„Žmonės CINEMA“ rekomenduoja: penki įkvepiantys filmai apie menininkus
Menininkams visais laikais tekdavo kovoti dėl vietos po saule, siekiant pripažinimo bet kokia kaina. Neretai dėl meno jie paaukodavo savo asmeninį gyvenimą. Tačiau ar tikrai kūrėjas nuolat turi patirti tik kančias? Niūrius rudens vakarus akimirksniu praskaidrins penkios istorijos apie įkvepiančius menininkus, kurie aistringai daro tai, ką sugeba geriausiai, o prieš pasaulio neteisybę kovoja taikiais ginklais – savo talentu.
1. Jūsų Vincentas (Loving Vincent, 2017), rež. Dorota Kobiela, Hugh Welchman
„Jūsų Vincentas” pasakoja apie legendinį dailininką Vincentą Van Goghą, po kurio mirties vienintelis tikras jo draugas paštininkas Arleso su detektyvu sūnumi rūpinasi, kad paskutinis nusižudžiusio menininko laiškas būtų pristatytas jo adresatui. Lenkų ir britų tandemas rekonstravo sudėtingą ir painią paslaptį bei ištyrinėjo, kas galėjo nutikti paskutiniais Van Gogho gyvenimo mėnesiais. 125 dailininkams prireikė net 7 metų, kad nutapytų 65 tūkst. filmo kadrų ir atgaivintų Van Gogho paveikslus. Filmas supažindina su jo artimiausiais žmonėmis, mėgstamiausiomis vietomis, o viename žymiausių paveikslų išvystame ir gandais apipintą epizodą su nusipjautu ausies galiuku.
Filmo anonsas:
2. Povaizdis (Afterimage, 2016), rež. Andrzej Wajda
„Povaizdis” mus nukelia į komunistinę Lenkiją, kur diktatūrinė santvarka neišvengiamai palietė ir meno pasaulį. Władysławas Strzemińskis – lenkų tapytojas avangardistas, kuris už stalinistinei meno politikai prieštaraujančias idėjas netenka dėstytojo vietos Lodzės meno akademijoje. Už tai jis yra išbraukiamas iš Menininkų sąjungos sąrašų, jam nebeteikiami maisto kuponai. Iš Władysławo atimamos galimybės dirbti, jis net nepajėgia įsigyti dažų. Padedamas studentų ir prižiūrimas anksti subrendusios paauglės dukters, jis bando kovoti už teisę kurti ir būti. Šis biografinis filmas apie lenkų menininko ir meno teoretiko gyvenimą, paženklintą sovietinės represijos, sukrečia žmogiškumu ir jautrumu.
Filmo anonsas:
3. Silvana (Silvana, 2017), rež. Mika Gustafson, Olivia Kastebring, Christina Tsiobanelis
Kaip pritapti aplinkoje, kurioje nuolat jautiesi svetimas? Lietuvių kilmės švedų dainininkės Silvanos dainų tekstai pasakoja jos pačios istoriją – tai seksualinės tapatybės paieškos, politika ir imigrantės patirtis. Jos tėtis kilęs iš Sirijos, mama – iš Lietuvos. Pati Silvana į Švediją atvyko būdama visai maža. Save ji apibūdina kaip feministę panko reperę kovojančią prieš rasizmą, o Švediją laiko šlykščia šalimi, kur konservatyvi visuomenė kupina ksenofobijos. Filme užfiksuotas atlikėjos kelias į šlovę nuo pirmųjų žingsnių 2014 m. Be siautulingų dainų filme „Silvana” netrūksta ir intymių akimirkų iš jos asmeninio gyvenimo.
Filmo anonsas:
4. Meistras ir Tatjana (2014), rež. Giedrė Žičkytė
„Meistras ir Tatjana“ – tai biografinis dokumentinis filmas apie legendinį Lietuvos fotografą Vitą Luckų, kurį vieni laikė bepročiu, o kiti – genijumi. Su fotoaparatu jis išmaišė visą Sovietų Sąjungą. Įspūdinguose namuose Vilniuje jis gyveno kartu su gražuole žmona Tatjana ir jie tapo viena ryškiausių 7-ojo dešimtmečio porų. Vitą Luckų prarijo aistra meilei, tiesai ir fotografijai. Šis filmas – genialaus kūrėjo gyvenimo ir aistringos meilės istorija. 2015 metų „Sidabrinių gervių“ ceremonijoje filmas pelnė net keturias „Gerves”.
Filmo anonsas:
5. Čiaupkis ir grok pianinu (Shut up and play the piano, 2018), rež. Philipp Jedicke
Šiemet pristatytas filmas „Čiaupkis ir grok pianinu” akimirksniu nukelia žiūrovą į itin spalvingą muzikos pasaulį. Kanadiečių pianistas ir prodiuseris Chilly Gonzalesas – tikras gaivalas muzikos padangėje. Tačiau ne profesija ar statusas jį daro išskirtinį, bet vulkaninė energija. Jo vardas puikuojasi „Guinesso“ rekordų knygoje kaip ilgiausio koncerto atlikėjo (27 valandos). Filme puikiai atsiskleidžia, kaip atlikėjas derina savo jaunatvišką energiją su brandžiu muzikiniu skoniu. „Gonzo pasaulyje realybė visuomet susijusi su fikcija. Ji tampa jo asmenine, sustiprinta realybe. Kol dauguma scenos atlikėjų stengiasi būti kiek įmanoma autentiškesni, man regis, Gonzo elgiasi visiškai priešingai. Jis ieško tiesos pačioje fikcijoje”
Filmo anonsas: