Žinomos Lietuvos moterys ragina tikrintis dėl krūties vėžio: „Tik mes pačios galime savimi pasirūpinti“

Ineta Stasiulytė ir Erika Vitulskienė/TV TOPAS archyvo nuotr.
Ineta Stasiulytė ir Erika Vitulskienė/TV TOPAS archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Sekmadienį medicinos laidoje „Sveikatos medis“ didelis dėmesys skiriamas moterų sveikatai ir krūties vėžio rizikai, įvairių profesijų atstovai dalijasi patarimais, kaip išspręsti profesines sąnarių ligas, išskirtiniame susitikime su Didžiosios Britanijos profesoriumi R. Thomas atsakyta į klausimą, kas padeda išvengti onkologinių ligų, o rubrikoje „Ačiū, daktare“ skamba gražiausi žodžiai gydytojams už išgelbėtą gyvybę.

Kiekvienais metais spalis minimas kaip supratimo apie krūties vėžį mėnuo. Kasmet pasaulyje diagnozuojama apie 2 milijonai naujų šios ligos atvejų, o  Lietuvoje – virš 1500. Deja, ši liga pažeidžia įvairaus amžiaus moteris, todėl ne visų rizikos veiksnių galima išvengti.

„Ši liga yra dažniausias moterų onkologinis susirgimas. Krūties vėžiu labai retais atvejais gali susirgti ir vyrai, tačiau didžiausias susirgimų skaičius yra 50-75 metų moterų tarpe, nors nuo 40-ies metų sergamumas taip pat ryškiai didėja. Dėl šios priežasties virš 40 metų moterims rekomenduojamas dažnesnis tikrinimas, o nuo 50-ies metų jos jau yra kviečiamos dalyvauti profilaktinio tikrinimo programose“, – pasakoja gydytoja chemoterapeutė Laura Steponavičienė.

Laura Steponavičienė/TV TOPAS archyvo nuotr.
Laura Steponavičienė/TV TOPAS archyvo nuotr.

Gydytoja įsitikinusi, jog niekas kitas geriau nežino moters kūno, negu ji pati, tad kiekviena reguliariai turėtų apžiūrėti savo krūtis bei įvertinti atsiradusius pakitimus.

Deja, ši klastinga liga ne visada yra pastebima ir sėkmingai išgydoma. Prieš kelis mėnesius, ketverius metus trukusią su vėžiu pralaimėjo verslininkė, socialinės iniciatyvos „Renkis sėkmei“ įkūrėja Ingrida Šulcienė. Laidoje itin jautriais prisiminimais dalijasi bei visas kitas moteris tikrintis ragina a.a. Ingridos vyras Vytautas Šulcas.

„Ji buvo ne tik žmona ar vaikų mama, ji buvo mano gyvenimo partnerė, kartu praleidome beveik 27-erius metus... Prieš šešerius, metus gimus sūnui, jis buvo maitinamas krūtimi, kol vienos krūties kategoriškai atsisakė. Būtent joje po metų ir buvo aptiktas vėžys, tačiau mūsų visas dėmesys tuomet buvo skiriamas vaikui, visa kita atrodė taip nereikšminga. Ingridos diagnozė buvo šokas, tačiau atrodė, jog tai gyvenimo mestas iššūkis, su kuriuo turėjome susitvarkyti“, – jautriausiais priminimais laidoje dalijasi vyras.

Ši istorija sukrėtė ne vieną ir dar kartą priminė, kaip svarbu neignoruoti kūno siunčiamų signalų. Rūpintis savimi laidoje „Sveikatos medis“ ragina ir žinomos Lietuvos moterys – Erika Vitulskienė, Ineta Stasiulytė ir Renata Šakalytė.

Mados namų įkūrėja dviejų vaikų mama Erika Vitulskienė, teigia, jos nepaisant reguliaraus lankymosi pas gydytojus, labai svarbu laikytis ir sveikos gyvensenos principų.

„Vos pajutus menkiausius negalavimus, visuomet kreipiuosi pas gydytojus. Turiu prisižiūrėti save, nes jeigu aš nulūšiu, nulūš mūsų visa šeima, todėl to leisti sau negaliu“, – pasakoja E. Vitulskienė.

Erikai antrina ir aktorė Ineta Stasiulytė, ragindama visas moteris rūpintis savimi ne iš baimės, jog kažkas negerai, o iš meilės sau.

„Mūsų sveikata, manau, labai stipriai priklauso nuo psichologinės savijautos, todėl pati stengiuosi dėti daugiau pastangų orientuojantis į pozityvius dalykus. O save prisižiūrėti ir eiti pasitikrinti pas gydytojus reikia be baimės ir paranojos, o iš meilės sau“, – kalba I. Stasiulytė.

Savo asmenine patirtimi dalijasi ir TV laidų vedėja Renata Šakalytė, prisimindama ne vieną atvejį, kuomet jos pažįstamoms buvo diagnozuotas krūties vėžys.

„Turiu keletą draugių, kurios labai anksti pastebėjo, jog krūtyse yra susiformavę guzeliai, vienai tuo metu buvo vos 18-iolika metų. Iš tikrųjų, dėkui Dievui ši liga buvo laiku pastebėta ir sustabdyta. Kiekvienam žmogui yra svarbu rūpintis savimi, skirti sau dėmesį, nes niekas kitas tavimi negali taip pasirūpinti, kaip tik tu pats“, – teigs R. Šakalytė.

Renata Šakalytė/TV TOPAS archyvo nuotr.
Renata Šakalytė/TV TOPAS archyvo nuotr.

Profesinės sąnarių ligos, neaplenkiančios ir pačių medikų

Atšalus orams, nusiskundimų dėl sąnarių skausmo itin padaugėja. Sąnariai tai pagrindinė judėjimo varomoji jėga, todėl net menkiausias negalavimas gali sukelti didelį diskomfortą.  Laidoje apie profesines sąnarių ligas atvirai papasakoja skirtingų sričių medikai, kurių darbe sąnarių sveikata itin svarbi.

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistas Renaldas Vaičiūnas pasakoja, jog sąnarių sveikata priklauso nuo jį dengiančios kremzlės, kuri garantuoja sąnario elastingumą ir atsparumą. Esant tvirtai kremzlei, žmogus nejaučia jokių sąnarių problemų.

„Sąnariuose kaulas į kaulą negali trintis, jie yra padengti kremzle, dėl kurios tampa slidūs ir gali lengvai judėti, bet jeigu dėl kažkokios priežasties pradeda nykti tas kremzlės sluoksnis, kaulas pradeda trintis į kaulą ir atsiranda beprotiškas skausmas“, – laidoje pasakoja R. Vaičiūnas.

Judėdami kasdien neretai sąnariams užkrauname per didelį krūvį ir šie dyla greičiau. Vyresniame amžiuje lėtėja ir kolageno gamyba, kuri yra pagrindinė medžiaga skatinanti sąnarių kremzlių atsinaujinimą.

Grynos formos pirmojo ir antrojo tipo kolagenas bei vitaminas C padeda atstatyti natūralią kolageno gamybą, tad medikai ir vaistininkai rekomenduoja mitybą papildyti jų turinčiais maisto papildais, tokiais kaip „Cemio Gemze“.

Renaldui antrina ir gydytojas odontologas Leonas Juodvalkis, kurio darbe viena dažniausiai pasitaikančių ligų – sąnarių problemos.

„Anksčiau, kuomet įranga nebuvo moderni, sąnariai būdavo apkraunami didesniu krūviu. Šiandien patogūs grąžtai nesukelia vibracijos sąnariams, tačiau nuolatinė įtampa vis tiek yra jaučiama. Svarbu įsiklausyti į savo organizmą ir leisti jam pačiam parodyti, ko jam trūksta“, – pasakoja odontologas L. Juodvalkis.

Išskirtinis susitikimas su D. Britanijos profesoriumi onkologu R. Thomas

Spalio pradžioje Lietuvą aplankęs garsus Didžiosios Britanijos profesorius, onkologas Robert Thomas išskirtiniame laidos „Sveikatos medis“ interviu ne tik papasakoja apie mokslinius tyrimus, atskleidusius itin džiuginančius rezultatus, atrastą polifenolinių junginių naudą kovoje su onkologinėmis ligomis, bet ir atskleidžia paprastus gyvenimo būdo veiksnius, padedančius užkirsti kelią sunkiems vėžiniams susirgimams.

Robert Thomas/TV TOPAS archyvo nuotr.
Robert Thomas/TV TOPAS archyvo nuotr.

„Polifenoliai yra gamtos dovana ir tai pirmasis toks tyrimas, kuris parodo, kad su vėžio diagnoze žmogus gali labai daug padėti pakeisdamas mitybą ir gyvenimo būdą. Tai ženkliai pagerina gydymo efektą“, – laidoje pasakosja profesorius, Jungtinės karalystės nacionalinio Pomi-T tyrimo, nustačiusio polifenolių efektą kovoje su onkologinėmis ligomis, vadovas R.Thomas.

„Ačiū, daktare“ – padėka už įveiktą krūties vėžį

Laidos rubrikoje „Ačiū, daktare“ padėkos žodžius taria vilnietė Aušra, kuri šiandien gali džiaugtis įveikusi trečios stadijos krūties vėžį. Nors naviko pažeistą krūtį moteriai teko pašalinti, moteris galiausiai ryžosi krūties atkūrimui.

Kartu su laidos kūrybine komanda ji yra apsilankiusi VUL Santaros klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centre ir nuoširdų ačiū tarusi jo vadovui, plastikos chirurgui med. m. dr. Nerijui Jakučiui, už suteiktą galimybę vėl jaustis pilnaverte moterimi.