Žinomi Lietuvos žmonės Kovo 11-ąją minėjo akcijos „Švęskime Laisvę“ eisenoje
Entuziastingai paminėti Kovo 11-ąją šįmet nutarė ir šalies televizijos bei muzikos pasaulio žvaigždės – Vilniaus centre gausus būrys žinomų žmonių iniciavo eiseną, skirtą šalies laisvei pagerbti ir vainikavusią projektą „Švęskime Laisvę“.
Eisenos, į kurią susibūrė nemenkas skaičius sostinės gyventojų, vedliais tapo televizijos laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė bei žurnalistas Arnoldas Lukošius, jų gretas papildė ir dainininkas Edgaras Lubys, geriau žinomas Amberlife pseudonimu, grupė „Skyders“, Algirdas Kaušpėdas, taip pat jaunimo gretose populiarūs diskžokėjai.
Nuo Nepriklausomybės bei Vinco Kudirkos aikščių Muzikos ir teatro akademijos link judėjusius eisenos dalyvius pasitiko operos solistas Vytautas Juozapaitis, kartu su juo entuziastai atliko Tautišką giesmę.
Svarbu suvokti prasmę
A.Kaušpėdas tikino pasiūlymą prisidėti prie akcijos gavęs iš jaunimo ir nė nedvejojęs nutarė prisijungti. „Man patiko renginio idėja. Tai visų žmonių šventė, kurią turime švęsti mes, o ne politikai. Vis dėlto žmonės galbūt dar neturi įpročio minėti Kovo 11-osios“, – svarstymais dalijosi dainininkas.
Paklaustas, ką jam reiškia Kovo 11-oji, jis tikino, kad ši data jam itin reikšminga. „Esu šios dienos liudininkas, šiek tiek prisidėjau prie laisvės iškovojimo. Man ši diena tebėra gyva. Tik dabar imame suvokti, kaip mums pasisekė, kad per tokį trumpą laiką išėjome iš Sovietų Sąjungos“, – sakė A.Kaušpėdas.
Laisvė kaip oras
Štai eisenos vedlė N.Marčėnaitė prisipažino, jog visų pirma itin dvejojo, ar turėtų tapti akcijos „Švęskime Laisvę“ dalyve. „Nemėgstu visokių eisenų ir žygiavimų, tačiau kai pamąsčiau, kad man ši šventė labai graži ir brangi, supratau, jog tai galima atlikti ir kitokia forma“, – teigė televizijos laidų vedėja. Anot jos, kritiškas požiūris į masinius renginius jos galvoje gimė dar nuo okupacijos laikų.
N.Marčėnaitės teigimu, šiandien žmonės retai supranta laisvės prasmę. „Norisi, kad ši diena būtų visuotinė šventė, kad visiems būtų smagu ir visi džiaugtųsi. Juk nepriklausomybė yra laisvė, o laisvė – it oras. Be laisvės imtume dusti. Žinoma, turėtami laisvę, jos dažnai nepastebime – atrodo normalu, kad galime kur norime keliauti, daryti ir sakyti ką norime“, – sakė moteris.
Valstybinės šventės – tabu?
Gavęs kvietimą dalyvauti eisenoje visų pirma abejingai į jį pažiūrėjo ir žurnalistas A.Lukošius. „Pakviestas dalyvauti eisenoje visų pirma pagalvojau, kad labai tingiu pasirodyti parade. Esame išgąsdinti sovietinių paradų – surepetuotų ir išmoktų. Tačiau kadangi prieš kurį laiką buvau išreiškęs savo patriotinę poziciją, man čia nedalyvauti buvo tiesiog negalima“, – sakė vyras.
Ir vis dėlto nors pats A.Lukošius ir yra Kovo 11-osios liudininkas, šią dieną jis vargiai atsimena. „Daug geriau pamenu visus įvykius po to. Tiesa, per įvykius prie Seimo aš pirmąkart pamačiau savo žmoną“, – šypsojosi jis.
A.Lukošius taip pat atkreipė dėmesį, kad Kovo 11-ąją švęsti ryžtasi nedaugelis. „Žmonės retai kada švenčia valstybines šventes. Daug mieliau jie mėgaujasi krašto šventėmis, pavyzdžiui, Kaziuko muge. Valstybinės šventės mums dažnai būna tabu, mes, rodos, gėdijamės. Jas imasi švęsti kažkas kitas – galbūt politikai. Šia akcija mes parodėme, kad Kovo 11-ąją gali švęsti visi. Viliuosi, kad kitąmet tokia eisena jau taps švente“, – sakė žurnalistas.