„Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“: su filmų kūrimo procesu iš arti galės susipažinti visi

Saliamonas Banaitis / LRT archyvo nuotr.
Saliamonas Banaitis / LRT archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-01-22 16:35
AA

Antrasis Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui paminėti skirto atkuriamosios dokumentikos filmų ciklo „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ sezonas jau įsibėgėjo. Dešimtyje serijų atskleidžiami faktai apie ryškiausias asmenybes, prisidėjusias prie laisvos Lietuvos sukūrimo. Sausio 28 dieną LRT ekranuose pasirodys jau ketvirtoji filmų ciklo dalis, kurioje žiūrovai išgirs dar niekur negirdėtas istorijas iš visuomenės veikėjo ir signataro Saliamono Banaičio gyvenimo.

Prieš pasirodant ketvirtajam dokumentinių filmų ciklo „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ filmui norintys juo galės pasimėgauti kiek anksčiau. Sausio 25 dieną Šakių kultūros centre „Jaunystė“ vyks Valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti skirtas renginys, kuriame pirmą kartą bus parodytas filmas apie S. Banaitį.

Renginio svečiai turės galimybę ne tik išvysti laukiamą filmą, bet ir susipažinti su filmo kūrybiniu procesu, išklausyti prof. Raimundo Lopatos paskaitą apie valstybės atkūrimą, kaip ir galės pabendrauti su filmų ciklo kūrėjais.

Saliamonas Banaitis / LRT archyvo nuotr.

Filme žiūrovai sužinos, kad Saliamonas Banaitis buvo viena iš be galo daug Lietuvai nuveikusių asmenybių, tačiau jo atminimas buvo ilgam ištrintas iš Lietuvos istorijos archyvų. Sovietmečiu nėra išleista nei vieno įrašo apie aktyvų visuomenės veikėją, nei vieno dokumento, kuriame būtų minama jo pavardė.

Tai žmogus, labai anksti supratęs švietimo, rašto ir spausdinto žodžio vertę ir galią. Iš Sintautų apylinkių kilęs jaunuolis lietuviškos spaudos draudimo metais buvo, ko gero, geriausias tarp knygnešių, o tik atsiradus pirmajai galimybei įsteigė spaustuvę, kuri per savo gyvavimo metus išspausdino daugiau kaip milijoną egzempliorių ivairių leidinių.

Pasak jo veiklą tyrusių istorikų, S. Banaitis buvo inovatyvus, drąsus ir veiklus žmogus. Jis ne tik kalbėjo, bet ir išties daug nuveikė. Ir veikė sėkmingai, nors savo gyvenime susidūrė su begale iššūkių: dar būdamas mažas neteko tėvo, turėjo nutraukti mokslus dėl brolio mirties, prieštaravo lietuviškos spaudos draudimui, tapo Nepriklausomybės akto signataru ir nuveikė daugybę kitų svarbių darbų.