Žiemos poilsio oazės: Lietuvos miesteliai, kuriuos būtina aplankyti šaltuoju metu
Pasibaigus intensyviam šventiniam periodui, pats metas atsikvėpti ir pailsėti. Šiuo metu lietuviai plūsta į slidinėjimo kurortus. O ką daryti tiems, kurie neslidinėja, tačiau nori trumpo atokvėpio, mėgaujantis žiemos teikiamais malonumais?
Lietuvoje gausu vietų, siūlančių aktyvias žiemos pramogas ar vaizdingus pažintinius maršrutus, kuriuose galima atrasti netikėčiausių dalykų. Nors dažnai įsivaizduojame, kad ilgais pasivaikščiojimais galima pasimėgauti tik vasaros metu, kai kurie maršrutai gražiausiai atsiskleidžia žiemą. Apie lankytinas Lietuvos vietas šaltuoju sezonu, greitai ir patogiai pasiekiamas autobusu, pasakoja „Kautra“ atstovas Mindaugas Sakalauskas.
„Pagaliau atėjo gražioji žiemos dalis. Grožintis puria sniego paklote,kyla mintis išsitraukti rogutes ir keliauti į gamtą pramogauti. Šiuo metu daugelį jau pamėgtų Lietuvos kraštų galima pamatyti kitomis akimis. Miesteliai pasidabina šerkšnu ir atsiskleidžia kitomis spalvomis“, – pasakojo M. Sakalauskas, rekomenduodamas visiems apsilankyti Birštone, Druskininkuose, Anykščiuose, o tolimesnių išvykų mėgėjams – Nidoje.
Birštonas
Galvojant apie Birštoną, vaizduotėje pirmiausia išnyra gausybė SPA pramogų ir ilgas takelis, vinguriuojantis šalia Nemuno. Ilgų pasivaikščiojimų mėgėjams kelionę galima pradėti tako pradžioje ir juo leistis iki Žvėrinčiaus miško, toliau keliauti juo. Keliaujant šiuo maršrutu galima nueiti bene 14 kilometrų. „Miške žiemos pramogų mėgėjams patartina išsitraukti rogutes ar net lygumų slides“, – pastebėjo Mindaugas.
Norintys apžvelgti miestelio apylinkes, gali užkopti į Vytauto kalną. Šioje vietoje, kur kadaise stūgsojo pilis, atsiveria nuostabi panorama į Nemuno vingį. Tačiau, norint pasigrožėti šiais vaizdais, teks paplušėti – šlaito aukštis siekia 40 metrų, tai vienas aukščiausių piliakalnių Lietuvoje.
Pasigrožėjus vaizdais bei nusileidus atgal į žiemos pramogomis alsuojantį miestelį, galima stabtelti prie geltonosios biuvetės ir atsigaivinti mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Šis, geltonas medinis pastatas, įtrauktas į architektūros paveldo objektų sąrašą.
Birštonas ypač pamėgtas kauniečių. Autobusai iš stoties į šį kurortą vyksta beveik kas pusvalandį, keliauti galima visai kaip viešuoju miesto transportu, nereikia daug planuoti ir prisirišti prie grafiko. Vilniečiams Birštoną autobusu pasiekti taip pat paprasta – į kurortą vykstama net 8 kartus per dieną.
Anykščiai
Anykščiuose galima rasti bene daugiausiai pažintinių takų. Vienas iš labiausiai pamėgtų – takas, plytintis šalia Šventosios upės. Einant šiuo taku galima pasigrožėt tiek Anykščių miesto, tiek gamtos vaizdais, taip pat pasiekti daugelį miesto lankytinų vietų. Pailsus galima stabtelėti šalia tako, mieste esančioje kavinėje. „Atstumai Anykščiuose gali būti pakankamai ilgi, tačiau mėgstantiems aktyvų laisvalaikį ir sveiką gyvenimo būdą ar tiesiog mėgstantiems ilgus pasivaikščiojimus apšerkšnijusiomis giriomis, šis miestas –puiki kryptis“, – įspūdžiais dalijosi Mindaugas.
Lankantis Anykščiuose verta aplankyti Laimės žiburį –14 m aukščio architekto Vytauto Gabriūno paminklą, pastatytą pagal Jono Biliūno legendą.Nuo čia plačiai atsiveria Anykščių apylinkės.
