Šis Sausio 13-osios minėjimas nebuvo įprastas: Vilniaus Nepriklausomybės aikštėje rinkosi protestuotojai, nepatenkinti valdžios sprendimais. Mitinguotojai nebuvo nusiteikę taikiai ir ramiai – jie šaukė ir švilpė, taip nustelbdami Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, premjerės Ingridos Šimonytės ir net Laisvės premijos laureatės kalbas. Nepagarbus elgesys Laivės gynėjų dieną neliko nepastebėtas ir virtualioje erdvėje.
Ketvirtadienį Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, minint 31-ąsias Sausio įvykių metines vadovų kalbas nustelbė valdžios veiksmais nepatenkintų protestuotojų šūksniai ir švilpimas.
Lietuvos šeimų sąjūdžio sukviesti žmonės kėlė triukšmą: šaukė „Gėda“, švilpė, pūtė signalines dūdas, mušė būgnus. Rankose jie laikė valstybės vėliavas, plakatus „COVID diktatūrai – ne“, „Tauta bunda“.
Jie neatsižvelgė į renginio vedėjo prašymą gerbti laisvės gynėjų atminimą.
„Jeigu negerbiate susirinkusiųjų, bent jau gerbkite žuvusiųjų atminimą“, – prašė Gintaras Mikalauskas.
Žinomi Lietuvos žmonės socialiniuose tinkluose piktinosi, kad protestuotojai mitingui pasirinko Sausio 13-ąją – dieną, kai prieš 31 metus žuvo 14 laisvės kovotojų, dar beveik tūkstantis buvo sužeista – ir nušvilpė kalbas, skirtas tiems kovotojams pagerbti.
„Vėl asilų banda prie Seimo užklydo. Didelė gaunasi ta laisvės kaina, kai tenka ne tik stengtis surasti jėgų suprast, jog žmonės pasiklydo, bet ir vietoj jų svetimą gėdos jausmą išgyvent“, – feisbuke rašė televizijos laidų prodiuseris Laimonas Kirkutis.
„Vieni paveikti destruktyvios aplinkos, kiti nepatenkinti savo rutina, treti nesugebantys kurti, konstruoti savo gyvenimo ir susigrūdo prie Seimo rėkti. Dėl nesėkmių kaltindami ne save, o kitus purvina sausio 13 dieną ir rodo, jog pačių emocija — tamsi.
Kad šie būtų labiau šviesūs, patarčiau tiesiog daugiau rūpintis savo sveikata. Menas duoda teigiamą poveikį žmogaus emocinei sveikatai. Tai lyg vitaminas vidinei pilnatvei. Išrašau, vartokite.
Dr. Algirdas Gataveckas“, – nuomonę išsakė žinomas menininkas Algirdas Gateveckas.
Šia tema pasisakė ir Algirdo brolis Remigijus Gataveckas.
„Man didžiulė gėda už tuos, kurie baubė prie Seimo rūmų tokią svarbią Tautai dieną. Kvailiai. Ne tokia mūsų Lietuva“, – rašė R.Gataveckas.
Tuo metu aktorė Monika Vaičiulytė teigė nebenorinti bendrauti su tais, kurie reiškia palaikymą tokiems protestuotojų veiksmams arba patys buvo tarp jų.
„Jei tarp mano feisbuko draugų/sekėjų yra tokių, kurie palaiko visą tą triukšmą/riksmus pagerbiant Sausio 13-osios aukas ir kovotojus už Laisvę, prašau apleisti mano feisbuką. Nesvarbu, kokių mes politinių pažiūrų, medicininių pasirinkimų, skirtingų nuomonių – čia ta riba, kurios aš netoleruoju. Po kurios aš nenoriu turėti nieko bendro su tokiais žmonėm.
Tai nėra apie Laisvę. Ir jokių diskusijų nebus su tais, kurie nemato skirtumo tarp realių žmones traiškančių tankų ir šio meto nesusikalbėjimų. P.S.: šitą taikau ir tiems, kurie ten nestovite, bet kasdien laikinate, širdutinate viso šito skatintojus (taip, feisbukas rodo jūsų simpatijas). Atsekite/atdrauginkite, prašau.
Su Laisve visus! Ir žemai lenkiuos prieš tuos, kurie ją mums dovanojo. Kokie išties mes nepaprastai laimingi!“, – rašė M.Vaičiulytė.
Tai, kas įvyko per Sausio 13-osios minėjimą, nuliūdino ir jame dalyvavusią krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko žmoną Liną Anušauskienę.
„Nuoširdžiai gaila, kad ir valstybiniai paminėjimai tampa maršistų pagiežos liejimo aikštele. Iš tribūnos kalbama apie Laisvės premiją, o jie rėkia „gėda“, švilpia. Premijos laureatė kalba ir graudinasi tuo pačiu metu. Nežinau, dar niekad taip nebuvo gėda už juos...“, – neslėpė L.Anušauskienė.
Tuo metu tinklalaidžių kūrėjas Skirmantas Malinauskas į protestuotojų elgesį pažvelgė iš kitos pusės – savo įraše pasisakė ir apie šalies prezidentą Gitaną Nausėdą.
„Kažkas turi apginti prezidentą. Jūsų ekscelencija, suprantu, kaip gėda jums buvo matyti savo fanklubą šiandien prie Seimo. Suprantu, kaip nejauku kalbėti tyloje, kai ta pati minia net ir Gedulo bei vilties dieną rėkia kalbant Vyriausybės ir Seimo vadovams. Suprantu, kaip baisu žiūrėti į tuos pykčio perkreiptus veidus ir suprasti, kad esi šių žmonų autoritetas, bet nedarai nieko, kad situaciją suvaldytum.
Aš pamenu berniuką, kuris žliaugiant lietui toliau drebėdamas dainavo, kai prezidentas ir pirmoji ponia prisidengę skėčiu pasakojo apie gerovės valstybę. Buvo beveik taip pat gėda, kaip šiandien, kai šalį gynę patriotai atsistojo palaikyti kalbančios ministrės pirmininkės, bet prezidentas liko sėdėti, nes baubianti minia nesupras.
Aš tikrai žinau, kad tai ne jūsų pasirinkimai ir kažkas jus įvelia į štai tokias provokacijas. Negali šviesus, išsilavinęs, vakarietiškai mąstantis žmogus pats susikurti tokių situacijų. Stiprybės ir nepasiduokite! Tauta jumis tiki“, – rašė S.Malinauskas.
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienio pavakarę pareiškė, kad prie Seimo susirinkę ir per Sausio 13-osios renginį triukšmavę žmonės nukreipė dėmesį nuo tų, kam šis minėjimas buvo skirtas.
„Politikai privalo būti susitaikę su bet kokia vieša reakcija į jų sprendimus, tačiau man labai gaila, kad dėmesys, skirtas pagerbti tiems, kurie už mūsų laisvę sumokėjo savo gyvybių, ilgų metų kalėjimuose ar tremtyje kainą, buvo nukreiptas kitiems tikslams“, – šalies vadovo poziciją BNS perdavė jo atstovas Ridas Jasiulionis.
„Pagarba turi būti ta stiprybės ašis, kuri mus jungia, o ne skiria. Pabandykime įsivaizduoti, kaip šiandien būtų jautęsi žuvusieji prie TV bokšto. Jie šito nenusipelnė“, – pridūrė jis.
Nepriklausomybės aikštės prieigose per Laisvės gynėjų dienos minėjimą buvo susirinkę apie 2,5 tūkst. žmonių. Tarp jų – ir protestuotojai, minėjimo metu nušvilpę Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, premjerę Ingridą Šimonytę. Kalbant prezidentui G.Nausėdai protestuotojai elgėsi ramiau.
Daugiausia triukšmo kelta kalbant Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen ir premjerei Ingridai Šimonytei, Seimo Laisvės kovų ir valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininkei Paulei Kuzmickienei.
Kalbėdama apie kovą už laisvę ir jos pasiekimus, Vyriausybės vadovė, kreipdamasi į piketuotojus, teigė, jog tai, kad šiuo metu jie gali švilpti yra būtent kovos už laisvę padarinys.
Švilpta ir rėkauta kalbant ir Laisvės premijos laureatei, vienai iš „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ bendradarbių vienuolei Bernadetai Mališkaitei.
Jai kalbant apie laisvės svarbą ir sakant, jog laisvės nebūna be moralės, protestuotojai švilpė, šaukė „Kas meluoja, tas ir vagia“.
Vilniaus apskrities policijos atstovė spaudai Julija Samorokovskaja informavo BNS, kad Nepriklausomybės aikštės prieigose sulaikytų asmenų kol kas nėra. Minioje buvo nemažai žmonių, atėjusių ne protestuoti, o atiduoti pagarbą laisvės gynėjams.
Lietuvos šeimų sąjūdžio vadovas Raimondas Grinevičius teigė, kad žmonės ketvirtadienį į Nepriklausomybės aikštę atvyko išreikšti protestą „prieš privalomą testavimą darbuotojų lėšomis, galimybių pasą“, taip pat protestuotojai reikalauja atstatydinti Vyriausybę.
„Mes atvažiuojame į Sausio 13-osios minėjimą, o paskui, pasibaigus minėjimui, prie palapinės, kur vyksta ilgalaikė protesto akcija ir mums išduotas leidimas, gal ten susirinks žmonės“, – teigė jis.
Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiuosius 1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės agresiją Vilniuje. Sovietai tuomet karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS.
Fotogalerija: