Vyrų saviugdos festivalis pribloškė Tomą: pamatė mizoginiją ir „Genčių“ pamokas apie vyriškumą

Tomas Marcinkevičius / Asmeninio archyvo nuotr.
Tomas Marcinkevičius / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
A
A

„Galėtų moteris rasti gyvenimo prasmę šeimoje, bendruomenėje, namų židinyje, bet ne, užsimanė ir ji veiklos, ir lieki su tuo daiktu rankoje“, – tokius žodžius pasakoja nugirdęs Tomas Marcinkevičius, kuomet šią vasarą apsilankė vyrų saviugdos festivalyje „Tribes Fest 2024“.

Vertėjas, portalo „Gyvenimas per brangus“ redkolegijos narys tikina, jog viso šio renginio fone sklandė ryškus mizoginijos jausmas, o dalyviai neva buvo mokomi, kaip būti tikrais vyrais.

Savo įspūdžius T.Marcinkevičius nupasakojo portalo GPB.lt įraše „O fone – mizoginija: ką sužinojau apsilankęs „Gentys Fest 2024“. Šiuo turiniu autorius sutiko pasidalinti ir su 15min skaitytojais.

„Vyrai išvažiavo į žvejybą“

Kaip įraše aiškina T.Marcinkevičius, tai, kuo iš tiesų užsiima „Gentys“, vyrų asmeninio augimo bendruomenė, jį domino jau kelerius metus.

„Lietuvoje atsiradus šiam vakarietiškų „Men’s Circles“ („Vyrų ratų“) analogui, iš tikrųjų sunku buvo susidaryti nuomonę. Viena vertus, pasaulio ir Lietuvos vyrams tikrai reikia visos įmanomos pagalbos – kaip skelbia pačios „Gentys“, jie ir trumpiau gyvena, ir daug dažniau gyvena su priklausomybėmis, smurtauja, netenka namų, nusižudo, ir taip toliau. Rinktis, kalbėtis, draugauti, padėti vienas kitam – puiku.

Kita vertus, nuo pat pirmųjų žinių apie projektą ėmė sklisti šioks toks seksizmo tvaikelis. Daug kam, įskaitant ir mane, kilo klausimas – o kodėl reikia užsidaryti tarp vyrų, negi negalima pagalbos ir bendrystės ieškoti nepaisant lyties? Ar tai, savo ruožtu, nedidina juokingos stereotipinės perskyros tarp „Marso“ ir „Veneros“, iš kurios gal ir kyla nemaža dalis šių problemų?“ – svarsto redaktorius.

Kad iš arti susipažintų su „Genčių“ veiklomis, jis nuvyko į birželio mėnesį vykusį šios bendruomenės organizuojamą festivalį „Tribes Fest 2024“. Anot T.Marcinkevičiaus, jau nuo pat pirmųjų akimirkų įvairios dalyvių remarkos jį ten nuteikė neigiamai.

„Festivalis prasideda nuo apyrankės. Kol jos laukiu, eilėje prie įėjimo sklinda tikrai bachūriški bajeriukai iš vieno draugo kitam: „Ė, klausyk, ko tu čia taip prisikrovei į tą kuprinę? Šitiek viagros prisikrovei, nu ar reikės tiek, Mariau [vardas pakeistas], čia gi viena moteris apskritai per visą festą bus!“

Vyrai bendrauja
Vyrai bendrauja / 123RF.com nuotr.

Oi, kokie pažįstami šitie nerangūs vyriški juokeliai. Ar tik nebus, nepaisant viso „New Age“ ir savipagalbos apvalkalo, šis savaitgalis – dar viena „vyrai išvažiavo į žvejybą“ versija?“ – rašo autorius.

Ragino parodyti savo „vyrišką energiją“

Į festivalį, pasak T.Marcinkevičiaus, susirinko apie 300 vyrų. Spėjęs susipažinti su keliais iš jų, jis kartu su visais buvo pakviestas į oficialų festivalio atidarymą. Ką tuo metu reikėjo daryti, gerokai nustebino. Renginio vedėjas pradėjo mušti būgnelį, liepė vyrams aplink jį rinktis, o tada paprašė visų kartu garsiai šūkauti „Huuu!“.

„Šių metų festo devizas yra „Leisk savo vidiniam berniukui padūkti“. (…) Prisimenat vaikystę, kažkas tai karstėtės medžiais, žaidėt kvadratą, ėjot kažkur tai, kažkas iš ragatkės šaudė, galbūt langus kaimynam daužėt… Būna gi, netyčiom, ne specialiai juk, ar ne? Tai vat šiandien ir visą šį savaitgalį tai yra galima“, – vedėjo žodžius perteikia T.Marcinkevičius.

Anot redaktoriaus, tuomet prasidėjo ir kalbos apie tai, kad reikia „nusimesti ramentus ir išsitiesti visa savo vyriška energija“, nes juk „gražiausia, kai yra ryški moteriška energija ir ryški vyriška energija“, ne taip, kaip „šiais laikais, kur jau nebesuprasi, kur vyras, kur moteris, ir gyvena nelaimingi, ir kaltina vienas kitą“.

Tokie žodžiai įrašo autorių nemenkai papiktino – juk tuo pat metu „Gentys“ savo puslapyje skelbia, jog „vyriškumo guru“ būti nepretenduoja, nori paskatinti vyrus būti tokiais, kokie jie nori būti.

„Jau nuo pirmųjų festivalio minučių ima aiškėti, kad tai nėra visiškai tiesa: „hipotetinis archajiškas vyriškumas“ čia labai aiškus. Tai – vyras iš miško, rėkiantis „hu“ ir „ha“ neaiškioms figūroms. Kryptis, kurioje galime rasti „tikrą“ vyriškumą, mums brėžiama labai aiškiai“, – rašo T.Marcinkevičius.

Po „atidarymo rėkavimų“ įrašo autorius nusprendė sudalyvauti dirbtuvėse „Leisk sau jausti“. Šios jam iš pradžių paliko gerą įspūdį.

„Norėjau susipažinti su kitais dalyviais ir pažiūrėti, apie kokius jausmus čia kalbame. Apie jas daug nepasakosiu, nes būtų tiesiog neetiška. Bet man patiko – sutikau kitus žmones, kurie pirmiausia žmonės, tik po to – vyrai. Visi kažko ieškantys ar suradę, galvojantys ir priimantys sprendimus, traukėme specialias korteles ir pasakojomės apie save“, – sako vyras.

Visgi, tęsia jis, netikėtai viskas pasisuko kita linkme. „[B]uvo labai keista, kai, išsipasakoję ir atsivėrę, buvome pakviesti sustoti rateliu, susikabinti per pečius ir visi garsiai riktelti: „Hu!“ Tarsi viskas, gana, pažeidžiamais, jautriais žmonėmis jau pabuvome, metas grįžti į buvimą vyrais“, – teigia T.Marcinkevičius.

„Jos prasmę gali rasti ir šeimoje, ne taip, kaip vyrai“

Vyrų saviugdos festivalyje sudalyvavęs GPB.lt redkolegijos narys pasakoja, kad jam ten užkliuvo ir kai kurie kitų dalyvių pasisakymai apie moteris: esą jos turėtų džiaugtis, jog yra išlaikomos, bet vis tiek kažkuo piktinasi.

„Kitą rytą (…) prie manęs ir dar vieno tylinčio vaikino prisėdo vienas vyresnis dėdė. Žodis po žodžio paaiškėjo, kad abu vyrai išsiskyrę. Abu dėl to pikti. „Sugalvoja, matai, moterys, kad tu pinigus kalk, o jai dar ir gyvenimo prasmės reikia“, – piktinosi vyresnysis.

Susirūpinęs vyras
Susirūpinęs vyras / 123RF.com nuotr.

„Galėtų moteris rasti gyvenimo prasmę šeimoje, bendruomenėje, namų židinyje, bet ne, užsimanė ir ji veiklos, ir lieki su tuo daiktu rankoje. Moteriai gi pagal prigimtį nepriklauso daug dirbti, jos prasmę gali rasti ir šeimoje, ne taip, kaip vyrai.“

Jaunesniojo akyse kažkas tarsi sužibėjo, pokalbis pagyvėjo. Žodis po žodžio, ir imtas keikti feminizmas. „Gerai, kad čia saugi erdvė, galima pasakyt nors atvirai dalykus, kitur tai tave suvalgytų už tokius žodžius“, – situaciją prisimena T.Marcinkevičius.

