10 laiko planavimo gudrybių: sutaupytas valandas praleiskite lauke

Pora leidžia laiką kartu / 123RF.com nuotr.
Pora leidžia laiką kartu / 123RF.com nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Visi paroje turim 24 valandas, tačiau vieni jas išnaudoja maksimaliai, o kiti tik dairosi ir trūkčioja pečiais – kurgi dingo dar viena diena? Iš tiesų planuoti laiką reikia sugebėti, o jeigu esate vienas iš tų, kuriems jo vis trūksta, siūlome atkreipti dėmesį į keletą dalykų, kurie, nors iš pirmo žvilgsnio ir atrodo menki bei nereikšmingi, galiausiai jums padės geriau susiplanuoti dieną, o likusį laiką galėsite skirti sau – kad ir lėtam parėjimui iš darbo pėsčiomis.

Žmonės.lt jau rašė apie tai, kad biuro darbuotojai lauke per dieną praleidžia kritiškai mažai laiko, dažnu atveju netgi mažiau, negu kaliniai. Skaičiai liūdinantys, todėl patarimas kaip ir savaime aiškus – žmonės privalo rasti lauko buvimui gryname ore, sąlyčiui su gamta, fiziniam aktyvumui. Šiuolaikiniam žmogui ši užduotis – sunki, todėl vienas iš būdų rasti papildomą valandą dienoje yra geriau planuotis savo laiką.

Pateikiame 10 paprastų patarimų, kurių dėka sutaupysite papildomą valandą, o ją, tikimės, skirsite kokybiškam laikui – išeisite į lauką, pasivaikščiosite parke, pasivažinėsite dviračiu, pabėgiosite ar tiesiog atsipalaidavę pasėdėsite ant suoliuko ir pabūsite gryname ore ramybėje su savimi.

1. Rytojui ruoškitės iš vakaro

Organizuotas žmogus visada žiūri vienu žingsniu į priekį. Tad labai svarbu kitai dienai pasiruošti iš vakaro. Jei jūs kasryt nerandate kokio nors drabužio, žinokite, kad jei iš vakaro pasiruoštumėte savo aprangą, ryte būtų kur kas mažiau streso arba jo nebūtų išvis.

Be to, iš vakaro galite susiruošti ir savo pietus. Vien šie dalykai gali turėti įtakos jūsų dienai, darbų kokybei ir savijautai, be to, sutaupysite laiko maisto paieškoms darbo metu, taip pat anksčiau atsirasite darbe – vadinasi, galėsite ir anksčiau išeiti.

2. Užsirašinėkite darbus ir asmeninius planus

Organizuoti žmonės negaišta laiko. Jie ne tik daugelį dalykų užsirašo, bet ir pasižymi konkrečias datas, darbų terminus. Taigi galite dienai, savaitei ar net mėnesiui į priekį susidaryti tvarkaraštį, kada kokį darbą pabaigti, kur nuvažiuoti. Moksliškai įrodyta, kad jei tokiam sąrašui sudaryti per dieną skirsime 10 minučių, jau sutaupysime valandą taip brangaus dienos laiko.

Nepamirškite į kalendorių įtraukti ir asmeninių dalykų: šeimos švenčių, susitikimų ir pan. Jei esate tas, kuris per darbus niekada neturi laiko šeimai ir draugams, tokia strategija labai tiks, nes, pasižymėję, niekada nepamiršite svarbių šeimos datų. Nebeliks nereikalingo blaškymosi ir netikėtų situacijų, kurioms nebuvote pasiruošęs ar numatęs laiko – jo nereikės aukoti poilsio sąskaita.

Biuro darbuotoja
Biuro darbuotoja / 123RF.com nuotr.

3. Nedelskite ir neatidėliokite to, kas būtina

Daugelis nuo vaikystės yra girdėję patarlę „ką gali padaryti tuoj, niekad nesakyk rytoj.“ Liaudies išmintis ir šį kartą labai pravers. Kuo ilgiau delsite atlikti kokį nors darbą, tuo daugiau sunkumų bus jį atlikti iki galo ir gerai. Jei norite, kad jūsų gyvenime būtų mažiau streso, viską turite organizuoti kaip tik galite greičiau, nedelsti.

Artėja draugės gimtadienis, bet neturite laiko nupirkti dovanos? Paprasčiausiai padarykite tai per pietų pertrauką. Laikas paruošti pranešimą, kurio itin nelaukiate? Pradėkite jį ruošti tuoj pat, nes mintys apie tai, ką reikia padaryti to nedarant sukelia dar daugiau nuovargio, negu realus darbas. Kam švaistyti laiką mintims apie darbą, jeigu galima jį tiesiog nudirbti?

4. Tvarka namuose – tvarka ir gyvenime

Išlaikyti savo gyvenimą organizuotą, reiškia žinoti, kur yra visi daiktai ir kiekvienas jų atskirai. Pripažinkite, kad jei ryte nerandate mėgstamos palaidinės ir užtrunkate, kol ją surandate, susierzinate, prarandate laiko, o gal net pavėluojate į darbą.

Organizuoti žmonės nuolat palaiko tvarką ir žino, kur yra jų daiktai. Todėl galite net atlikti generalinę tvarką, atsisakyti tų dalykų, kurių jums tikrai nereikia, o visus kitus sudėti į jiems skirtas vietas. Nuo šio paprasto žingsnio gyvenimas taps šiek tiek paprastesnis, pamatysite.

