Žymiausių lietuviškų serialų scenaristas Edvinas Kalėda: „Turime rašyti su jausmu“

Edvinas Kalėda/Irmanto Gelūno/„Žmonės Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Vienas geriausių Lietuvos televizijos scenaristų, gerai žinomas kaip serialo „Moterys meluoja geriau“, „Pasmerkti“, „Rimti reikalai“ scenarijaus autorius Edvinas Kalėdas užsimojo kino profesionalą Neil Landau pristatyti Lietuvos kino bendruomenei. Jau liepos 15-17 d. Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks trijų dienų renginys su Holivudo legenda, prodiuseriu ir scenaristu Neil Landau.

Pakalbinome scenaristą apie serialų kūrimą, lektoriaus Neil Landau lankymąsi Lietuvoje ir jo asmeninę pažintį su šiuo kino profesionalu.

Kuo TV serialų scenarijų kūrimas skiriasi nuo filmų?

Filmas – tai viena istorija, viena, iki galo išgyventa emocija, turinti pradžią, vidurį ir pabaigą, o serialas – tai daug istorijų, kurios turi pradžią, vidurį, tačiau neturi visiškos pabaigos; istorija keliame į kitą sezoną. Ką turėtų žinoti? Apie tai išsamiai savo paskaitose pasakoja Neil Landau.

Kokius 5 svarbiausius TV serialo scenarijaus elementus išskirtumėte Jūs?

Empatija. Turime rašyti su jausmu, turime pasakoti taip, kad žiūrovui rūpėtų mūsų istorija.

Charakteris. Jeigu pavyksta sukurti įtaigius, skirtingus personažų charakterius, tada patys personažai ima pasakoti istoriją.

Konfliktas. Jo metu mes atskleidžiame personažų norus, vertybes, kas judina istoriją pirmyn.

Herojaus tikslas. Herojus turi turėti tikslą ir jo atkakliai siekti.

Netvarka. Kuriant istoriją, būtina įžvelgti kas yra netvarkingo herojų tarpusavio santykiuose, jų gyvenime. Stebėti idealius žmonių santykius yra nuobodu.

Iš kur sėmėtės patirties Jūs? Kokie „guru“ Jus įkvėpė labiausiai?

Tai ir Aleksandro Mitos scenarijaus rašymo kursai. John Truby, Neil Landau, Larry Balmagia, David Isaacs kūrybinės dirbtuvės. Didžiausią įtaką padarė Neil Landau perteiktos žinios.

Neil Landau – TV serialų scenarijų kūrimo profesionalas. Kur su Juo susipažinote?

Susipažinome Maskvoje, kur Neil Landau dirbo scenarijaus konsultantu „Sony Pictures Television International“, Rusijos padalinyje.

Neil Landau/Asmeninio archyvo nuotr.

Neil Landau filosofija – kuo ji ypatinga?

Tai geriausias televizijos serialų ekspertas visame pasaulyje. Už Neil Landau nugaros didžiulė 30-ties metų patirtis. Jis seka serialų tendencijas, rašo apie tai knygas, dėsto scenarijaus rašymą viename iš prestižinių pasaulio universitetų Los Andžele. Neil Landau performuos jūsų mąstymą teisinga linkme. Po jo paskaitų įgysite naujų įrankių, kurių pagalba jūsų scenarijus taps geresnis.

Renginį sudarys konferencija ir profesinės meistrystės dirbtuvės. Pirmą dieną vyks konferencija, kurioje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atstovė Milda Strodomskienė pristatys bibliotekos sukurtą elektroninį kūrinių teisių ženklinimo įrankį, skirtą kūrinių, gretutinių teisių objektų ir nesaugomų objektų teisėms identifikuoti ir ženklinti.

„Kūrybiška Europa“ MEDIA biuro Lietuvoje atstovė Austėja Milvydaitė pristatys Lietuvos kino centro ir ES programos „Kūrybiška Europa“ MEDIA finansavimo galimybes Lietuvos kūrėjams, o antroje konferencijos dalyje prof. Neil Landau pasakos apie audiovizualinio sektoriaus verslo strategijas, pristatys realius pasaulinius hitus, dalinsis patirtimi, kaip konstruoti TV šou, komediją, 1 valandos dramą, mini serialą, pristatys naujausias kino tendencijas.

Skaitykite daugiau