Žinomus vilniečius užbūrė tamsoje švytinčių paveikslų magija

 Valerijaus Šatunovo parodos „Glowing Fantasy” atidarymas/ Organizatorių nuotr.
Valerijaus Šatunovo parodos „Glowing Fantasy” atidarymas/ Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Unikaliame sostinės senamiečio rūsyje dailininkas-grafikas, knygų iliustratorius Valerijus Šatunovas pristatė tamsoje šviečiančių ir apsiverčiančių paveikslų „Glowing Fantasy” parodą.

Pasigrožėti magiška aplinka ir užburiančių paveikslų švytėjimu nepraleido progos aktorės Redita Dominaitytė ir Lina Bražinskaitė-Tupikovskienė, iliuzionistas Arvydas Stonys su žmona Jolanta, animatorius Ilja Bereznickas, TV aktorius ir renginių vedėjas Justinas Daugėla, atlikėja Keitė Arai bei kiti.

Paroda „Glowing Fantasy“, kurios darbai pagrįsti kinetiniais apsukimo mechanizmais, buvo pristatyta XV amžių menančiame Vilniaus senamiečio rūsyje, kadaisė priklausančiam Radvilų dinastijai, rašoma pranešime spaudai. Vilnietis dailininkas Valerijus Šatunovas prieš parodos atidarymą sakė esantis labai sujaudintas, kadangi tai – jo pirmoji personalinė paroda.

Lina Bražinskaitė-Tupikovskienė
Lina Bražinskaitė-Tupikovskienė
 Valerijus Šatunovas ir Ilja Bereznickas
Valerijus Šatunovas ir Ilja Bereznickas

Parodą organizavo ir vakarą vedė dailininko gyvenimo draugė fotografė, praeityje garsus modelis Rūta Andre. Specialų įvaizdį šiam renginiui moteriai sukūrė stilistė Rūta Morozovienė. 

R.Andre neslepia, esanti sužavėta Valerijaus darbais, tad ji nusprendė padėti mylimam menininkui, kad jo kūrybą pamatytų kuo didesnė auditorija. „Dviejų žmonių meilės šviesoje gimsta unikalūs projektai“, – šypsodamasi sakė Rūta.

„Glowing Fantasy“ projektas buvo kuriamas beveik tris dešimtmečius. Jo sukūrimo istorija prasidėjo dar 1991-aisiais, kuomet V.Šatunovas, būdamas itin jauno amžiaus, dirbo pameistriu kartu su savo tėvu Viktoru Šatunovu. Dirbdamas drauge su tėvu jaunasis Valerijus niekada neapleido ir savo kūrybos, nuolatos ieškojo savojo stiliaus subtilybių bei neįprastų spalvų derinių, kuriuos vėliau abu iliustratoriai – tėvas ir sūnus – panaudojo bendruose projektuose.

Šiai dienai autorių iliustruotų knygų skaičius pasiekė beveik 100 pavadinimų.

„Pamenu, mūsų turėtų dirbtuvių erdvės nebeužteko, tad buvo įrengtas visas atskiras butas, kur kiekvienas kambarys buvo paruoštas tam tikriems darbams atlikti. Tarkim, virtuvė tapo puikia erdve darbui su aerografu: čia dulkių spalva kiekvieną dieną buvo vis kitokia. Aš pats turėjau prieigą prie visų įrankių, tad nepraleidau progos kasdien eksperimentuoti su visomis įmanomomis medžiagomis bei technikomis, maišant jas ir ieškant savo variacijų“, – kūrybinio kelio pradžią mena V.Šatunovas, kuriam didžiulę įtaką gyvenime padarė tėvas knygų iliustratorius, motina, pasakų vaikams autorė bei mokytojas, garsus animatorius bei režisierius Ilja Bereznickas.

 Valerijaus Šatunovo parodos „Glowing Fantasy” atidarymas/ Organizatorių nuotr.
Valerijaus Šatunovo parodos „Glowing Fantasy” atidarymas/ Organizatorių nuotr.

Kartą Valerijaus tėvas eidamas netyčia užkliuvo už beveik pabaigto paveikslo krašto, ir jį apvertus jaunajam dailininkui atsiskleidė tarsi naujas neregėtas vaizdas. Kiek pakoregavus šį darbą Valerijus suvokė, jog paveikslą galima apžiūrėti iš abiejų pusių, apverčiant jį aukštyn kojomis. Taip lemtingo atsitiktinumo dėka buvo sukurta dvylika paveikslų, kuriuos galima apžiūrėti iš skirtingų pusių, apverčiant juos aukštyn kojomis. Paveikslai dar unikalūs tuo, jog šviečia tamsoje ir turi kitą atvaizdą. Įdomu tai, jog visų paveikslų pagrindinė jungiamoji ašis ir motyvas – akys

Prieš ketverius metus agentūra „Factum“ užregistravo faktinį Lietuvos rekordą – daugiausiai atvaizdų viename kūrinyje, t.y. būtent 4 skirtingi atvaizdai viename darbe. Komisijos svarstymui V.Šatunovas pristatė tris paveikslus ir jie visi buvo pripažinti kaip Lietuvos rekordas.

Įsibėgėjus kūrybiniam procesui, Valerijus nusprendė dar labiau pabrėžti ekspozicijos ypatingumą. Norėdamas sustiprinti efektą, menininkas nusprendė sukurti kontroliuojamą paveikslėlių apvertimo mechanizmą, pagrįstą elektros varikliais su mikroprocesoriumi. Į parodoje eksponuojamų paveikslų rėmus ir atraminius mechanizmus yra įmontuota unikali apšvietimo įranga. Mechanizmai veikia kartu su autonominiu mikrokompiuteriu, kuris suka paveikslą pagal nustatytą laiką. Apvertimo metu groja muzikiniai mechaniniai instrumentai, įmontuoti į atraminį paveikslo mechanizmą. 

„Gyvenimas – tarsi laikrodis su nesustojančiu mechanizmu. Kiekvienas sraigtelis yra labai svarbus ir jis turi savą istoriją”, – tamsoje šviečiančių paveikslų autorius V.Šatunovas.

Artimoje ateityje numatytos V.Šatunovo parodos daugelyje pasaulio šalių, pristatant jo paveikslus su specialiais mechanizmais. Taip pat planuojama išleisti pasakų knygą vaikams su visais šioje parodoje pristatytais paveikslais.