Žinomi žmonės prisimena amžiną atilsį Stanley Balzeką: „Čikaga nebebus Čikaga be Stanley“

Remigijus Balžekas, Stanley Balzekas jaunesnysis, Edmundas Jakilaitis, Giedrė Žickytė/„Scanpix“ ir „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Remigijus Balžekas, Stanley Balzekas jaunesnysis, Edmundas Jakilaitis, Giedrė Žickytė/„Scanpix“ ir „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Gegužės 19 dieną užgesus vieno ryškiausių JAV lietuvių visuomenės veikėjų, Lietuvos garbės konsulo Floridoje Stanley Balzeko jaunesniojo gyvybei, žinomi Lietuvos žmonės dalijasi savo prisiminimais apie šią asmenybę. Daugeliui S. Balzekas jaunesnysis atvėrė ne tik savo širdį, bet ir namų duris, jis padėjo, kai pagalbos labiausiai reikėjo ir visuomet dalijosi savo patirtimi, ryšiais bei nešė pasauliui žinią apie Lietuvą.

Į viską žvelgė su humoru

Kino režisierė Giedrė Žickytė, artimai bendravusi su Amerikos lietuviu, prisimena jo išskirtinį, intelektualų humoro jausmą bei gerą širdį.

„Stanley buvo iškili asmenybė, be galo atviras, didžiadvasis ir visuomet ištiesiantis pagalbos ranką tiems, kam jos reikėdavo.

Atrodė, kad metai jam paprasčiausiai neegzistavo

Be to, galėjai jį vadinti tikru energijos užtaisu – atrodė, kad metai jam paprasčiausiai neegzistavo. Jei liga, kuria sirgo, ir paveikė kūną – visiškai neatrodė, kad būtų dariusi įtaką jo dvasinei sveikatai. Stanley humoro jausmas ir vidinė charizma – neįtikėtini. Mums bendraujant, kai paklausdavau, kaip sekėsi pas gydytojus, jis atsakydavo, kad jie – šaunūs ir gydytojams viskas labai gerai, niekuo neserga. Stanley Balzekas niekada nepasiduodavo ir nerodydavo savo silpnumo“, – prisiminimais apie vieną ryškiausių JAV lietuvių visuomenės veikėjų Stanley Balzeką dalijasi kino režisierė Giedrė Žickytė.

Stanley Balzekas su Balzeko lietuvių kultūros muziejaus direktorių tarybos nariais. Iš kairės: Rita Janz, Joseph Katauskas, Sigita Balzekas, Elli Katauskas, Stanley Balzekas III/ Karilės Vaitkutės nuotr.
Stanley Balzekas su Balzeko lietuvių kultūros muziejaus direktorių tarybos nariais. Iš kairės: Rita Janz, Joseph Katauskas, Sigita Balzekas, Elli Katauskas, Stanley Balzekas III/ Karilės Vaitkutės nuotr.

Namai Čikagoje – visų lietuvių namai

Moteriai ne kartą yra tekę apsistoti Stanley Balzeko namuose Čikagoje, ten jis turėjo specialiai svečiams įrengtus apartamentus, kuriuose lankėsi įvairiausių sričių atstovai – sportininkai, menininkai, politikai.

„Savo namuose, 87-ame aukšte, nuo kurio atsiveria nuostabi Mičigano ežero ir visos Čikagos panorama, Stanley priglausdavo visus norinčius. Juokais šie namai kartais būdavo vadinami neoficialia Lietuvos ambasada. Juose yra svečiavęsis net profesorius V. Landsbergis.

Dabar galvoju, jei tuose namuose būtų buvusi įrengta kamera, susukčiau rimtą istorinį dokumentinį filmą apie iškiliausius Lietuvos žmones. Ten vyko ne vienas unikalus pasisėdėjimas, kurio metu būdavo gvildenami įvairiausi klausimai ir įsiplieksdavo pačios karščiausios diskusijos. Aš pati ten atsidūriau, kuomet Čikagoje pristatinėjau savo pirmąjį filmą – Stanley norėjo mane supažindinti su savo aplinkos žmonėmis.

2014-aisiais, kurdama filmą „Šuolis“, taip pat svečiavausi Stanley rezidencijoje

Pamenu, tuomet keliavau su sūnumi. Sūnus pirmomis dienomis bijodavo kilti į 87-ąjį aukštą, o vėliau – nebenorėdavo išeiti iš namų. 2014-aisiais, kurdama filmą „Šuolis“, taip pat svečiavausi Stanley rezidencijoje. Iš tiesų, nė nebesuskaičuoju, kiek kartų esu viešėjusi pas Stanley, – pasakoja režisierė.

Giedrė Žickytė Niujorke
Giedrė Žickytė Niujorke

Milžiniškas indėlis į Lietuvių kultūrą

Pasak Giedrės Žickytės, Stanley Balzeko indėlis Lietuvai ir kultūrai – milžiniškas. Nors ir gyveno JAV, jis niekuomet nepamiršo tėvynės. Plėtodamas dipomatinius ir verslo ryšius Amerikoje, tuo pat metu daug investavo ir į Lietuvą. Į savo kultūros centrą jis važiuodavo dvi valandas vien tam, kad pamatytų naują parodą ar filmą – tai didžiulė duoklė išeivijai. Tikrai nedaug asmenybių galėtų pasigirti tuo pačiu. Stanley palikimas – tai tikras paminklas Lietuvai ir jos kultūrai Čikagoje.

Jį vadinu savotišku „Lietuvos krikštatėviu Amerikoje“

„Galiu garantuoti, kad jo muziejus ir po jo mirties trauks lankytojus iš viso pasaulio. Būdamas puikiu viešųjų ryšių specialistu, jis gebėdavo visus savo pašnekovus „palenkti“ Lietuvos pusėn – visiems pasidarydavo įdomu, kas gi ta Lietuva, apie kurią taip žaviai ir entuziastingai pasakojo Stanley. Juokais jį vadinu savotišku „Lietuvos krikštatėviu Amerikoje“, – atvirauja Giedrė.

Pvydėtini ryšiai Amerikoje suteikė galimybę Lietuvos menininkams būti išgirstiems

Režisierė tai pat prisimena, kaip vienos iš viešnagių metu, ji rodė jam savo naują filmą, Stanley Balzekas tuomet iš karto pradėjo derinti Giedrei susitikimus su skirtingais žurnalistais, kurių dėka būtų galima populiarinti jos kūrinį. 

„Man  sunku patikėti, jog daugiau nebeišvysiu intelektualiojo Stanley Balzeko gyvo. Tikiuosi, kad jo pavyzdys įkvėps ir kitus žmones garsinti Lietuvos vardą. Čikaga man nebebus Čikaga be Stanley Balzeko. Neabejoju, kad šiuo metu, girdėdamas mane kalbant apie jo gyvenimą, jis kažkur ten garsiai kvatojasi ir švelniai iš manęs šaiposi.“

Edmundas Jakilaitis
Edmundas Jakilaitis / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.

Svečiams Čikagoje skirdavo visą savo laiką

Žurnalistui Edmundui Jakilaičiui taip pat yra tekę svečiuotis Stanley Balzeko jaunesniojo namuose. Prieš 20 metų  po Ameriką keliavusiems jaunuoliams Amerikos lietuvis suteikė pastogę, užsimezgė graži draugystė. Edmundas S. Balzeką prisimena kaip asmenybę, kuri visuomet buvo pasiruošusi daugiau duoti negu imti.

„Pirmą kartą susitikome prieš 20 metų, Čikagoje, Lietuvių muziejuje, tuo metu aš su keliais kitais jaunaisiais žurnalistais vykau atostogauti į JAV. Mus supažindino tuometinis ambasadorius V. Ušackas. Susitikimo metu Stanley ir pasiūlė apsistoti ne viešbutyje, o savo bute, kuriame vėliau teko lankytis dar ne kartą. Stanley – ypatingas žmogus, be galo daug padaręs Lietuvos labui. Vien ko vertas muziejaus įkūrimas, eksponatų įsigijimas ar pačio muziejaus išlaikymas tokį ilgą laikotarpį. Visi žino, jog Stanley finansavo ne tik šį, bet ir daugybę kitų lietuviškų projektų. Jį galima laikyti tikrai plačios veiklos žmogumi.

Esame ne kartą sėdėję jo namuose iki pat paryčių – galiu pridurti, jog Stanley buvo tikrai linksmas žmogus. Su juo bendraujant niekuomet nepritrūkdavo pokalbių temų. 

Paskutinį kartą buvome susitikę gal prieš 7-erius metus Vilniuje, tiesa, nepamenu, ar tuo metu vyko Dainų šventė, ar kažkuris kitas pasaulio lietuviams svarbus renginys, tačiau galiu patikinti – Stanley nebuvo retas svečias Lietuvoje.

Stanley indėlis į Lietuvos kultūrinį gyvenimą – neįkainojamas.“

Remigijus Balžekas / Gedmanto Kropio / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Remigijus Balžekas / Gedmanto Kropio / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Neabejingas sporto pasauliui

Stanley Balzeko giminaitis, Lietuvos teniso treneris, buvęs Ričardo Berankio auklėtojas ir „Balzekas Tennis Academy“ įkūrėjas Remigijus Balžekas taip pat dalijasi prisiminimais apie iškilią asmenybę.

Lietuviams jis padėdavo visomis išgalėmis

„Prieš kelis metus Stanley mus su sportininkais labai šiltai priėmė Amerikoje. Stanley – žmogus, negailėjęs nei savų jėgų, nei jokių kitų išteklių Lietuvai, visa širdimi kovojęs už jos nepriklausomybę. Lietuviams jis padėdavo visomis išgalėmis. Iš tokių žemiškesnių prisiminimų – yra tekę ne kartą užsisėdėti prie vyno taurės, kalbant su Stanley apie Lietuvą ir viską, kas su ja susiję.

Dalindavomės įvairiausiomis aktualijomis, sporto naujienomis. Manau, kad visiems privalu apsilankyti Stanley muziejuje Čikagoje – tai yra tikras pasaulinis monumentas Lietuvai ir visiems lietuviams, išsibarsčiusiems pasaulyje.

Vis dar negaliu patikėti, kad liga jį pasiglemžė – visi žinojome, kad jis sirgo, tačiau Stanley gyvybė užgeso netikėtai. Paskutinį kartą buvau pas jį svečiuose su sportininkais iš Lietuvos prieš kelis metus.

Su Ričardu Berankiu taip pat ne sykį esame svečiavęsi pas Stanley. Jo durys būdavo atviros visiems lietuviams, jo širdis, kaip ir jo humoro jausmas, buvo itin didelė.

Man Stanley visuomet bus vienas ryškiausių JAV lietuvių visuomenės veikėjų.“

Pagerbtas už nuopelnus

Primename, kad amžiną atilsį Stanley (Stasys) Balzekas gimė 1924 metais Čikagoje, baigė De Paulo universitetą, buvo bendrovės „Balzekas Motor Sales“ prezidentas, 1966 metais Čikagoje įkūrė Balzeko lietuvių kultūros muziejų.

Jis buvo Amerikos lietuvių demokratų partijos, Lietuvių fondo, Amerikos pramonės rūmų narys, taip pat Amerikos lietuvių tarybos prezidiumo narys ir viceprezidentas.Nuo 1989 metų vadovavo reklamos ir ryšių su visuomene agentūrai „Archer International“, konsultavo JAV pareigūnus tautinių kultūrų ir jų tarpusavio santykių klausimais, o 1990 metais įsteigė Čikagos ir Vilniaus miestų draugystės komitetą, buvo jo pirmininkas.

Nuo 2000 metų S.Balzekas buvo Lietuvos garbės konsulas Floridoje.

S.Balzekas už nuopelnus 1996 metais Lietuvai apdovanotas Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, 2016 metais – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi.

Jis taip pat už ypatingus nuopelnus puoselėjant lietuvybę užsienyje, įsitraukimą į Lietuvos gyvenimą ir kuriant gerovę Lietuvoje šiemet apdovanotas Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklo „Už pasaulio lietuvių nuopelnus Lietuvai“ Aukso Vyčiu.

Reiškia užuojautą 

Prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė užuojautą dėl JAV lietuvių visuomenės veikėjo, Lietuvos garbės konsulo Floridoje Stanley Balzeko jaunesniojo mirties.

Šalies vadovo teigimu, S.Balzekas buvo nuoširdus Lietuvos draugas, savo gyvenimu ir darbais stiprinęs lietuvybę pasaulyje.

„Reiškiu gilią užuojautą velionio artimiesiems bei bičiuliams, Pasaulio lietuvių bendruomenei, ir visiems, kam brangūs jo puoselėti idealai. Tebūnie jo atminimas mums įpareigojimas tęsti lietuvybės išsaugojimo ir puoselėjimo darbus visame pasaulyje“, – rašoma prezidento užuojautoje.

Užuojautą artimiesiems, bičiuliams, JAV ir Pasaulio lietuvių bendruomenėms dėl S.Balzeko mirties penktadienio vakarą išreiškė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Jo ilgametis darbas Lietuvai ir lietuvybės išsaugojimui pasaulyje išliks mūsų visų atmintyje“, – rašoma ministro užuojautoje.