Dar vienas netikėtas atradimas Anykščiuose – Angelų muziejus, kuriame eksponuojama daugiau kaip 100 angelų.Kultūrininkės, mecenatės Beatričės Kleizaitės-Vasaris, miestui dovanotoje kolekcijoje – tapybos ir grafikos darbai, angelų skulptūros iš Lietuvos ir kitų pasaulio šalių. Angelų kolekcija nuolat papildoma naujais kūriniais.
Aktyviai praleidus laisvalaikį gamtoje, verta susipažinti su turininga Anykščių vyndarystės istorija, siekiančia 1926 metus.Čia gaminamas vynas pasižymi savo natūralumu ir gamybos tradicijomis. Ekskursijos metu galima išvysti gamyklos cechus, kur spaudžiamos sultys, išgirsti pasakojimus apie vyndarystę bei paragauti gaminių. „Pabaigus degustacinę-pažintinę kelionę, patogu sėsti į autobusą ir atsipalaidavus saugiai keliauti namo, neapsikraunant žiemos iššūkiais kelyje, kurių šiuo metu pilna“, – pasakojo M. Sakalauskas.
Druskininkai
Druskininkai, kaip ir Birštonas – dar vienas kurortinis miestelis, kuriame gausu SPA malonumų. Tačiau Druskininkai turi kur kas daugiau. Ne veltui tai vienas lankomiausių Lietuvos kurortų. Šiame mieste galima rasti gausybę rekreacinių takų, vingiuojančių per amžinai žaliuojančius pušynus. Romantiškai nusiteikę turistai traukia į Meilės salą, o pasivaikščiojimų metu norintys ir kultūrinės programos, renkasi Grūto parką, kuriame dviejų kilometrų ilgio ekspozicijoje galima išvysti sovietinių laikų paminklines skulptūras iš visos Lietuvos.
Smagiai pasivaikščiojus ir papietavus, verta patraukti miesto centre stūgsančio muzikinio fontano link, kurio apylinkėse verda miesto gyvenimas.
Pasivaikščiojus iki soties, tačiau dar turintiems ūpo apžvelgti ir kitas Druskininkų vietas, galima sėsti į dideles roges, traukiamas dviejų žirgų, ir jomis aplankyti likusias miesto dalis. Rogės daugiavietės, todėl patogu keliauti romantiškai dviese arba su draugų kompanija.
Nida
Nida žiemą, kaip ir bet kuriuo kitu metų laiku – įspūdinga. Šaltuoju sezono metu bruzdesys čia nutyla, tačiau, pakeitusi savo veidą, Nida sutinka svetingai. Lankantis šiame kurorte, būtina aplankyti Urbo kalną bei ant jo stūgsantį Nidos švyturį. Nuo čia atsiveria įspūdinga Neringos panorama. Tolimesniam maršrutui galima rinktis tykius rekreacinius maršrutus pušynais arba jūros pakrante. Į išvyką pasiėmus rogutes, tikrai atrasite nuokalnių, kuriomis smagu nusileisti, ar lygumų, kurias galima įveikti slidėmis. „Ši kryptis, keliaujant autobusu, itin pamėgta jaunimo“, – teigė M. Sakalauskas, primindamas į kelionę nepamiršti rogučių.
Autobusu paprasta leistis tiek į trumpą, tiek į ilgesnę kelionę žiemos rezidencijų link. Patogiai įsitaisius salone, nereikės įtemptai koncentruotis į netikėtumų pilną kelią. Priešingai – galima atsipalaiduoti ir pasimėgauti už lango besikeičiančiu, žiemos padabintu, peizažu arba pasinaudoti autobusuose įdiegtais media centrais; taip pat, prisijungus savo išmanųjį įrenginį prie bevielio interneto, suplanuoti pramogas ir maršrutus.
„Lietuva pilna įvairiausių neatrastų kampelių. Net jei ten lankėtės šiltuoju metų laiku, tikras atradimas gali būti apsilankant žiemą. Kiekvienu metų laiku gamta parodo skirtingus savo veidus“, – įspūdžiais dalijosi „Kautra“ atstovas, visiems linkėdamas įsimintinų poilsio akimirkų.