5. Skirstykite atsakomybes kitiems

Tikrai organizuotas gyvenimas nėra perpildytas pareigų, susitikimų ir terminų. Išties organizuotas žmogus žino, ką reikia atlikti pačiam, o kokius darbus gali paskirti kitam.Tai galioja ir šeimoje, ir darbe. 

Jei jūs pasiėmėte iš darželio vaiką, galbūt kitas sutuoktinis gali nuvykti nupirkti maisto? Tiesą sakant, kai darbai paskirstyti, streso, nerimo ir skubos yra kur kas mažiau, o visi yra žymiai laimingesni.

Darbuotojas
Darbuotojas / 123RF.com nuotr.

6. Maksimaliai išnaudokite darbingiausią laiką

Sudėtingiausius darbus patartina atlikti pirmoje dienos pusėje, kuomet dauguma žmonių paprastai būna darbingiausi ir energingiausi. Tuo metu pašalinkite visus nereikalingus dirgiklius – telefoną, socialinius tinklus, pokalbius su kolegomis ir pan. – šį laiką išnaudokite sunkiausiems ir skubiausiems darbams atlikti. Tikėtina, kad per trumpą laiką padarysite gerokai daugiau, negu per likusią dienos dalį.

Laiką, kai paprastai jau imate jausti nuovargį, skirkite mažiausiai jėgų ir susikaupimo reikalaujantiems darbams, pavyzdžiui, vakarop (tuo metu daugelio darbingumas sumažėja) susitvarkykite darbo vietą, susiplanuokite kitos dienos darbus, kopijuokite dokumentus ir pan.

7. Užfiksuokite, kas vagia jūsų laiką

Dažnai nesuprantame, kur dingsta kelios darbo valandos, kai, rodos, nespėjome per jas nieko nuveikti. Jeigu jaučiate, kad jūsų laikas tarsi išeina kažkur, bet nelabai aišku, kur, padarykite eksperimentą: kas pusvalandį ant lapo parašykite, ką veikiate. Greitai suseksite laiko vagis ir, beje, dažniausiai tai būna tokie dalykai, kuriuos lengvai galite išbraukti iš savo dienotvarkės – štai ir vėl saujelė sutaupyto laiko jums.

8. Išmokite pasakyti NE

Dabar pagalvokite, kiek kartų per dieną jus nuo tiesioginių darbų atitraukia kolegos su jiems svarbiais klausimais, asmeniniais pokalbiais, kavos pertraukėlėmis ar tiesiog eiliniu nereikšmingu plepėjimu? Ar esate iš tų bendradarbių, kurie, iš geros valios, apsiima kitų, lėtesnių kolegų darbus? Ar manote, kad geriausiai tam tikrą darbą nuveiksite tik jūs pats, todėl trūks plyš tai darote vienas?

Susimąstykite – visi šie dalykai atima jūsų laiką, todėl privalote mokėti laiku ir vietoje pasakyti ne. Ne bendradarbiui, kuris nekaltai mėgina permesti „vieną kitą nesudėtingą užduotėlę“, ne kolegei, kuri vėl kviečia kavos ar parūkyti ir pan.

Biuro darbuotoja
Biuro darbuotoja / 123RF.com nuotr.

9. Darykite pertraukėles

Tai tikrai nereiškia, kad už kiekvieną padarytą darbą save apdovanotumėt poilsiu – taip iššvaistytumėte begalę laiko. Vis dėlto protingas pertraukėles daryti būtina, mat moksliškai įrodyta, jog ilgą laiką darant tą patį darbą smegenys kažkuriuo momentu „atsijungia“, nes ta pati veikla jų tarsi nebejaudina. To pasekmė – ženkliai kritęs produktyvumas, todėl tempti gumą jaučiant, kad esatę atbukę nuo tam tikros užduoties, nereikėtų – tai signalas, kad nusipelnėte pertraukėlės.

Ją išnaudokite protingai – paveikite kažką visiškai kitokio, negu darėte iki šiol, nes tik tada grįžus prie užduoties smegenims vėl bus įdomu. Taigi jeigu dirbate prie kompiuterio – pertraukėlė turėtų būti ne prie jo: atsitraukite, išgerkite arbatos kitoje patalpoje, be ekrano, išeikite 10 minučių į lauką, išspręskite kryžiažodį ar pamedituokite atokiame biuro kambaryje. Grįžus prie kompiuterio smegenys į senąją užduotį vėl reaguos kaip į naują, tad produktyvumas bus gerokai didesnis.

10. Kokybiškai išsimiegokite

Dažnai kalbama apie miego trukmę, kurią žmonės „privalo“ išmiegoti tam, kad būtų darbingi ir energingi, tačiau dažnu atveju tai lemia ne valandų skaičius, o būtent miego kokybė. Kas iš to, kad lovoje praleisite 8 valandas, tačiau jausmas atsikėlus bus toks, tarsi nė nebuvote sudėję akių?

Taigi pasirūpinkite, kad miegas būtų išties kokybiškas – pašalinkite nereikalingus dirgiklius, gal jus erzina laikrodžio tiksėjimas, o gal ne visiškai kambarį užtamsinančios užuolaidos? Gal jums reikia kokybiškos patalynės, kuri nedirgintų odos? Gal metas atsinaujinti pagalvę ar tiesiog pasukti lovą kitu kampu? Negailėkite kokybiškų dalykų miegamajam – čia jūs praleidžiate didelę dalį savo gyvenimo, tegul tai būna kokybiškas ir malonus laikas.

Išsimiegojusi moteris
Išsimiegojusi moteris / 123RF.com nuotr.