„What‘s Next?“ konferencijoje Algės Ramanauskienės žvilgsnis į gyvenimo filosofijas
Lapkričio 8-9 dienomis tarptautinėje konferencijoje „What's Next?“ kūrybinių sektorių atstovai renkasi praktiškai pasisemti inovatyvių mąstymo metodų bei ieškoti vertingų įžvalgų. Pastarųjų menų fabrike „Loftas“ daugybė – kaip ir įkvepiančių konferencijos pranešėjų.
Vienų jų – Algė Ramanauskienė – žurnalo „Lamų slėnis“ vyriausioji redaktorė bei nepriklausomų šiuolaikinių žurnalų lentynos „Love Note“ įkūrėja pristatė temą „Kas bendro tarp Hygge, Wabi-sabi ir kūrybiškumo?“
Keliolika metų patirties dirbant įvairiuose žiniasklaidos kanaluose galiausiai Algę paskatino sukurti savo leidinį, kuris griautų leidybos stereotipus, pristatytų kuriančią Lietuvos bendruomenę ir įkvėptų kiekvieną ieškoti ir atrasti savo unikalų kelią.
Algė kalbėjo apie kūrybingumo sąvoką madingų gyvenimo būdų (hygge, lagom, slow living, Kinfolk generation ir pan.) fone. Prigimtinis instinktas, o kartais ir tam tikros gyvenimo sąlygos, aplinkybės, pomėgiai, tendencijos ar reiškiniai mus skatina jungtis į bendruomenes. Jos – puikus šansas atrasti savo nišą ir auditoriją bei pristatyti savo unikalius talentus ir gebėjimus.
„Visą gyvenimą aš arba rašau, arba skaitau žurnalus, – pranešimą pradėjo Algė. – Kai mane pakvietė kalbėti apie tendencijas – pasimečiau. Lyg ir prieštarauju tam, kad būtų laikomasi tam tikrų tendencijų, kita vertus – būtent žurnalai jas ir diktuoja. Juk, kai trūksta įkvėpimo, mes kažką vartome. Konkrečiai aš – vartau žurnalus.“
Kaip gimsta gyvenimo būdo tendencijos? Pasak pranešėjos, jos gimė jau tuomet, kai mūsų protėviai pradėjo jungtis į bendruomenes. Nuo mažų dienų kiekvienas iš mūsų su kažkuo tapatinamės. „Tai geriausiai matau iš savo vaikų, – tikino Algė. – Kiekvieną dieną jie nori būti vis kitokiais personažais.“
Žurnalo „Lamų slėnio“ vyriausioji redaktorė aptarė keletą gyvenimo būdo filosofijų. Pirmoji – „Kin-folk karta“. Tai vienas populiauriausių žurnalų, tapęs tikrąją jaunimo biblija. Kin – reiškia šeimą bei artimiausius žmones, o folk – bendruomenę.
„Tai super nišinis žurnalas, kalbantis apie tai, kaip kuo daugiau laiko praleisti šeimoje bei tarp geriausių draugų, – teigė Algė. – Pradėtas leisti tuo metu, kai sklido mintys apie popierinių žurnalų mirtį. Be to, tai visiška gyvenimo filosofija, kuri išaugo į drabužių bei daiktų namams liniją, reklamos agentūrą, įvairiausias knygas. Socialiniuose tinkluose apstu fotografijų su grotažyme #kinfolk, kurios kalba apie lėta gyvenimo būdą ir sukuria iliuziją, jog esame tos bendruomenės nariai.“
Algei pasisekė, nes viešėdama Kopenhagoje ji sutiko ir šio žurnalo redaktorių Nathan‘ą Williams‘ą. Tik jam įžengus į patalpą, moteris tikina supratusi, jog tai ir yra tikrasis „Kin-Folk“, vaikščiojantis gyvenimo būdas. Algei įstrigo jo pasakyti žodžiai, kurie geriausiai apibūdina jo kuriamą žurnalą ir gyvenimo filosofiją:
„Nuolat lindint kompiuteriuose ir telefonuose – gimsta natūralus tikro gyvenimo, tikrų santykių ir tikrų žmogiškųjų ryšių poreikis.“
Dar viena gyvenimo filosofija, kilusi iš Danijos, vadinasi „Hygge“. Tai reiškia – beprotiškai gera. Pasak pranešėjos, į šią sąvoką telpa viskas, kas tik žmogui kelia beprotiško malonumo jausmą. Tai gali būti maloni aplinka, namai, vakaras su knyga, maistas, draugai.
„Viena mano draugė, gyvenanti Danijoje, tikina, kad hygge yra toks jausmas, kurį galima apibūdinti kaip jaukumo kokoną, – kalbėjo Algė. – Ši sąvoka tarsi užkoduota danų DNR.“
Labai panaši gyvenimo filosofija yra „lagoom“, kuri reiškia nei per daug, nei per mažai. Šio gyvenimo būdo esmė yra rasti balansą ir vidinę bei išorinę harmoniją.
„Švedams įprasta vadovautis šia filosofiją. Jie tiesiog dievina lėtą gyvenimo būdą ir prabangą mėgautis šia akimirka, – apie lagoom pasakojo Algė. – Itin svarbus gamtos vaidmuo. Švedai itin daug laiko praleidžia gamtoje, todėl supranta, kad būdami ekosistemos dalimi privalo ja rūpintis. Svarbiausia suprasti kokybės ir kiekybės santykį.“
O štai Japonijoje vyraujanti gyvenimo būdo samprata vadinasi „Wabi sabi“. Tai reiškia tobulus netobulumus. Japonams itin svarbus suvokimas, jog viskas yra laikina.
„Jie suvokia laikinumo grožį, vertina autentiką. Svarbiausia – būti čia ir dabar,“ – apie šią filosofiją kalbėjo Algė.
Pasak „What‘s Next?“ pranešėjos, visiškai nesvarbu, kokią gyvenimo filosofiją jūs pasirinksite, svarbiausia atrasti tą, kuri būtų būtent jūsų.