Žiūrovų ir kritikų pamilti kino klasikos filmai per TELIA PLAY. Kiek iš jų esate matę?

„Džiaze tik merginos“ („Some Like It Hot“, 1959, su lietuvišku įgarsinimu)_spalvota-min / Austėja Žiauberytė nuotr.
„Džiaze tik merginos“ („Some Like It Hot“, 1959, su lietuvišku įgarsinimu)_spalvota-min / Austėja Žiauberytė nuotr.
Kino apžvalgininkė Milda Govedaitė
Šaltinis: Reklama
A
A

Jei visada norėjote pasižiūrėti tikrosios kino klasikos filmus – turite tam puikią progą. TELIA PLAY atrinko ir rekomenduoja pačius žymiausius klasikinius filmus, kuriuos rasite savo namų kino platformoje. Nuo komedijų iki dramų, nuo nebyliojo kino iki Marilyn Monroe. Jūsų laukia itin kokybiškas laikas namuose.

„Merė Popins“ („Mary Poppins“, 1964, su lietuvišku įgarsinimu)

Neabejotinai vienas geriausių ir stebuklingiausių visų laikų filmų, kritikų išgirtas ir publikos numylėtas, penkis „Oskarų“ apdovanojimus pelnęs bei jaunutę britų aktorę Julie Andrews kino deive pavertęs ekrano miuziklas.

2013 metais šis filmas buvo įtrauktas į JAV nacionalinį kino archyvą, kuriame saugomi ypatingą kultūrinę reikšmę turintys kino kūriniai.

Juostoje pasakojama apie aikštingą, paslaptingą, tačiau stebuklingų galių turinčią auklę, atvykusią prižiūrėti turtingų, bet šiokių tokių niurgzlių – Banksų šeimos atžalų. Auklė Merė Popins naudodamasi savo magiškomis galiomis diena iš dienos vaikus moko fantazuoti ir svajoti, tuo pačiu mokydama ir jų tėtį Džordžą Banksą iš naujo atrasti ryšį su savo vaikais.

Filme skambanti daina ir sunkiai ištariamas žodis „Supercalifragilisticexpialidocious“, reiškiantis ypatingą laimę bei vartojamas, kai nežinai, ką pasakyti, iki šių dienų yra vienas žymiausių ir atpažįstamiausių miuzikluose skambančių žodžių.

Legendinė įmonė „Disney“ šį miuziklą laiko vienu iš garbingiausių savo kino projektų.

„Merė Popins“ („Mary Poppins“, 1964)
„Merė Popins“ („Mary Poppins“, 1964) / „Telia“ nuotr.

Nuoroda į muzikinį filmą visai šeimai „Merė Popins“

„Pusryčiai pas Tifanį“ („Breakfast at Tiffany’s“, 1961)

Klasikinė romantinė komedija, kurioje JAV kino žvaigždė Audrey Hepburn įkūnija žymiausią savo personažą – ekscentrišką ir aikštingą merginą Holi, gyvenančią Niujorke. Holi svajoja apie prabangų gyvenimą be rūpesčių ir turtingą vyrą.

Tačiau vieną dieną ji susipažįsta su naujuoju kaimynu, pradedančiuoju rašytoju Polu.

Čia ir iškyla didžioji filmo dilema: ar meilė svarbiau už pinigus? Prabangos troškimas už tikrus jausmus?

Filmas laimėjo du „Oskarus“, o Audrey Hepburn įkūnyta Holi ir jos dėvima žymioji „Givenchy“ juoda suknelė tapo stiliaus ir elegancijos simboliu.

„Pusryčiai pas Tifanį“ („Breakfast at Tiffany’s“, 1961)
„Pusryčiai pas Tifanį“ („Breakfast at Tiffany’s“, 1961) / „Telia“ nuotr.

Nuoroda į romantinę komišką dramą „Pusryčiai pas Tifanį“

„Metropolis“ (1927)

„Metropolis“ (1927)
„Metropolis“ (1927) / „Telia“ nuotr.

Beveik prieš šimtmetį sukurtas nebyliojo kino šedevras laikomas ne tik vienu įtakingiausių ir reikšmingiausių mokslinės fantastikos filmų, tačiau kino filmų apskritai. Kad ir kaip ironiškai skambėtų, tačiau veiksmas čia vyksta tolimoje ateityje – 2026 metais! Futuristiniame ateities mieste visuomenė suskirstyta į dvi klases – turtinguosius ir darbininkus.

Žinoma, kaip jau ir galima nuspėti, pagrindinis veikėjas, elito atstovas Frederis, įsimyli merginą iš darbininkų sluoksnio.

Originalioji filmo versija buvo prarasta, tačiau Argentinoje atrasti archyviniai failai buvo restauruoti ir 2010 m. dienos šviesą išvydo beveik pilna filmo versija.

Tai yra ir vienas pirmųjų filmų, įtrauktų į UNESCO „Pasaulio atminties“ registrą.

Nepraleiskite progos pamatyti absoliutų kino šedevrą, tapusį įkvėpimu sukurti tokius kino fenomenus kaip „Bėgantis skustuvo ašmenimis“ ar „Žvaigždžių karai“.

„Metropolis“ (1927)
„Metropolis“ (1927) / „Telia“ nuotr.

Nuoroda į mokslinės fantastikos filmą „Metropolis“

„Nežudyk strazdo giesmininko“ („To Kill a Mockingbird“, 1962, su lietuvišku įgarsinimu)

Kritikų liaupsių užsitarnavusi amerikietiška drama, sukurta pagal to paties pavadinimo romaną, už kurį rašytoja Harper Lee gavo prestižinę Pulicerio premiją.

Filme pasakojama apie Alabamos advokatą Atiką Finčą, kuris imasi ginti juodaodį vyrą, neteisingai apkaltintą baltosios moters išprievartavimu.

Juosta laimėjo tris „Oskarus“ bei buvo įtraukta į JAV nacionalinį kino archyvą.

Filmas nagrinėja amžinąsias temas, aktualias ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje: rasinę nelygybę, moralę ir teisingumą.

Viso filmo metu garbingasis Atikas moko ne tik savo vaikus, bet ir mus visus į pasaulį žvelgti ir kito akimis.

Nuoroda į dramą „Nežudyk strazdo giesmininko“

„Muzikos garsai“ („The Sound of Music“, 1965)

Sveiki atvykę į Austriją!

Šiame filme susipažinsite (o ir garantuotai susižavėsite) su Marija – meniškos ir laisvos sielos mergina, besiruošiančia tapti vienuole. Dėl savo energingo būdo ji išsiunčiama darbuotis į griežtojo kapitono, našlio Georgo fon Trapo namus bei prižiūrėti septynis jo vaikus. Pakerėjusi juos savo nuoširdumu, draugiškumu ir muzikalumu, ji kaipmat užsitarnauja kaprizingų vaikų simpatijas.

„Muzikos garsai“ („The Sound of Music“, 1965)
„Muzikos garsai“ („The Sound of Music“, 1965) / „Telia“ nuotr.

Nesinori atskleisti, tačiau galimai užkariaujamos ir namų šeimininko simpatijos.

Penkis „Oskarus“ laimėjusi juosta, sukurta pagal tikrą istoriją, yra įtraukta į JAV nacionalinį kino archyvą ir yra laikoma vienu populiariausių ir sėkmingiausių visų laikų miuziklu.
Visai šeimai skirtas filmas ir jame skambančios dainos tokios kaip „Do-Re-Mi“ ar „My Favorite Things“ iki pat šių dienų nepaliauja džiuginti žiūrovų.

Nuoroda į muzikinį filmą visai šeimai „Muzikos garsai“

„Džiaze tik merginos“ („Some Like It Hot“, 1959, su lietuvišku įgarsinimu)

Ši 1959-ųjų kino klasika tikrai ne veltui yra laikoma viena geriausių visų laikų komedijų.

Filme pasakojama, kaip Šv. Valentino dieną du muzikantai tampa susišaudymo liudininkais. Norėdami pasprukti nuo gangsterių persekiojimo, persirengia moterimis, prisijungia prie moterų džiazo grupės ir sprunka iš Čikagos į Floridą.

Kelionėje jie susipažįsta su žavia dainininke, kurios didžiausia svajonė – ištekėti už turtingo vyro. Šią simpatišką merginą vaidina viena vienintelė ir nepakartojama Marilyn Monroe. Tai yra vienas žymiausių jos vaidmenų.

Jei norite žavios, šmaikščios ir niekada nesenstančios komedijos – negalite praleisti šio filmo, žavinčio žiūrovus jau tiek dešimtmečių.

„Džiaze tik merginos“ („Some Like It Hot“, 1959)
„Džiaze tik merginos“ („Some Like It Hot“, 1959) / „Telia“ nuotr.

Nuoroda į kriminalinę komediją „Džiaze tik merginos“

„Mažylis“ („The Kid“, 1921)

Vienas ikoniškiausių ir žiūrovų mylimiausių kino klasikos kūrinių yra dar ir pats pirmasis pilnametražis nebyliojo kino legendos Charlie’io Chaplino režisuotas filmas.

Drąsiai galima sakyti, jog ši nebylioji komiška drama yra laikoma ankstyvojo kino šedevru.

Filme susipažįstame su geros širdies Valkata, kuris visiško atsitiktinumo dėka gatvėje randa paliktą mažylį. Nors ir nenoromis, tačiau Valkata apsiima vaiką globoti. Vaikui ūgtelėjus, o jų ryšiui sustiprėjus, institucijos išsiaiškina, jog vaikas – nėra jo.

Kokius sprendimus teks priimti naujai užgimusiam globėjui?

Net ir praėjus daugiau nei šimtui metų, šis komiškas, tačiau jautrus filmas vis dar sugeba paliesti žiūrovų širdis kitapus ekrano.

Nuoroda į nebyliąją komišką dramą „Mažylis“

„Aukso karštligė“ („The Gold Rush“, 1925)

Dar viena nebyliojo kino komedija ir dar vienas Charlie’io Chaplino sukurtas kino šedevras.

1898-ieji, aukso karštinės Klondaike laikai, vienišas aukso ieškotojas Valkata keliauja į Aliaską su dideliu noru praturtėti bei atrasti laimę. Kelionė – ne iš lengvųjų, mat atokiame kalnų namelyje tenka kovoti su šalčiu, alkiu ir vienatve.

Geroji žinia – sunkioje kelionėje su nuotykiais, naujomis pažintimis Valkata atranda ir meilę. Tikrai taip, pagrindinis herojus spėja šiame filme ir įsimylėti.

Beje, čia išvysite iš odinio bato verdamą šventinę vakarienę ir į kino istorijos vadovėlius įėjusią sceną su šokančiais duonos kepaliukais.
Visa tai ir dar daugiau – nebyliojo kino genijaus – Charlie’io Chaplino virtuoziškumas.

Nuoroda į nebyliąją komediją „Aukso karštligė“

„Cirkas“ („The Circus“, 1928)

Dar viena nebylioji komedija, kurią parašė, režisavo ir pagrindinį vaidmenį atliko kino virtuozas Charlie’is Chaplinas.

Jo sukurtas personažas Valkata šiame filme, bėgdamas nuo policijos (kaip jau ir įprasta), netyčia atsiduria cirke. Netikėtai aplankius sėkmei, cirko savininkas pasiūlo jam darbą.

Žinoma, kaipgi čapliniškas filmas be meilės? Valkata ir čia įsimyli žavią žirgų raitelę.

Deja, mergina įsimyli ne jį.

Nebyliojo kino legendos sukurtas personažas Valkata visiems laikams įėjo į istoriją kaip paprastas žmogus, įveikiantis visus gyvenimo sunkumus su plačia šypsena ir atvira širdimi. To visi mes iš jo galėtume pasimokyti.

Filmas „Cirkas“ – tai dar vienas kino šedevras, kurį tikrai bent kartą gyvenime turite pamatyti.

Nuoroda į nebyliąją romantinę komediją „Cirkas“