Zodiako ženklai: istorija ir įdomybės
Dažnas skeptiškai nusišypsome, kai tema pakrypsta apie horoskopus. Tačiau automobiliu vykdami į darbą pasiklausome dienos prognozės arba ryte gerdami kavą internete perskaitome, kas numatoma mūsų ženklo atstovams. Šį kartą pateikiame ne prognozes, bet pristatome astrologijos ištakas ir įdomybes.
Ką simbolizuoja Zodiako ženklai
Žvaigždžių, planetų ir dangaus šviesulių įtaką žmonių gyvenimui, darbams, net charakteriui, elgesiui ir pomėgiams jau pastebėjo senovės išminčiai. Jie atkreipė dėmesį į tai, kad Saulė cikliškai atsiduria vis kitame žvaigždyne.
Sisteminga sezonų ir žvaigždėto dangaus stebėjimų pradžia yra susijusi su žemdirbystės plėtra. Remdamiesi dangaus kūnų judėjimu, išminčiai nusprendė apibrėžti tam tikras datas, žemės ūkio darbų pradžią ir pabaigą.
Taigi maždaug prieš 6 tūkst. m. egiptiečiai nustatė pirmuosius keturis Zodiako ženklus, o pavadinimus davė tokius pat kaip žvaigždynų. Pastariesiems, beje, vadovaudamiesi mitologija, istorija ir aplinka, vardus suteikė dar senovės Graikijos žyniai. Taip atsirado Dvyniai, Mergelė, Šaulys ir Žuvys. Šis ketvertas reiškė metų laikų pradžią ir turėjo tam tikrą simboliką.
Dvyniai buvo pirmasis įvardytas žvaigždynas. Jis sutapo su pavasario pradžia, kai viskas gimsta, atsinaujina. Toks pavadinimas parinktas dėl gamtos dvilypumo: tamsa ir šviesa, gimimas ir mirtis.
Antrajam nustatytam žvaigždynui suteiktas Mergelės vardas. Jis sutapo su vasaros pradžia, pirmuoju javų derliumi. Būtent todėl senovės graikai šį žvaigždyną sutapatino su žemės ir vaisingumo deive Demetra, kuri rankose laiko javų varpas.
Galvodami pavadinimą trečiajam žvaigždynui, graikai atrado gana įdomių sąsajų su gamta. Anot jų, rudenį dienos trumpėja todėl, kad Šaulio sužeista saulė nebegali pakilti taip aukštai kaip vasarą. Ilgainiui dangaus šviesulys praranda visas jėgas ir ima skęsti vandenyne. Čia kelis mėnesius, kol įgauna naujų jėgų, žiemoja su žuvimis.
Taigi įvardytas ir ketvirtasis žvaigždynas, žymėjęs žiemos pradžią, – Žuvys. Be to, žuvis graikų ir romėnų mitologijoje buvo šventa. Ji reiškė kaitą ir transformaciją.
Taip pat skaitykite: Tobulėkime kartu. Merkurijaus padėtis Zodiako ženkluose: kaip mąstote ir bendraujate?
Laikui bėgant Žemės ašis dėl šalia esančio Mėnulio įtakos pasislinko, ir skirtingais metų laikais Saulė jau atsidurdavo kituose žvaigždynuose. Taigi skirstant metus į tam tikras dalis šių keturių Zodiako ženklų jau nebepakako. Todėl senieji išminčiai, remdamiesi dangaus šviesulių ir gamtos pokyčiais, turėjo sugalvoti pavadinimus kitiems žvaigždynams.
Avino simbolis pasirinktas, nes šis gyvūnas senosiose kultūrose reiškė atsinaujinimą, vyriškumą, liepsnojančią jėgą. Jis simbolizavo saulės šilumos sugrįžimą.
Jautis sietas su žemdirbyste. Jais pavasario pradžioje buvo ariami laukai, žemė ruošiama sėjai. Negana to, senovės Mesopotamijoje, Graikijoje, Romoje ir Egipte jautis laikytas šventu.
Vėžys yra neutralus ženklas, atsvara toliau einančiam galingajam girių karaliui, nes simbolizavo susikoncentravimą ir apsaugą žengiant gyvenimo keliu. Jis sietas su mitiniu vėžiu, kuris nepabūgo įsikibti į koją didvyriui Herakliui, kai šis kovojo su pabaisa.
Liūtas, kaip valdžios ir galybės simbolis, įprasmino laiką, kai Saulė yra aukščiausiai – tarsi sėdi savo soste. Jis buvo tapatinamas su žvėriška saulės kaitra.
Svarstyklėmis pavadinti žvaigždyną sugalvota atkreipus dėmesį į derliaus rūšiavimą, skaičiavimą, svėrimą. Taip pat ir į pirklius, kurie tuo laikotarpiu buvo labai svarbi visuomenės grandis. Teigiama, kad svarstyklės yra dienos ir nakties susilyginimo simbolis.
Taip pat skaitykite: Tobulėkime kartu. Zodiako ženklų suskirstymas į 4 stichijas ir 3 pradus
Horoskopų fanatikai, besąlygiškai susitapatinę su savo Zodiako ženklu, neturėtų pulti į paniką, kad Dvyniai staiga tapo Jaučiais, o Šauliai – Gyvatnešiais.
Kitas jau vėlyvo rudens ženklas Skorpionas simbolizavo saulės žūtį ir drastiškus klimato pokyčius. Graikų ir romėnų mitologijoje jis reiškė mirtį.
Senosios civilizacijos tikėjo, kad Ožiaragis – chimera su žuvies uodega, – kaip ir Skorpionas, kenkia saulei ir simbolizuoja dienos trumpumą, tamsos įsigalėjimą. Jis kai kuriose kultūrose sietas su apsvaigimu ir pasidavimu manipuliacijoms. Vėlesniais laikais manyta, kad vandenyne nuskendusią saulę jau globoja ne žuvys, bet mitinė būtybė Vandenis.
Tryliktasis ženklas
Nuo šiomis dienomis egzistuojančios astrologinės sistemos su 12 Zodiako ženklų sukūrimo praėjo jau daugiau nei 2 tūkst. m. (tiek, beje, reikia, kad Žemės ašies pasvirimo krypties pokyčiai taptų akivaizdūs ir reikšmingi), – tokios nuomonės yra viena įtakinga tarptautinė astronomų bendruomenė.
Tačiau, senoji dvylikos Zodiako ženklų sistema, anot jos atstovų, nebėra tiksli, nes tam tikrą mėnesį Saulė pateka visai kitame žvaigždyne nei prieš kelis tūkstantmečius. Tad jeigu sakote, kad esate gimęs po Liūto ženklu, neabejotinai klystate.
Dėl minėtos priežasties Saulė per metus aplanko kiek daugiau nei 12 žvaigždynų. Todėl, kai kurių astronomų įsitikinimu, keista, kad šiandien vis dar teigiama, jog yra dvylika Zodiako ženklų. Anot jų, į Zodiako ženklų sistemą tarp Skorpiono ir Šaulio derėtų įtraukti tryliktąjį ženklą – Gyvatnešį.
Tačiau horoskopų fanatikai, besąlygiškai susitapatinę su savo Zodiako ženklu, neturėtų pulti į paniką, kad Dvyniai staiga tapo Jaučiais, o Šauliai – Gyvatnešiais. Paaiškinimas paprastas: vadinamajai tropinio Zodiako sistemai, kuria naudojamasi sudarant horoskopus Vakarų šalyse, Žemės ašies pasvirimo krypties pokyčiai neturi nė menkiausios įtakos.
Ši sistema grindžiama nepajudinamais dangaus segmentais, apskaičiuotais pagal Žemės lygiadienius. Mes dangų esame suskirstę į griežtus sektorius ir į žvaigždynų poslinkius neatsižvelgiame. Negana to, anot žinomos astrologės Susan Miller, ateitį nusako ne žvaigždynas, o planetos. Žvaigždynas tėra matavimo įrankis. Vis dėlto tryliktasis Zodiako ženklas tikrai aktualus vadinamajai žvaigždinei astrologijos sistemai, kuri praktikuojama Indijoje. Toje sistemoje Zodiako ženklai juda.
Tai įdomu. Gyvatnešis yra vienuoliktas pagal dydį dangaus pusiaujo juostos žvaigždynas Paukščių Take. Senovės Graikijoje jis buvo sietas su medicinos dievu Asklepijumi. Po Gyvatnešio ženklu gimę žmonės būna išskirtinai protingi, turi išlavintą humoro jausmą, yra itin kūrybingi, etiški ir be galo aistringi. Vis dėlto jie gana dažnai priima netinkamus sprendimus, nes elgiasi impulsyviai, dažnai yra išdidūs ar net arogantiški.
Astrologija seniau ir šiandien
Horoskopai nėra šių laikų išradimas – dienos horoskopus jau sudarinėjo Egipto žyniai ir išminčiai. Seniausias išlikęs horoskopas sudarytas 410 m. pr. m. e. Babilone. Tačiau senųjų civilizacijų astrologai beveik nesudarinėjo atskirų žmonių horoskopų (išimtys buvo taikomos valdovams ir kitiems kilmingiesiems), nes tuo metu aktualiau buvo numatyti gamtos stichijas, prognozuoti pergales arba pralaimėjimus karuose, šalies ir tautos istorijos vingius.
