Žinomi Lietuvos žmonės kvietė atkreipti dėmesį į patyčių internete problemą
Ketvirtadienio vakarą žinomi Lietuvos žmonės rinkosi į renginį, skirtą atkreipti dėmesį į vis skaudesnę socialinę problemą – patyčias internete. Renginio metu TV laidų vedėjas Justinas Jankevičius kalbino įvairius pašnekovus šia ypač jauniems žmonėms aktualia tema. Savo patirtimi apie sulauktą aštrią kritiką ir patyčias skaitmeninėje erdvėje dalijosi šokėjas Naglis Bierancas, sportininkė ir laidų vedėja Dalia Belickaitė, tinklaraštininkė Laura Judickaitė, dainininkai Alen Chicco ir Nombeko Augustė.
Auganti pasaulinė problema
Šis renginys – tai pasaulinės iniciatyvos „I Love You Hater“ dalis. Ji skatina atkreipti dėmesį į patyčių bei žeidžiančios kritikos problemą, su kuria vis daugiau žmonių susiduria internete. Prekinio ženklo „Sprite“ inicijuota kampanija skatina į patyčias atsakyti ne pykčiu, o pozityvumu – sakant „Myliu tave, heiteri“ (I Love You Hater).
2016 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atliktas tarptautinis tyrimas parodė, kad patyčių internete tarp vaikų ir paauglių problema tampa vis aktualesnė daugelyje valstybių. Lietuva pagal patyčių mastą internete ir realybėje šio tyrimo duomenimis buvo viena iš pirmaujančių šalių. 2018 m. pabaigoje JAV atlikta bendrovės „Pew Research“ apklausa parodė, kad net 59 proc. šios šalies paauglių yra patyrę vienos ar kitos formos patyčias internete.
Asmeninėmis patirtimis dalijosi žinomi žmonės
Patyčių kultūra itin gaji ir Lietuvoje. Dažnas moksleivis patiria įvairias bendraamžių pašaipas, užgaulias replikas, kurios persikėlė ir į internetinę erdvę. Todėl su pasaulinės iniciatyvos „I Love You Hater“ pagalba stengiamasi pakeisti padėtį, kad užgauliojimai ir pašaipos nebebūtų tai, kas heiteriams teiktų džiaugsmą.
„Nesvarbu, kokias patyčias tu patiri gyvenime. Tai tik padaro tave stipresniu, tad šiandien mes dėl jų ne verksime, o juoksimės“, – tokiais žodžiais į gausiai menų fabrike LOFTAS susirinkusią publiką kreipėsi renginio vedėjas, humoristas Justinas Jankevičius.
Pirmoji savo istorija pasidalino krepšininkė, „Žalgiris TV“ laidos vedėja Dalia Belickaitė. Mergina pašaipų susilaukdavo dėl savo išvaizdos, o nuo jų išsilaisvino paklausiusi mamos patarimo.
„Vaikystėje susidūriau su patyčiomis dėl savo plaukų spalvos. Dažnai buvau vadinama tiesiog „ryža“ – tuo metu tai buvo itin skaudu, dėl to itin jautriai reaguodavau, išgyvendavau, kartais būdavo vakarų su ašaromis. Kai blogai jausdavausi, nuolat kreipdavausi patarimo į savo mamą – ji mane ir seses vadindavo ugninėmis mergaitėmis ir nuolat kartodavo, kad visi žmonės yra savaip gražūs ir skirtingi. O jei kas mane įžeidinėja, vadinasi, kad pavydi mano gražių plaukų. Nuo tada išgirdusi komentarą apie savo plaukus, sakydavau: „nepavydėk!“. Todėl matydami, kad pasitikiu savimi, o įžeidūs komentarai manęs neveikia, jie netrukus baigėsi“, – atviravo D. Belickaitė.
Pašaipų sulaukė ir dėl odos spalvos
Panašiai kaip „Žalgiris TV“ laidos vedėja į patyčias pažvelgė ir dainininkė, TV projektų dalyvė Nombeko Augustė. Tamsiaodė mergina buvo vienintelė tokio gymio mergina mokykloje, tad dėl to susilaukdavo bendraamžių pašaipų.
„Pradėjusi eiti į mokyklą dažnai girdėdavau įvairias pastabas apie savo odos spalvą. Apie tai pasišnekėjau su šeimos nariais. Jie padėjo man suprasti, kad tai, jog atrodau kitaip nei visi, neturi manęs riboti, keisti mano gyvenimą. Nusprendžiau ignoruoti kritiką ir po kurio laiko ji baigėsi“, – pasakojo dainininkė.
Tuo metu aktyvi internetinio turinio kūrėja Laura Judickaitė pašaipų sulaukia dėl savo kūno sudėjimo. Taip pat įvairios replikos ją persekioja ir socialiniuose tinkluose.
„Dažnai sulaukiu įvairių komentarų: nuo „tu stora“ iki „pavydžiu tavo figūros“. Perskaičiusi neigiamą komentarą pagalvoju: „koks turėtum būti žmogus, kad rašytum tokius piktus, įžeidžiančius žodžius?“ Manau, kad laimingi žmonės neigiamų komentarų nerašo, nes tam paprasčiausiai neturi laiko. Garsiai sakau „Myliu tave, heiteri“! Jeigu tas komentaras apie mano kojų storumą tau padės bent akimirką jaustis geriau – į sveikatą. O aš kritiką priimti jau išmokau“, – tai, kaip reikia pažiūrėti į patyčias, sakė L. Judickaitė.
Heiteriams neįtinka ir veikla
Patyčių tiek dėl išvaizdos, tiek dėl savo veiklos susilaukė ir muzikos atlikėjas Alen Chicco. Jis dar vaikystėje mėgo persirenginėti bei dažytis – jau tuomet buvo įsitikinęs, kad iš to ateityje uždirbs pinigus. Tačiau dėl aplinkinių spaudimo ir elgesio save stabdė, kol suprato, kad taip elgtis visiškai neverta.
„Daug žmonių, kurie daro kažką išskirtinio, Lietuvoje sulaukia patyčių. Esu labai išskirtinis ne tik tarp šalies žmonių, bet ir atlikėjų, todėl taip pat sulaukiu labai daug neigiamų komentarų. O kas labai išskirtinio Lietuvoje, tai yra apkalbama, iš to šaipomasi. Labai padeda tai, kad žinomi žmonės, autoritetai padeda stabdyti patyčias. Ypač – socialinėje erdvėje. Tai rodo pavyzdį jaunajai kartai, kad pašaipos nėra gerai, kad jos nepopuliarios“, – teigė muzikos atlikėjas.
Su patyčiomis susidūrė ir šokėjas ir fotografas Naglis Bierancas. Iš Tauragės rajono kilęs vaikinas atvirauja, kad internetiniai komentatoriai jį netgi moko kaip gyventi, ką daryti, net kaip šnekėti. Tačiau socialinių tinklų žvaigždė teigia, kad dėl kitų elgesio jokiu būdu nereikia bandyti gyventi, elgtis taip, kaip kiti, tapti „mase“.
„Man tie neigiami, kritikuojantys komentarai, patyčios yra visiškai nesvarbios – aš darau ir toliau darysiu tai, kas man patinka. Žinau, kad kritikos nesulaukia yra tik tie, kurie nieko neveikia. O aš gyvenu dėl savęs, o ne dėl kitų. Žmonės dažnai bijo kažko siekti, nes nenori susilaukti kritikos, blogų komentarų, tačiau į tai nereikėtų kreipti dėmesio – reikia daryti tai, apie ką svajoji. Jei esi pastebimas, tikrai kažkas kritikuos – kuo daugiau žmonių tave žinos, tuo daugiau atsiras ir tų, kurie tavęs heitins“, – pasakojo N. Bierancas.
„Sprite“ su kampanija „I Love You Hater“ kviečia apie internete patirtas patyčias kalbėti drąsiau ir garsiau ne tik visuomenėje žinomus žmones, bet ir visus susiduriančius su šia problema.