„Vyras mane muša – atleisti ar skirtis?“ Santykių ekspertų komentaras

Smurtas / „Shuterstock“ nuotr.
Smurtas / „Shuterstock“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Ką daryti moteriai, kuri patiria fizinį smurtą nuo savo vyro – laukti ir tikėtis, kad jis pasikeis ar nutraukti visus ryšius su juo? Į portalo Ji24.lt skaitytojos klausimą atsako santykių ekspertai.

Sveiki,

norėčiau su jumis pasidalinti savo problema. Turiu draugą, su kuriuo kartu gyvename jau maždaug metus. Apsigyvenome drauge dar draugystės pradžioje, draugavę gal tik mėnesį. Tiesiog taip susiklostė aplinkybės – jis nerado kito buto, o aš gyvenau viena, tad pasiūliau atsikraustyti pas mane, buvau ką tik išsiskyrusi su ankstesniu draugu ir norėjau kuo greičiau jį pamiršti su kitu.

Iš pradžių viskas buvo gerai, mes nesipykome, jis mane gerbė, tačiau, bėgant laikui, jis pradėjo darytis įžūlus, vis dažniau žeria man kritiką ar pasako ką nors apie mano išvaizdą. Nors esu ganėtinai išvaizdi mergina, kartais po jo žodžių jaučiuosi ne tokia graži, neretai netgi nuvertinu save. Komplimentų jis beveik nesako, nes jis ne tokio tipo, kad jais žarstytųsi. Vis dėlto baisiausia yra ne tai.

Kartą mes taip smarkiai susipykome, kad jis ėmė mane daužyti, kitaip tariant, panaudojo smurtą prieš mane. Jam tą dieną nesisekė darbe, dar buvo pavartojęs alkoholio. Parėjo piktas, iškeikė mane. Aš jam atkirtau, kad nebūsiu „atpirkimo ožiu“, tada jis manęs atsiprašė, bet kiek vėliau ir vėl supyko dėl to, kad kotletai jam nepatiko. Susinervinusi aš sudaužiau puodelį, tuomet jis ir pradėjo mane mušti.

Buvau pasibjaurėjusi tokiu jo elgesiu, todėl išvariau jį lauk iš namų. Buvo ir pikta, ir skaudu. Bet blogiausia tai, kad ranką prieš mane jis kėlė jau nebe pirmą kartą, aš jau daug kartų jam esu atleidusi. Be jo man buvo sunku, negalėjau patikėti, kad ir vėl teks likti vienai, todėl, kai jis kitą dieną parašė, jog suprato, kad mane myli ir pasiilgo, aš leidau jam vėl sugrįžti. Nors ir tikiu, kad jis dar pakels prieš mane ranką, kad manęs negerbs, bet tada jau tikrai padėsiu tašką mūsų beviltiškuose santykiuose.

Patarkite man, ką daryti dabar – ar laukti dar vieno smurto išpuolio, ar tikėti, kad jis daugiau taip nebedarys? Galbūt dar reikėtų pažiūrėti, ar jis dar nori būti su manim ir ar gali pasikeisti? Nes dabar jis tikrai stengiasi būti švelnus, tik aš netikiu, jog tai ilgai truks. Esu sutrikusi, bijau jo netekti, bet bijau su juo ir būti. Ką daryti atsidūrus tokioje gyvenimo kryžkelėje?


Atsako santykių ekspertai Silvija ir Šarūnas Mažuoliai.

Sveiki,

atsidūrus gyvenimo kryžkelėje svarbiausia yra padaryti sprendimą. Baimė, kuri kirba kiekvienam tokioje situacijoje, yra suklysti. Dažnai dė to vilkiname sprendimus, mėtomės iš vieno varianto į kitą, vėl ir vėl apgalvojame visus įmanomus „o kas jeigu?“, kurie įneša daugiau chaoso nei aiškumo. Pasitelkite visą įmanomą pagalbą tam sprendimui padaryti – artimus žmones, kuriais pasitikite ir galite išsikalbėti, draugus. Vienas idėjas pateiksime mes, kitas galite išgirsti iš kitų žmonių.

