10 įdomių faktų apie braškes ir receptų pasiūlymai
Jų sezono laukiame visus metus, gardžiausios jos skaisčiai raudonos, tačiau būna jų ir baltų. Ir tinka jos ne tik į skrandį, bet ir grožio procedūroms. Taip, kalbame apie bene geidžiamiausias vasaros uogas – saldžiąsias braškes.
Pagaliau atkeliavusio jų sezono proga, pateikiame įdomiausius faktus apie šias uogas ir pažeriame jums pluoštą puikių receptų.
1. Nors apelsinai dažnai šlovinami už tai, kad juose daug vitamino C, braškės iš tiesų yra kur kas geresnis pasirinkimas. Suvalgę vos 100 g braškių, gausite net 98 proc. rekomenduojamos vitamino C normos parai.
Taip pat skaitykite: Biologė Vita Nedzveckaitė – apie braškių sodinimą, priežiūrą ir didžiausius kenkėjus
2. Jei norite, kad braškės ilgiau išliktų šviežios, plaukite jas tik prieš pat valgydami, mat vanduo prisideda prie braškių puvimo.
3. Jei norite natūraliomis priemonėmis išsibalinti dantis, taip pat galite išnaudoti braškes, mat jose esančios rūgštys efektyviai padeda tai padaryti. Gerai sunokusias braškes sutrinkite maisto trintuvu ir valykitės dantis naudodami dantų šepetuką.
4. Pirmą kartą braškės buvo užaugintos net prieš 2200 metų – dar 234 m. pr. Kr. Italijoje.
5. Šiuo metu didžiausias braškių derlius užauginamas Kalifornijoje (JAV) – kasmet čia surenkama net milijardas kg braškių.
6. Braškėse yra itin mažai kalorijų ir jose apstu vitaminų bei mineralų. Mokslininkų tikinimu, braškės netgi padeda organizmui kovoti su vėžiu, įvairiais uždegimais ir neurologinėmis ligomis.
7. Braškės apipintos mitais ir legendomis. Viduramžiais buvo manoma, kad jos atneša taiką ir klestėjimą, tad per įvairias šventes jomis visuomet būdavo nuklojamas stalas. Vėliau buvo manoma, kad lygiai per pusę pasidalinusi braškę pora visą gyvenimą kartu bus laimingi.
8. Braškių būna ne tik raudonų, bet ir baltų arba geltonų. Viena jų rūšis netgi primena ananaso skonį ir kvapą.
9. Senovės romėnai tikėjo, kad braškės turi aibę gydomųjų savybių – manyta, kad jos gydo depresiją ir karštinę, taip pat šalina blogą burnos kvapą ir padeda pasijutus silpnai. Na, o prancūzai braškes laikė afrodiziaku, tad šias uogas pirmąjį santuokos rytą visuomet valgydavo jaunavedžiai.
10. Braškės gerina ir veido odą. Kadangi braškėse gausu antioksidantų, manoma, kad valgant šias uogas pastebimai gerėja ir odos būklė. Braškėse esanti salicilo rūgštis mažina odos nelygumus ir padeda atsikratyti negyvų odos ląstelių.
Taip pat skaitykite: Vitaminai jūsų odai: 5 kaukės su braškėmis
Na, o kad braškių netektų valgyti vienų, siūlome išbandyti šiuos receptus: