Vyrų plaukai. Ar jie kitokie nei moterų?
Plaukai neabejotinai yra mūsų puošmena, tačiau iš kitos pusės, nuolatinė priežastis jaudintis dėl jų išvaizdos, sveikatos, galų gale, dėl jų buvimo ar nebuvimo. Dėl plaukų pergyvena ir vyrai, ir moterys. Ar vyrų ir moterų plaukai yra tokie patys ar skiriasi?
Netikėti faktai apie plaukus
Kaip rašo tinklalapis schwarzkopf.ru, per mėnesį plaukai paauga apie 1 cm. Daugiausiai plaukų, pasirodo, turi blondinės, vidutiniškai apie 150 000, raudonplaukės gerokai mažiau – vos 90 000, juodaplaukės – 110 000, o brunetės vidutiniškai apie 100 000 plaukų. Tačiau blondinių plaukai patys ploniausi.
Sunkiausiais ir storiausiais plaukais gali didžiuotis indės, o raudonplaukiai airiai turi tvirčiausius plaukus. Natūralių blondinų pasaulyje vos 2 proc., raudonplaukių – 3 proc.
„Plaukas gyvena nuo 2 iki 5 metų. Po to jis nustoja augti, tačiau ant galvos lieka dar kelis mėnesius. Galiausiai, jis iškrenta atlaisvindamas vietą naujam plaukui. Todėl visai normalu kasdien netekti nuo 50 iki 100 plaukų“, – rašoma puslapyje. Šiuo metu auga yra apie 93 proc. jūsų plaukų.
Įdomus faktas tas, kad blondinės parduoda daugiau. Kaip atskleidė vienas tyrimas, šviesiaplaukės britų kasininkės džiaugėsi 20 proc. didesniais pardavimais nei jų kolegės tamsesniais plaukais.
Plaukus dažo kas trečia moteris ir kas dešimtas vyras. Net 56 proc. vyrų nuo 24 iki 34 metų galvą plauna kasdien, tos pačios amžiaus grupės moterys daro tą rečiau – kasdien galvą trenka vos 30 proc.
Plaukai gali būti brangi prekė. 2004 m. vienas „The Beatles“ fanatas iš Honkongo už vieną Johno Lennono plauką sumokėjo 3460 eurų. 1980 m. dvi garbanos – prancūzų karalienės Marie Antoinette ir jos sūnaus – buvo parduotos už 5000 eurų.
Patyrus šoką ar didelį stresą plaukai gali pražilti per 13 dienų. Plaukuose yra apie 14 skirtingų cheminių elementų, taip pat ir aukso.
TAIP PAT SKAITYKITE: Klaidos duše: ką darydami kenkiate savo odai ir plaukams?
Vyrų ir moterų plaukų skirtumai
Stipriosios lyties atstovų plaukai ne tokie tankūs kaip moterų.
Vienas plaukas ant vyro galvos išsilaiko apie 2–3 metus. Dažniausiai vyrų riebalinės galvos liaukos dirba aktyviau nei moterų, todėl jie greičiau riebaluojasi. Bet vyrai turi mažesnį procentą plaukų, esančių trijų mėnesių trukmės ramybės fazėje prieš iškritimą.
Moterų plaukai žymiai ilgiau būna gyvybingi, nes kiekvienas plaukas laikosi ant galvos apie 4–5 metus.
Moterų plaukų šaknys galvos odoje yra 2 mm giliau nei vyrų. Moterų blakstienos tankesnės nei vyrų, o antakių plaukų jos turi mažiau – vyrų antakiai tankesni. Moterų riebalinės liaukos išskiria mažiau sekreto, todėl dailiosios lyties atstovių garbanos ilgiau išsaugo gaivumą.
Hormonai, hormonai...
Vyriški lytiniai hormonai (testosteronas – žinomiausias iš šios grupės) atsakingi už tai, kad džentelmenai neretai būna gausiai ir įvairiose kūno vietose plaukuoti
Tam tikrų kūno vietų plaukuotumas, polinkis jį turėti, yra nulemtas genetiškai.
Už švarius skruostus ir santykinai beplaukį kūną galima dėkoti moteriškiems lytiniams hormonams, labiausiai estrogenui.
Estrogenui reikia dėkoti ir už spartesnį nei vyrų plaukų ant galvos augimą. Be to, šis hormonas atsakingas ir už tai, kad plaukai ant moterų kūno yra šviesesni.
TAIP PAT SKAITYKITE: Patarimai šviesiaplaukėms: ką daryti, kad vasarą plaukai išliktų gražūs ir sveiki
Dėl vyrų plikimo kaltas testosteronas.
Anksčiau ar vėliau testosteronas tampa toksišku vyrų plaukams, ir jie miršta. Pirmiausiai, plikti ima kakta ir sritis aukščiau smilkinių. Kada tai prasidės, yra nulemta genetiškai: kai kurie vyrai plaukų netenka sulaukę vos 25-erių. „Johnson&Johnson“ kompanijos atlikta apklausa parodė, kad 40 proc. vyrų geriau sutiktų, kad jų žmonos būtų stambios nei jie nuplikę.
Moterys nuolat praranda plaukus, ir šis procesas negrįžtamas. Gerai, kad moteriškas plikimas nebūna toks, kaip vyrų (pasireiškia nuplikimo židiniais). Jeigu moterims pasireiškia vyriško tipo plikimas, būtina kreiptis į endokrinologą ar trichologą. Su amžiumi kinta moteriškų lytinių hormonų kiekis, plaukai tampa ploni ir lėta auga.
Kaip sako evoliucijos psichologija, nuo senų laikų plaukai ant vyro veido laikomi brandos požymiu
Plaukai ant veido laikomi lytinės (testosterono kiekis pakankamas, vadinasi, pasiruošęs dauginimuisi) ir socialinės (akivaizdu, kad barzdočius yra ne berniukas, o vyras) brandos požymiu. Be to, vizualiai barzda padidina apatinį žandikaulį, o tai aplinkiniams sako, jog moterys prieš save mato dominuojantį patiną. Taip kad barzdos lyg ir turėtų visiems patikti.
Tačiau apklausos rodo, kad barzdočiai patinka tik 5 proc. moterų, penktadalis ima giliau kvėpuoti šalia vyrų su „3 dienų“ barzdaplaukiais, o dauguma mano, kad plaukai ant vyro veido jį sendina.