Taip pat saitykite: Tikra istorija. „Ir gyveno jie ilgai, bet nelaimingai...“

Kuo svarbus sprendimas? Jis padeda išlipti iš užburto rato ir mėtymosi į priešingas puses. Toks mėtymasis labai vargina, kuo toliau, tuo sunkiau tampa žengti į kurią nors pusę. Yra naudingiau padaryti bet kokį sprendimą nei nepadaryti jokio. Kad ir ką nuspręsite – duoti jam šansą ar skirtis dabar, bent jau turėsite kryptį, kuria judate. Žengusi vieną žingsnį, galėsite žiūrėti, kur žengti toliau, o kol stovite vietoje, vietoje ir liksite. Pakomentuosime šiek tiek abu variantus – likti arba skirtis, kad turėtumėte platesnį vaizdą ir idėjų iš šalies pamąstymui.

Labai tikėtina, kad esate teisi sakydama, jog jūsų draugas ilgalaikėje perspektyvoje, nesikeis. Iš to, ką rašote, panašu, jog esate su juo tik dėl to, kad bijote būti viena. Jųdviejų santykių pradžia buvo pagrįsta ne draugyste ir simpatija vienas kitam (šito, žinoma, irgi turėjo daugiau ar mažiau būti), bet Jūsų noru pamiršti buvusį vaikiną. Toks santykių pagrindas labai retai veda į ką nors gražaus, kadangi net neįvertinate, su kuo pradedate gyventi – kad tik būtų vyras ir kad tik atitrauktų dėmesį nuo kito vyro.

Įvyko kas įvyko, ir dabar pati įvardijate santykius kaip beviltiškus. Kam Jums jų reikia? Ką gero, be trumpalaikės galimybės nejusti viduje tvyrančios baimės būti viena, Jūs iš jų gaunate? Pagalvokite apie tai, pasikalbėkite su žmonėmis, kuriais pasitikite. Susidėkite savo santykių ir draugo pliusus bei minusus. Įvertinkite, ar jis yra tas vyras, su kuriuo norite gyventi likusį gyvenimą, ar matote jį kaip sutuoktinį ir savo vaikų tėvą? Žinoma, jei neketinate kurti šeimos, šie klausimai nėra aktualūs. Tokiu atveju įvertinkite trumpalaikėje perspektyvoje, ką gero ir ką žalingo Jūs gaunate iš šių santykių ir šio vyro.

Motes psichika turi vieną mechanizmą, kurio dažnai jos net nežino. Žeminama moteris pradeda priprasti ir vis daugiau ir daugiau nusileidžia tam vyrui, kuris žemina. Ji pradeda giliai tikėti, kad yra verta kaip tik tiek ar net mažiau, nei apie ją kalba ją žeminantis vyras. Kiekvieną kartą nusileisdama ji savo sąmonėje nuleidžia ir savo kartelę, taip kartu tapdama vis labiau priklausoma nuo žeminančio vyro. Vyrui ji taip pradeda suteikinėti galią daryti su ja, ką jis nori. Kadangi jos savivertė vis žemėja, ji pradeda patikėti, kad joks vyras, išskyrus šį, daugiau su ja nebus. Kuo toliau, tuo labiau tuomet moteris pradeda bijoti, kad ir šitas vyras gali pasitraukti, ir ji visam gyvenimui bus pasmerkta būti viena, tad ji pradeda nusileisti dar labiau.

Taip pat skaitykite: Kaip vyrą išmokyti gerbti moterį? Santykių ekspertų komentaras

Vyro įžulumas auga, kadangi jam tampa atviri visi keliai išreikšti bjauriausius savo charakterio bruožus moteriai, kuri laisvai leidžia su ja taip elgtis. Moteris kaltina vyrą už jo bjaurų elgesį, tačiau nemato, kad pati įlipo į balą ir pati ją gilino tiek, kad pradėjo skęsti. Pastebėkite, kad Jūs pati pradėjote su savo draugu santykius, pati įsileidote gyventi pas save, pati paėmėte jį į porą tik tam, kad užsimirštumėte ir pati atleidote jam smurtavimus. Jis yra toks, koks yra. Jums rinktis, būti su juo, ar ne, ir jei renkatės būti su juo – tai yra visiškai Jūsų atsakomybė. Turėkite šitai galvoje, kai darysite sprendimą. Kryžkelė yra Jūsų vaizduotėje, o sprendimas yra Jūsų galioje.

Galite nuspręsti duoti jam dar vieną šansą, jei jaučiate, kad norite tai padaryti. Tokiu atveju nuspręskite ne tik dėl to, kad duodate šansą, bet kiek laiko tiksliai truks santykių išbandymas ir koks tiksliai jo elgesys reikš, kad jis praranda Jus ir santykius (smurtavimas fiziškai, pažeminimas, išliejimas savo pykčio ant Jūsų...). Nusistatykite, su kuo negalite ir nenorite taikstytis, koks vyro elgesys Jūsų netenkina ir laikykitės šitų nuostatų. Yra variantų, kuomet ilgalaikėje perspektyvoje vyro elgesys nesikeičia, tačiau pajutęs, kad moteris jaučia savo vertę ir neleis su ja elgtis kaip jam norisi, jis vėl ir vėl kuriam laikui susitvarko po kiekvieno išpuolio. Jei Jums tinka tokia dinamika, jei Jums tinka šis vyras ir viskas, ko norite, yra tai, kad tik jis būtų ramesnis ir mažiau agresyvus – galite duoti jam šansą ir pabandyti išlaikyti savas ribas, duoti jam suprasti, koks jo elgesys reiškia skyrybas, leisti kartkartėm nuslysti nuo gražaus elgesio su sąlyga, kad jis iš karto pasitaisys.

Motes psichika turi vieną mechanizmą, kurio dažnai jos net nežino. Žeminama moteris pradeda priprasti ir vis daugiau, ir daugiau nusileidžia tam vyrui, kuris žemina.

Su fiziškai smurtaujančiu vyru yra savų pavojų, kad jis gali nesusivaldyti ir išlieti savo agresiją pavojingu Jūsų sveikatai būdu. Jei jis nevaldo savo pykčio ir išlieja jį žalodamas savo moterį, nesitvarkydamas su tuo ir neieškodamas būdų, kaip gali tai padaryti nekeldamas pavojaus aplinkiniams, jis gali vieną dieną stipriai sužaloti Jus fiziškai. Turėkite galvoje, kad žmogus, tegul ir priimta galvoti, jog yra mąstanti būtybė, toli gražu ne visada mąsto logiškai ir ne visuomet moka valdyti save. Įvertinkite pati pavojų, kuriame esate, ir kiek Jus tenkina toks gyvenimas. Kiek labai tai yra geriau nei būti kurį laiką vienai?

Dalis moterų jaučiasi kaltos, kad vyras prieš jas smurtauja. Jų sąmonėje užsisuka dainelė, kad tai ji pati kalta, ji pati išprovokavo, ji pati yra tik tiek verta. Jei ir Jūs girdite savyje ką nors panašaus, pamirškite savo kaltę. Jūsų atsakomybė už vyro pasirinkimą nereiškia, jog Jūs esate kalta dėl jo elgesio. Pažinti žmogui reikia laiko, bendrų patirčių, iššūkių. Praėjo pakankamai laiko, kad pamatytumėte, koks jis yra ir ko maždaug galite tikėtis, ir dabar galite padaryti sprendimą, ar jis Jums tinka kaip gyvenimo draugas, ar ne. Sėkmės Jums.


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@zlg.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!