Apibendrindamas savo įspūdžius festivalio metu, jis neslepia nusivylimo: nors pati susibūrimo idėja yra graži, ten skleidžiamos idėjos apie neva tikrą vyriškumą ir tai, koks turėtų būti vyrų požiūris į moteris.

„Pykstu, kad „Gentys“ meluoja vyrams, kad žino, kas per velnias tas vyriškumas – nes iš tikrųjų nežino. Nes niekas iš tikrųjų nežino. Ir taip pat pykstu, kad, prisidengiant „vyriškumu“, į eterį paleidžiama nemažai prastų, melagingų, žalingų ir, nepabijokim to žodžio, toksiškų idėjų. Jaučiuosi, lyg „liberalmarksizmo“, „biologinio patino“ ir mizoginijos idėjos būtų skleidžiamos ir mano vardu.

(…) Taip kartais norisi pasakyti: „Visų šalių vyrai, atsičilinkit biškį.“ Žinokit, niekam nėra privaloma niekuo būti – nė „tikru vyru“, nė „patinu“, nė vyru apskritai. Nėra privaloma nei namo statyt, nei medžio sodint, nei sūnaus augint. Jei jaučiatės skriaudžiami – pirma gerai įsivertinkite, kas iš tikrųjų jus skriaudžia. Labai gali būti, kad tai – ne jūsų draugė, žmona ar mama“, – teigia įrašo autorius.

Organizatorių atsakas

Į tokią vyro kritiką sureagavo ir patys festivalio „Tribes Fest '24“ organizatoriai. 15min raštu atsiųstame komentare jie, visų pirma, nuoširdžiai dėkojo T.Marcinkevičiui už dalyvavimą festivalyje bei jo pastabas.

„Tiek jo, tiek kitų festivalyje dalyvavusių vyrų grįžtamasis ryšys leidžia mums pastebėti daromas klaidas ir suteikia įžvalgų, padedančių kasmet tobulinti festivalį“, – teigė organizatoriai.

Visgi jie akcentavo, kad ne visi festivalyje dalyvavę žmonės iš tiesų priklauso „Gentims“, todėl iš pavienių jų veiksmų spręsti apie šios bendruomenės vertybes būtų netikslu. Organizatoriai patikino, jog „Gentys“ anaiptol nesiekia mokyti tariamo vyriškumo.

„Norime pabrėžti, kad „Tribes Fest ‘24“ ir „Genčių“ asmeninio augimo grupės yra atskiri projektai. Festivalio metu apie pusė dalyvių ir dauguma vedėjų nebuvo „Genčių“ bendruomenės nariai, todėl jie negali objektyviai atspindėti viso projekto.

Klaidinga teigti, kad „Gentys“ yra „vyrų mokykla“, kurioje mokoma, kaip būti „tikru vyru“. „Genčių“ programa remiasi bendražmogiškais principais ir vertybėmis, ji skirta emocinės sveikatos ir sveiko bendruomeniškumo ugdymui. Ta pati programa sėkmingai veikia ir moterų grupėse. Ateityje, remiantis šia metodika, planuojame burti ir mišrių lyčių grupes, nes emocinė sveikata ir bendruomeniškumas yra universalūs poreikiai“, – rašoma komentare.

Organizatoriai apgailestavo, jog kai kurių festivalio veiklų prasmę T.Marcinkevičius suprato klaidingai.

„Liūdna girdėti, kad Tomas festivalyje nesijautė saugiai ir žaismingas šūksnis „Hu!“ sukėlė nemalonių emocijų. Norime patikslinti, kad šio šūksnio funkcija nėra skatinti „archajiško vyriškumo“ ar „mačizmo“ efektą, o padėti sukurti stipresnį bendrystės jausmą tarp dalyvių, stovinčių užsiėmimų ratuose. Kituose festivaliuose tai stengsimės labiau akcentuoti naujiems dalyviams. Beje, šis šūksnis neretai naudojamas ir moterų genčių grupėse“, – teigė „Tribes Fest ‘24“ atstovai.