„Žmonės 2019“: Metų kultūros žmogumi už pasiaukojimą pretenduojantis tapti Arūnas Matelis

Arūnas Matelis
Šaltinis: Žmonės
AA

Kino režisierius ir prodiuseris Arūnas MATELIS (57) „Žmonės 2019“ apdovanojimuose pretenduoja tapti Metų kultūros žmogumi. Pasaulinio pripažinimo sulaukusio filmo „Prieš parskrendant į Žemę“ kūrėjas, 2007-aisiais pelnęs Amerikos režisierių gildijos apdovanojimą „Už išskirtinius nuopelnus režisūrai“, šiemet karaliavo kino ekranuose su nauju dokumentiniu filmu „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“.

Filmas pasakoja apie dviračių varžybas „Giro d’Italia“, herojus, liekančius šešėlyje, ir pasaulį, į kurį kino kūrėjams buvo draudžiama pažvelgti daugybę metų. Vieni pagrindinių jo herojų – gregoriais vadinami dviratininkai, pasiruošę ištverti sunkiausius iššūkius dėl savo komandos lyderio pergalės.

Statant šį filmą, ir pačiam režisieriui teko imtis herojiškų žygdarbių: šiuo filmu jis gyveno aštuonerius metus, į jį sudėjo vos vieną procentą to, ką nufilmavo, o vėluojant juostos finansavimui kartu su prodiusere žmona Algimante net pardavė savo butą, kad galėtų baigti kūrinį. Tik padedant čempionei Editai Pučinskaitei, filmo komandai pavyko dvejus metus iš eilės įsiprašyti į varžybas „Giro d’Italia“, į kurias joks nepriklausomas kūrėjas nebuvo įleistas daugiau kaip 40 metų. 

Aplinkiniai juokavo, kad Matelis jau ir pats galėtų įveikti „Giro d’Italia“, nes ne sykį pravažiavo šias lenktynes savo galvoje. „Vienais metais per tris savaites nuvažiavome 15 tūkstančių kilometrų. Pakeitėme tris motociklus ir du automobilius, nes jie sugedo neatlaikę tempo... Galima sakyti, kad įveikėme Dakarą, – šypteli režisierius. – Pavadinčiau savo filmą odisėja, kelione per žmogiškus praradimus, skausmą, prisikėlimus.“ 

Filmas savo ruožtu leidosi į kelionę po kino festivalius, pelnė daug apdovanojimų, o Varšuvos, Triesto ir Minsko kino festivaliuose iškovojo pagrindinius prizus.

„Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ atsidūrė ir juostų, pretenduojančių į „Oskarų“ nominacijas, sąraše: tai pirmasis kartas, kai lietuviškas filmas varžosi dėl „Oskaro“ nominacijos dokumentinių filmų kategorijoje. 

„ŽMONĖS 2019“ APDOVANOJIMAI: SAVO BALSĄ UŽ ARŪNĄ MATELĮ GALITE ATIDUOTI ČIA.

Metų kultūros žmogumi „Žmonės 2019“ apdovanojimuose taip pat pretenduoja tapti režisierius Mindaugas Survila, dailininkai Algirdas ir Remigijus Gataveckai bei dailininkas Vilmantas Marcinkevičius.

„Žmonės 2019” apdovanojimai įvyks sausio 18 dieną Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, tiesiogiai per LNK.

Filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ premjera (80 nuotr.)
+74
Skaitykite daugiau