Žurnalo „Laima“ naujausiame numeryje skaitykite: Kada gražiausias amžius? Dabar!
Prekyboje pasirodė balandžio mėnesio „Laima“. Joje skaitykite:
Kada gražiausias amžius? Dabar!
Kai iš lėto artinasi trisdešimtmetis, sakome, kaip gerai tiems, kam jau keturiasdešimt: jie turi patirties, sukūrę šeimas ir padarę karjerą; kai staiga pajuntame suskubusį laiką ir peršokame per penkiasdešimt, pavydime pora dešimtmečių jaunesniems… Vis negerai? Be reikalo! Ir vis dėlto... Labiausiai tenka žavėtis tais, kurie visada laimingi – ir savo kailyje, ir savo amžiuje.
Kamilė Gudmonaitė ir Mantas Zemleckas – teatro režisierė ir aktorius, muzikuojančio dueto „Kamanių šilelis“ atlikėjai, – priklauso tai kartai, apie kurią vyresni jų kolegos artistai su viltimi ir netgi savotiška baime sako: „Jie jau ateina…“
Tapytoja Aistė Gabrielė Černiūtė ir VDA parodų salės „Titanikas“ direktorius dailėtyrininkas Vidas Poškus atstovauja tai meno sričiai ir tai menininkų kategorijai, kurių neveikia jaunystės kultas, su kuriomis nesusijęs tavo paties įvaizdis, todėl solidesnis amžius dažnai būna privalumas, sukuriantis patikimumo kreditą.
Jurgita ir Eimantas Skrabuliai – ne tik verslo žmonės. Eimantas jau šešiolika metų autoritetingai vadovauja Lietuvos lengvosios atletikos federacijai; kaip verslininkas ir mecenatas, yra prisidėjęs prie ne vieno lengvaatlečio pasirengimo rimtiems startams ir pasiektų pergalių. Iš Lazdijų kilęs dzūkas, kaip ir jo bendraklasė žmona Jurgita, nūnai Palangos „Vanagupės“ komplekso vadovė, – užsispyrę maksimalistai.
Rubrikoje „Veidai“ – trys skirtingų kartų poros, kurios galėtų būti geriausiais smagaus, prasmingo gyvenimo koučeriais.
Pakeliui su... Johnu Irvingu
„Metų vertėjo krėslo“ premijos laureatė anglų filologijos specialistė Daiva Daugirdienė daugiau nei dešimtmetį verčia vieno populiariausių amerikiečių rašytojų Johno Irvingo romanus. Retas atvejis, kad vertėja ne tik pažintų rašytoją iš jo kūrybos, bet ir taptų artima bičiule. O ką tik lietuvių kalba išleistame naujausiame romane „Paslapčių alėja“ Daiva veikia kaip viena jo herojų. Negana to, jame ištisas pasažas yra skirtas Lietuvai, kur gyvena leidėja Rasa, knygyno darbuotojas Arvydas, vairuotojas Gintaras...
„Mudviejų su Irvingu ryšys unikalus, – prisipažįsta Daiva, – neturintis analogų ir ypatingas tuo, kad abu esame gimę tą pačią dieną – kovo 2-ąją, tik jis dvidešimčia metų už mane anksčiau. Tą dieną nepamirštame vienas kito pasveikinti. Retas atvejis dar ir tas, kad turiu šio autoriaus telefono numerį ir jo paties suteiktą galimybę iškilus vertimo neaiškumams bet kuriuo metu jam paskambinti. Tiesa, šiandien tuo jau nepiktnaudžiauju, nes, laikui bėgant, šio autoriaus tekstai, jų kalba ir aprašomos realijos pasidarė gana aiškūs. O štai Fitzgeraldui mielai skambinčiau ir turbūt ne kartą.“
Jane Austen, Francis Scottas Fitzgeraldas, Johnas Irvingas... Pokalbyje tete-a-tete – talentinga anglų literatūros vertėja Daiva Daugirdienė, kuri kad ir kaip įsijaustų į rašytojų vaizduojamą aplinką bei charakterius, vis dėlto nepraranda „ryšio su žeme ir dabartiniu laiku“.
Ar dar gyvename savo gyvenimą, ar tik vaiko?
Mama, kuri kas vakarą atvažiuoja į stovyklą pakloti lovos savo dvylikamečiui. Mama, kurios septyniolikmetis vienas nebuvęs Vilniuje, nors gyvena jo pakraštyje, – jis vežiojamas nuo durų iki durų. Mama, kuri darželinuką tampo į keturis būrelius, kad būtų pats geriausias pirmokas. Mama, įsikibusi į rankovę gimnazijos mokytojai ir isteriškai šaukianti: „Kodėl devintukas?! Jis moka dešimtukui!“ Sakysite – išimtys? Taip neatrodo pasikalbėjus su pedagogais ar pasiklausius gyvų mamų pokalbių...
Kiekviena mama turi unikalią savo istoriją, bet kartais jaučiasi spaudžiama „visuomenės nuomonės“. Kas slepiasi už supermamos, kas pasikeičia šeimoje, kai gimsta vaikas, ir ko apskritai Lietuvoje tikimasi iš moterų?
Apie tai „Laimos“ klube susirinko padiskutuoti psichologė Ramunė Murauskienė, tinklaraščio www.mamyste.lt autorė ir knygos „Mamystė“ bendraautorė Aušra Paukštytė, fotografas Marius Žičius ir verslininkas Daumantas Mikučionis. „Laimos“ pašnekovai tikrai nėra pesimistai – jauniausios kartos mamos, regis, leidžia ir sau, ir vaikams atsikvėpti...
Tabletės dilema
„Kažkaip neramu, liūdna... Gal man – pavasarinė depresija?“ Taip, toks dalykas egzistuoja. Tačiau jūsų blogos nuotaikos priežastis gali būti kita. Hormoninius kontraceptikus vartojate?
Pernai rudenį paviešinus Kopenhagos universiteto profesoriaus daktaro Ojvindo Lidegaardo ir jo komandos tyrimo rezultatus, internete įvairiomis kalbomis pasipylė moterų liudijimai, kad mokslininkai atvėrė joms akis...
Kokia danų tyrimo esmė? Mokslininkai išsikėlė klausimą, ar esama ryšio tarp hormoninių kontraceptikų ir antidepresantų vartojimo. Kad į jį atsakytų, jie trylika metų stebėjo milijoną danių, kurių amžius – nuo penkiolikos iki trisdešimt ketverių. Štai išvados: moterims, vartojusioms sudėtinius geriamuosius kontraceptikus, antidepresantai buvo rekomenduoti 23 proc. dažniau nei jų nevartojusioms, o moterims, kurios teikė pirmenybę vien tik progesterono turinčioms tabletėms, – 34 proc. dažniau. Paauglių, geriančių sudėtinius kontraceptikus, rizika susirgti depresija galimai išauga 80 proc., tik progesterono turinčius kontraceptikus – dvigubai daugiau. Tablečių alternatyvos (spiralė, žiedas, pleistras) šiuo atžvilgiu – ne išeitis, su jomis susiję duomenys – dar blogesni.
Atrodo, pateikta statistika daugiau nei iškalbinga. O ką apie šį nemažai aistrų sukėlusį tyrimą mano mūsų specialistai?
Socialiniai tinklai. Vyrai ir moterys tekstą supranta skirtingai
Apie vyrų ir moterų nesusikalbėjimą, kai ji pasakė, o jis ne taip suprato, prirašyta daugybė knygų ir sukurta begalė filmų. Dabar atsivėrė dar viena komunikacijos erdvė – socialiniai tinklai. Vis dažniau susipažįstama, bendraujama, ieškoma antrosios pusės interneto platybėse. Ir nors santykius užmegzti ten gerokai paprasčiau – tereikia išsiųsti žinutę ir pokalbis on-line prasideda, tačiau nesusipratimų virtualiame pasaulyje nė kiek ne mažiau nei kasdieniame gyvenime. Kodėl? Nes vyrai ir moterys žinutes rašo ir supranta skirtingai!
Kaip išvengti bendravimo klaidų socialiniuose tinkluose? Rubrikoje „Sielos universitetai“ – dešimt konkrečių patarimų.