Juk taip norėtųsi ir to – vidinio – grožio...

Pusė vyrų apie 50-uosius metus praplinka. Mums tai, dėkui motinėlei gamtai, negresia, nebent kasdien keistume plaukų spalvą. Gal savo skalpo būkle susirūpinusį sutuoktinį paguostų faktas, kad vyrai dvigubai dažniau nei moterys sugeba judinti ausis?

POJŪČIAI. Apie moterų gebėjimą orientuotis žemėlapiuose ir vietovėse sklinda legendos. Vyrų regėjimas taip „nustatytas“, kad akimirksniu išskiria pagrindinį objektą, tačiau nemato detalių. Tarkim, reikiamą prekybos centrą gali surasti per patį trumpiausią laiką iš bet kurio miesto taško, tačiau, nors užmušk, negali pasakyti, kokios prekės išdėstytos prie įėjimo ir kiek kainuoja tie žydri kailiniai penktos iš kairės parduotuvės vitrinoje. Gal ir gerai: kai vyras puikiai orientuojasi Lietuvos keliuose, tu be jokio vargo „Maximoje“ susirandi sausų mielių ir nagų lako. Nereikia pavydėti vyrams orientacijos – pavyzdžiui, net 20 kartų didesnė tikimybė, kad bus sutrikęs jų spalvinis regėjimas. O ir šiaip vyrai spalvas skiria daug prasčiau nei mes.

Moterų ir uoslė geresnė, todėl jos labiau nei vyrai išgyvena, kad pastariesiems gamta atseikėjo daugiau prakaito liaukų. Ir gal dėl to kvepalus joms dovanoti geriau nei virtuvinių rankšluostėlių rinkinį.

POŽIŪRIAI. Beje, jei vis dėlto jums padovanos rankšluostėlių ar puodkėlių rinkinuką, nepulkite į paniką. Matyt, perkant dovaną suveikė ne tas smegenų pusrutulis. Vyrai praktiški, jie ir gyvenime daugiau reikšmės teikia darbui, o mes – santykiams. Net pokalbio metu vyrai perduoda sprendimus („Tu padaryk tą, o aš – aną“), o moterys nagrinėja santykius („Nekenčiu, kai tu šitaip elgiesi“). Jei nebūtų moterų, jų švelnumo, supratimo, dėmesio, atjautos, nebūtų ir santykių. Nebent seksualiniai. Beje, į atsitiktinius seksualinius santykius, mokslininkų teigimu, „moterų požiūris santykinai konservatyvus, vyrų – santykinai liberalus“. Ir nieko čia, žmogau, nepadarysi.

Todėl jei kurį savaitgalio vakarą jūsų vyras (pasak mokslininkų, socialinis lyderis ir sekso iniciatorius), užuot keliavęs su jumis į kiną, nutaisęs kankinio išraišką išsidrėbs ant sofos, – nepykite. Tikriausiai jis įsipjovė pirštą. Padėtų jodas, tvarstis, kepsnys, bokalas alaus ir dėmesys 24 valandas per parą.