Bėgant amžiams astrologija, kaip kosmosu pagrįstos žinios apie žmogaus būties tikslą ir aukštesnę paskirtį, pasklido po visą pasaulį, užvaldė Europą. Vis dėlto ankstyvaisiais viduramžiais ji buvo užmiršta, nes didžiausias dėmesys skirtas krikščionių Bažnyčios plėtrai. Tačiau Renesanso epochoje astrologija pakilo lyg feniksas iš pelenų ir net iki XVIII a. buvo dėstoma universitetuose šalia rimtų disciplinų.
Taip pat skaitykite: Tobulėkime kartu. Mėnulio padėtis Zodiako ženkluose: sužinokite savo apibūdinimą
Renesanso epochoje astrologija pakilo lyg feniksas iš pelenų ir net iki XVIII a. buvo dėstoma universitetuose šalia rimtų disciplinų.
Įsivyravus Šviečiamajam amžiui, susidomėjimas astrologija ėmė blėsti. Tuo metu buvo labiausiai vertinamas žmogaus protas ir jokioms neva neracionalioms disciplinoms nebuvo lemta klestėti.
Galiausiai po poros šimtmečių žmogus ėmė savarankiškai domėtis astrologija, dangaus kūnų įtaka elgesiui, charakteriui, gimimo minutės svarba likimui. Taigi, atgijusi XIX a., ji suklestėjo kaip ir visi kiti antgamtiški, mistiški ir iracionalūs dalykai.
Remdamasi senovės raštais, naujais skaičiavimais ir tyrimais, Europos visuomenė ėmė aiškintis savo likimą, steigti įvairias astrologijos mokymo įstaigas, centrus. Vis dėlto, kaip ir senesniais laikais, ji liko ginčytinas objektas.
Kokius vaikus auginame
- AVINAS. Po šiuo ženklu gimę vaikai yra energingi, išradingi ir smalsūs. Anksti pradeda vaikščioti ir kalbėti. Tėvai su jais turi elgtis taktiškai.
- JAUTIS. Šie vaikai meilūs, o dažnai ir muzikalūs. Visas problemas sprendžia metodiškai ir savarankiškai. Jautukai yra labai dėmesingi.
- DVYNIAI. Jau vaikystėje pastebimas jų dvilypumas: artistiški, bet baikštūs, draugiški, bet nenuoramos. Jiems būtina veikla, kad išmoktų susikaupti.
- VĖŽYS. Kartais šiurkštūs, nors iš prigimties labai dvasingi. Itin drausmingi. Bendrauti su jais reikia švelniai, kalbant apgalvoti kiekvieną žodį.
- LIŪTAS. Nuo mažens lyderiai tarp bendraamžių. Pasižymi kilniaširdiškumu, todėl dažniausiai juos visi myli. Labai mėgsta šventes, žaidimus, yra kūrybingi.
- MERGELĖ. Vos pramokę kalbėti išsako nuomonę apie supantį pasaulį. Nenustebkite, jeigu po šiuo ženklu gimęs vaikas neturės draugų – dėl ankstyvos brandos jiems sunku rasti kalbą su bendraamžiais.
- SVARSTYKLĖS. Šie vaikai visiems patinka. Jie nuo mažens moka išvengti konfliktų. Įsimyli anksčiau nei bendraamžiai. Tėvai turėtų kuo anksčiau Svarstykliukams aiškinti, kas yra darbas.
- SKORPIONAS. Tokie vaikai būna labai ištvermingi, nesustoja pusiaukelėje ir siekia tikslo. Jie dažnai būna ne pagal metus subrendę.
- ŠAULYS. Jiems tėvai turėtų nupirkti naminį gyvūną ir užrašyti į sporto būrelį. Vos pradėję lankyti mokyklą Šauliukai pamiršta namus. Nėra linkę svajoti.
- OŽIARAGIS. Anksti suvokia, ko nori. Garbėtroškos, todėl gerai mokosi. Nemėgsta triukšmo. Dažnai turi tik vieną draugą.
- VANDENIS. Visada turi savo nuomonę ir nepaprastų idėjų. Mąsto filosofiškai, yra judrūs, smalsūs. Nepakelia bausmių. Su jais reikia elgtis kaip su lygiaverčiais.
- ŽUVYS. Ypač trokšta tėvų palaikymo. Muzikalūs, mėgsta skaityti knygas. Labiau patinka suaugusiųjų, o ne bendraamžių draugija.