„Žmonės“ transliacijoje – Robertas Petrauskas: „Istorija niekada nebus išnarstyta iki galo“
„Žmonės“ keturioms dienoms persikėlė į Vilniaus knygų mugę. Tiesioginės transliacijos feisbuko tinkle metu sporto komentatorius, istorikas, rašytojas Robertas Petrauskas pristatė savo trečiąją knygą „BARBAROSA. Antrasis pasaulinis karas Europoje“. Šiemet ją pristatyti Robertas į Vilniaus knygų mugę sugrįžo po trijų metų pertraukos.
„Knygos pristatymą mugėje aš vadinu „penkiolika minučių šlovės“. Dirbi keletą metų prie knygos, o po to ji išskrenda. Tai norisi padėti jai skristi aukščiau. Ir dar viena labai gera proga, kuria tikrai naudojuosi čia, tai susirinkti žmonių nuomones, pastabas. Tą grįžtamąjį ryšį gauti, kas patiko, kas nepatiko. Rašytojai yra tokie šiek tiek velniukiški manipuliatoriai skaitytojų emocijomis. Mes žinome, kur „paspausti“ kokį mygtuką, kad užsidegtų lemputė. Bet kartais mes, rašytojai, klystame tiesiog per daug gerai galvodami apie save“, – šeštadienio rytą lankydamasis „Žmonės“ tiesioginėje transliacijoje kalbėjo R. Petrauskas.
„Barbarosa – tai kodinis vardas, kurį Hitleris davė tarybų sąjungos užkariavimui. Ši knyga yra didžiausias kalnas, kurį aš esu įveikęs, trečioji knygos dalis. Ko gero, tai techniškai sudėtingiausias mano parašytas kūrinys“, – neslėpė televizijos žiūrovams puikiai pažįstamas Robertas Petrauskas.
„Kai susitinku su skaitytojais, klausiu jų, ką jie skaito. Tai jie žiūri meninius arba dokumentinius filmus, vieną kryptį. Istorija turi labai daug atspalvių ir jeigu tik pakreipi apšvietimą, tas įvykis suspindi kitomis aplinkybėmis. Ir kai keletą kartų viską apsuki ratu, žmogus, kuris prieš tai viską žinojo apie istorinius procesus, staiga suabejoja savo žiniomis. Man labai patinka Edvardo Gudavičiaus mintis, kuri teigia, kad tą akimirką, kai pradedi suprasti, kad nelabai susigaudai visame istoriniame vyksme, tu iš tikrųjų pradedi suprasti tą istorinį vyksmą“, – istorijos painumą pabrėžė R. Petrauskas.
„Tokie procesai kaip karas nėra paprasti. Istorija niekada nebus išnarstyta iki galo. Bet karas man visada buvo ir yra įdomus tuo, kad eliminuoja viską, kas yra nesvarbu ir nereikšminga. Palieka tik tai, kas svarbiausia – išlikti žmonėmis, gauti pavalgyti, būti čia ir dabar. Nekurti jokių didelių planų, nes gali žūti šiandien. Nebežiūrėti, kas buvo prieš tai, nes tai jau yra nesvarbu. Karas mums leidžia įeiti į tą zoną, kurią siekia pasiekti visi mindfulness atstovai, kurioje nebėra papildomų minčių, nebesvarbu pinigai, pasiekimai, garbėtroškiškumas. Daugybė dalykų, kurie mums šiandien atrodo svarbūs, atėjus karui pasidaro bereikšmiai“, – apie tai, kaip istorinis vyksmas padeda išgryninti areną, mąstė R. Petrauskas.
„Istoriją aš dėlioju ir pakeldamas ją aukštyn, iki Hitlerio ir Churchillio, po to leidžiu iki generolų, kareivių ir paprastų žmonių, kurie nori, kad tas karas kuo greičiau pasibaigtų. Yra karinės technologijos, yra menas, yra tiesiog žmonių būtis ir visa tai kare susijungia į didelį debesį, iš kurio kiekvienas gali pasiimti tai, kas jam labiausiai imponuoja“, – skirtingus kare dalyvaujančių žmonių lygmenis išskyrė istorikas.
„Istorikas pagal savo prigimtį privalo išlikti nepatiklus. Kai kažkas tau sako, kad buvo taip ir viskas, tu turi tai patikrinti. Visą laiką turi galvoti, kad yra ir kita pusė. Kai ją atverti, pamatai įdomių atradimų. Man lengviau tai padaryti, nes aš mokiausi Klaipėdos universiteto Istorijos fakultete, kuriam esu dėkingas už pamatines istorines vertybes ir gebėjimą atsitraukti, vertinti.
Turi praeiti laiko, kad mes galėtume sudėlioti pasaulio istoriją, o nuo antro pasaulinio karo jau praėjo pakankamai metų. Istorija vadovėliuose parašyta labai aiškiai. Viskas punktais, juoda arba balta. Yra gerieji arba blogieji, nes taip paprasčiau, bet tai nėra tiesa. Tarp jų yra dar penkiasdešimt pilkų atspalvių. O gal net ir daugiau. Ir aš stengiuosi skaitytoją nuvesti į tą pilkąją zoną. Yra pasakotojų, kurie yra visažiniai ir tie, kurie keliauja kartu. Aš esu antras variantas. Skaitytojai yra pakankamai protingi, kad galėtų patys priimti sprendimus“, – savo skaitytojų nenuvertina R. Petrauskas.
Geras knygas čia rasite lengviau – su tokiu pažadu startuoja naujas prekės ženklo „Žmonės“ projektas „ŽMONĖS Knygos“, kuris pristatomas Vilniaus knygų mugėje. Naujajame internetiniame knygyne skaitytojai galės rasti tik kruopščiai atrinktas, dėmesio vertas knygas.
Netradiciniai knygų pasiūlymai ir rekomendacijos, gerai žinomų tinklaraštininkų apžvalgos, kurios padės apsispręsti – visa tai žmonėms, mėgstantiems skaityti, siūlo „ŽMONĖS Knygos“ platforma internete www.zmonesknygos.lt.
Visą pokalbio įrašą galite pamatyti čia: