10 rytinių kavos alternatyvų
Daugelis iš mūsų dieną pradedame kava, nes ji – natūralus, greitai veikiantis, lengvai pasiekiamas žvalumo „įpūtėjas“. Tačiau juk girdėjote, kad kava nėra vien tik gėris... Surašėme 10 būdų, kaip pradėti dieną kitaip, bet nejausti energijos stygiaus (ir nepatirti neigiamo rudų pupelių poveikio).
1. Suaktyvinkite kraujotaką (I būdas)
Ryte verta sąmoningai pratęsti rąžymosi ritualą, t. y. bent keletą minučių lengvai pasitampyti.
Pabudusios ryte nesąmoningai rąžomės, nes po nakties poilsio raumenys ir sąnariai būna sustingę. Paklusdamos įgimtam refleksui, šitaip žadiname organizmą. Rąžymasis prideda lankstumo ir stimuliuoja kraujotaką, o dėl to mūsų smegenys geriau aprūpinamos deguonimi, didėja koncentracija, stiprėja pojūčiai, atsiranda daugiau energijos. Logiška išvada: ryte verta sąmoningai pratęsti rąžymosi ritualą, t. y. bent keletą minučių lengvai pasitampyti. Stipresni tempimo pratimai neapšilusiam kūnui gali pakenkti, todėl tokius darykite lengvai apšilusios arba po karšto dušo.
2. Suaktyvinkite kraujotaką (II būdas)
Kontrastinis dušas tai daro labai efektyviai. Bet suaktyvėjusi kraujotaka – tik vienas iš tokios procedūros pliusų. Dar ji grūdina organizmą ir stiprina imunitetą, valo odą. Visgi, jei vien nuo minties apie „karšta, šalta, karšta, šalta“ per nugarą perbėga šiurpuliukai, pradėkite nuo paprastesnio varianto – apsišlakstykite veidą ir sprandą šaltu vandeniu.
3. Paspartinkite medžiagų apykaitą
Nustatyta, kad pusryčių nepraleidžiantys žmonės rečiau turi antsvorio už tuos, kurie ryte organizmui neduoda maisto.
Lengvi sveiki pusryčiai naudingi keleriopai. Pirma, jie suaktyvina medžiagų apykaitą, kuri naktį lėtėja, – labai pastebimai suaktyvina! Antra, saugo nuo persivalgymo vėliau ir storėjimo apskritai. Nustatyta, kad pusryčių nepraleidžiantys žmonės rečiau turi antsvorio už tuos, kurie ryte organizmui neduoda maisto. Trečia, pavalgius kraujyje normalizuojamas cukraus kiekis, kuris per naktį sumažėja, ir dėl to tampame budresnės, energingesnės, geriau ima veikti atmintis. Aišku, turimas galvoje maistas, naudingas organizmui – su daug ląstelienos, vitaminų, mikroelementų, baltymų (vaisiai, daržovės, grūdai, jogurtas, liesa mėsa...).
TAIP PAT SKAITYKITE: 7 įpročiai, kad rytas būtų geras
4. Padidinkite endorfinų kiekį
Ideali vieta šiai užduočiai atlikti – laukas. Ten – saulė ir deguonis, kuriems endorfinai, pasitenkinimo, malonumo ir geros nuotaikos hormonai, į draugiją labai tinka. Kūnas juos ima gaminti, kai atliekame fizinius pratimus, bėgame. Mankštinantis spartėja ir medžiagų apykaita.
5. Pripildykite plaučius oro
Kūdikiai kvėpuoja tinkamai ir tai rodo jų besikilnojantys pilvukai. Suaugusieji kvėpuoja negiliai, tik plaučių viršumi, ir neleidžia šiems funkcionuoti taip, kaip turėtų. Jogai labai gerai suvokia, ką daro, ir į savo praktikas įtraukia specialių kvėpavimo pratimų: jie pažadina vidines jėgas, suaktyvina ir išvalo protą, neleidžia įsigalėti tamsioms mintims. Verta tokių pratimų išmokti ir kasryt bent keletą minučių juos daryti.
6. Stimuliuokite vidaus organus
Tai pasieksite rytais atlikdamos pėdų masažą. Juo įmanoma veikti smegenis, kepenis, kasą, skrandį ir kitus organus. Biologiškai aktyvių taškų, esančių pėdose, stimuliavimas – dar vienas būdas suaktyvinti viso kūno kraujotaką ir padaryti jį energingesnį. Pėdas galima masažuoti pirštais arba specialiais masažuokliais, kurių yra ortopedinių prekių parduotuvėse. Žinoma, būtų naudinga išstudijuoti pėdų bioaktyvių taškų „žemėlapį“.
7. Pabuskite nuo saulės spindulių
Miegodamos be naktinių užuolaidų padarytumėte sau paslaugą – įjungtumėte vidinį žadintuvą, kuris sinchronizuojasi su gamta.
Kai smegenys gauna signalą, kad jau šviečia saulė, jos lėtina melatonino, miego hormono, ir spartina hormono adrenalino, suteikiančio jėgų, padedančio prisitaikyti prie naujos situacijos, gaminimo procesus. Adrenalinas siunčia kraujagyslėms signalus, kad galvai reikia daugiau kraujo ir deguonies. Miegodamos be naktinių užuolaidų padarytumėte sau paslaugą – įjungtumėte vidinį žadintuvą, kuris sinchronizuojasi su gamta. Galbūt tada reikėtų anksčiau gultis, kad užtektų laiko pailsėti. Geriau žadintuvu priminkite sau, kad metas į lovą!
8. Įdarbinkite techniką
Kai prislegia problemos ir kamuoja negatyvios mintys, kurios duodasi galvoje prieš užmiegant ir užpuola atsibudus, reikia ko nors, kas pasakytų gerą, raminantį, padrąsinantį žodį. Gali pagelbėti programėlė su motyvuojančiais posakiais išmaniajame telefone. Bet gal geriau paskambinti mielam žmogui ir persimesti vienu kitu žodeliu, apsikeisti geros dienos palinkėjimais? Nustatyta, kad toks skambutis mamai (aišku, jei santykiai su ja artimi) gali prilygti apsikabinimo poveikiui. Arba susiraskite radijo programą, kuri, klausoma kasryt vis tuo pačiu metu, nuteiktų optimistiškai ir maloniai.
9. Planuokite dieną
Jei įprasite iš vakaro surikiuoti rytojaus darbus ir kitą dieną laikysitės plano, pirma, eisite miegoti ramesniais nervais ir su pasitenkinimu, kad padarėte, ką norėjote. Antra, kitą dieną pradėsite karštligiškai neskubėdamos, turėdamos daugiau energijos ir labiau pasitikėdamos savimi.
10. Išmėginkite paragvajinių bugienių arbatą
Tai Pietų Amerikoje pamėgta „yerba mate“, arba matės, arbata, kurioje taip pat, kaip kavoje, yra kofeino. Bet tonizuojamasis poveikis kitoks. Išgėrus kavos, energijos pojūtis atsiranda, tačiau po pusvalandžio jo – kaip nebūta. O matė tonizuoja švelniai ir ilgai (veikia tam tikros joje esančios medžiagos).