Žiūrovai išsirinko „ArtVilnius‘22“ favoritus: simpatijos – S.Vaitiekūnui ir A.Kadzevich iš Ukrainos
Šįvakar „Litexpo“ baigėsi 13-oji tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’22“. Tris dienas mugės lankytojai balsavo už „Rinktinę žiūrovų galeriją“ ir „Rinktinį žiūrovų Ukrainos menininką“.
Lankytojų simpatijos šiais metais atiteko galerijai „Terra recognita“ ir menininkei iš Ukrainos Alexandrai Kadzevich į mugę atvykusiai su galerija „The Naked Room“. Galerijai ir menininkui tradiciškai įteiktos mugės partnerio „Volfas Engelman“ premijos.
Daugiausia balsų mugės žiūrovai šiais metais atidavė Vilniuje įsikūrusiai vieno menininko – Sauliaus Vaitiekūno galerijai „Terra recognita“. Šios galerijos erdvėse deta, rodos, visiškai skirtingos raiškos formos – mažoji akmens ir metalo plastika, juvelyrika, monumentalūs skulptūriniai objektai bei konceptualios instaliacijos.
„ArtVilnius“ lankytojai menininką Saulių Vaitiekūną ir jo galeriją pažymi jau ne pirmą kartą. Meno mugėje „ArtVilnius’14“ „Terra recognita“ taip pat buvo paskelbta rinktine žiūrovų galerija.
Šiais metais Ukrainą Venecijos bienalėje pristatanti ukrainiečių galerija „The Naked Room“, Vilniuje pristatė itin asmeniškus Olandijoje gyvenančios menininkės Alexandros Kadzevich kūrinius. Specialiai „ArtVilniu’22s“ buvo parodyti praėjusiais metais sukurti, emocingi darbai, kurių atspirties tašku tapo iš Alexandros iš senelio paveldėta senų fotonegatyvų dėžutė. Joje menininkė ne tik atrado visiškai naują, nežinomą savo šeimos istorijos skyrių, bet ir demonstruoja kitokį požiūrį į tapybą. „The Naked Room“ stende žiūrovai pamatė ir keletą asmeninių, su jos šeima susijusių daiktų.
„Džiaugiamės, kad žiūrovai pastebėjo ir įvertino Ukrainos menininkų kūrinius, juk Ukraina šiais metais buvo mūsų mugės viešnia“, – sakė „ArtVilnius’22“ vadovė Diana Stomienė.
Tradiciškai, pirmą mugės dieną buvo išrinktos geriausios galerijos ir geriausi menininkai. Vertinimo komisija, kuriai vadovavo Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos pirmininkė, kultūros komplekso SODAS 2123 vadovė Danutė Gambickaitė, išrinko 7 geriausias mugės galerijas.
Už minimalistinę išraišką buvo pažymėta VDA galeriją „Akademija“, komisija nė kiek neabejojo į geriausiųjų gretas įtraukdama VDA tekstilės galeriją „Artifex“, kuri mugėje pristatė menininkės Dovilės Gudačiauskaitės kūrybą. Ukrainos galerija „Art14“ komisijos buvo išskirta už kokybišką ekspoziciją ir vertingą kūrybą, šių dienų kontekste kalbančią apie dabarties aktualijas. Geriausios galerijos apdovanojimas tradiciškai atiteko prancūzų galerijai „Galerie Nivet-Carzon“. Dailininkų sąjungos galeriją pažymėta už skirtingų medijų – grafikos, skulptūros ir objektų sinergiją, už kokybišką, subalansuotai išbalansuotą ekspoziciją, taip pat skirtingas interpretacijas keliančią kūrybą. Komisija ir šiais metais į geriausiųjų gretas įtraukė „The Rooster gallery“, VDA parodų salės „Titanikas“ įvertintos už meninį laiko įprasminimą.
Geriausia „ArtVilnius’22“ menininke už meninės raiškos įvairumą pripažinta VDA galerijos „5 malūnai“ pristatoma menininkė Eglė Paulina Pukytė. Geriausios „ArtVilnius’22“ instaliacijos apdovanojimas už asmeninį patirčių transformavimą į universalias ir aktualias temas atiteko Žygimanto Augustino instaliacijai „Nepakankama ramybė“.
Mugės mecenatės, advokatų kontoros „Cobalt“ premija įteikta geriausiam „ArtVilnius’22“ jaunajam menininkui, skulptoriui Jonui Aničui.
Vertinimo komisijos darbe taip pat dalyvavo šiuolaikinio meno muziejaus Krokuvoje kuratorė Monika Koziol, menotyrininkas, kritikas, fotografas, parodų rengėjas Virginijus Kinčinaitis, „ArtVilnius’22“ projektų zonos kuratorius, menotyrininkas ir rašytojas Valentinas Klimašauskas, meno kuratorė ir vizualinių studijų tyrėja iš Ukrainos Lesia Kulchynska.
Meno mugę „ArtVilnius’22“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, globoja Vilniaus miesto savivaldybė, ypatingasis partneris – „Lewben“, mecenatė – advokatų kontora „Cobalt“.
Fotogalerijos: