15 laimingų žmonių įpročių
Kokia yra laimės paslaptis? Psichologai atsakytų, kad vieno atsakymo nėra, – tai priklauso nuo paties žmogaus. Vis dėlto prisiminkite žmones, kuriuos laikote laimingais, ir pastebėsite, kad juos nuo „nelaimingųjų“ skiria kitokie įpročiai ar net mąstymo būdas. Geroji žinia ta, kad, norėdami būti laimingi, turite suvokti, jog geros emocijos slypi viduje – tereikia jas išlaisvinti... ir įgyti keletą naujų įpročių. Štai, ką laimingi žmonės daro ir ko – ne.
1. Jie – optimistai
Būkime atviri: blogų dalykų nutinka visiems – net ir laimingiausiems žmonėms pasaulyje. Vis dėlto laimingus žmones nuo kitų skiria vienas savybė – jie nesiskundžia ir neleidžia pesimizmui užvaldyti jų gyvenimo. Mėgindami rasti konstruktyvų problemos sprendimo būdą, jie išlieka optimistai.
2. Jie nelaiko pykčio
Pamiršti ir atleisti svarbu. Kodėl? Nes širdyje laikomas pyktis, apmaudas, skausmas ir kitos neigiamos emocijos užkerta kelią laimei. Atsikratydami šių negatyvių emocijų, atversite langus pozityvioms.
3. Jie bendrauja su tinkamais žmonėmis
Laimė užkrečiama. Nuolat besiskundžiantys ir nepatenkinti žmonės smukdo jūsų savivertę ir verčia jaustis nelaimingiems, nemotyvuoja ir nepadeda siekti užsibrėžtų tikslų. Taigi, bendraudami su laimingais žmonėmis, turėsite galimybę įgyti pasitikėjimo savimi, būti kūrybingesni ir, apskritai, jausitės geriau.
4. Jie švenčia kitų žmonių pergales
Teisybė, kad aktyvus socialinis gyvenimas ir puikūs asmeniniai santykiai – svarbūs laimės komponentai. Vis dėlto laimingi žmonės puoselėja santykius aktyviai ir konstruktyviai, t. y. džiaugiasi aplinkinių sėkme. Jus supantys brangūs žmonės pasakoja apie savo pergales ir jiems nutikusius kitus, kad ir ne tokius reikšmingus, dalykus. Anot psichologų, priklausomai nuo to, kaip jūs į tai reaguojate, santykius arba kuriate, arba griaunate.
5 Jie išsimiega
Greičiausiai jau girdėjote tūkstantį kartų, bet tai tikra tiesa: tinkamai išsimiegoti yra labai svarbu. Miego trūkumas gali neigiamai paveikti sveikatą, produktyvumą ir galimybę susidoroti su stresu. Jei naktį nepavyksta išsimiegoti, pamėginkite prieš miegą nevalgyti, negerti alkoholinių gėrimų ir atlikti lengvą mankštą.
Ar senos klišės: „Sustokite įkvėpti rožių kvapo.“ arba „Raskite laiko ramiai pamedituoti.“ iš tiesų veikia? Tikrai taip.
6. Jie mėgaujasi akimirka
Ar senos klišės: „Sustokite įkvėpti rožių kvapo.“ arba „Raskite laiko ramiai pamedituoti.“ iš tiesų veikia? Tikrai taip. Psichologai, atlikę tyrimą, tai vadina vienu žodžiu: „malonumas“. Užuot ėmęsi kelių darbų vienu metu, idealizavę praeitį, baimindamiesi ateities ir jausdami nepasitenkinimą šiandiena, laimingi žmonės pastebi juos supantį pasaulio grožį ir mažus, bet nuostabius dalykus.
7. Jie priima problemas kaip iššūkius
Laimingi žmonės problemas laiko iššūkiais ir naujomis galimybėmis. Kai apninka rūpesčiai, verčiau žengti tolyn iškėlus galvą ir iš savo žodyno išmesti žodį „problema“ visiems laikams.
8. Jie moka dėkoti
Amerikiečių atliktas tyrimas parodė, kad tie tiriamieji, kurie sugebėdavo išreikšti dėkingumą, būdavo geresnės nuotaikos, turėdavo daugiau energijos ir mažiau nerimaudavo. Biologiškai tai greičiausiai susiję su žemu kortizolio – streso hormono – lygiu. Išmokite padėkoti ne tik kolegoms ir draugams, bet ir sau: galite pradėti rašyti dienoraštį ir jame kasdien pasižymėti, už ką esate dėkingas. Teigiamos emocijos kaupiasi!
9. Jų svajonės didelės
Laimingi žmonės turi didelių svajonių ir sunkiai dirba, kad jas įgyvendintų. Šiuo atveju labai svarbi savidisciplina ir prioritetai: būtina leisti sau sakyti „ne“, rūpintis sveikata, ištrūkti iš komforto zonos ir iš anksto susitaikyti su faktu, kad gali tekti viską pradėti iš naujo.
10. Jie nebijo būti vieni
Kad ir kokie svarbūs būtų asmeniniai santykiai, visiems reikia laiko pabūti su savimi. Vienatvė leidžia akis į akį susidurti su savo baimėmis ir nerimu, padeda suvokti, už ką esate dėkingas, apgalvoti svajones ir troškimus, ir vėl grįžti į vežes. Kartais nueiti „į pasimatymą“ su savimi – puikus sprendimas.
11. Jie rūpinasi savimi
Kūnas ir protas yra susiję, todėl natūralu, kad, nesirūpindami savo fizine sveikata, kentėsite ir psichologiškai. Pradėkite reguliariai mankštintis, tinkamai maitinkitės, pasistenkite kasnakt išsimiegoti ir stenkitės išvengti streso.
12. Jie perka patirtį, o ne materialius daiktus
Įvairūs tyrimai rodo, kad žmonės jaučiasi laimingesni pirkdami patirtį, bet ne materialius dalykus. Investicijos į save atsiperka – jos gali būti unikalios, jų gali prireikti netikėčiausiais gyvenimo etapais, be to, jos turi įtakos socialiniam gyvenimui. Psichologai teigia, kad materializmas kenkia laimei ir asmeniniams santykiams, draugystei, empatijai.
13. Jie turi ritualų
Skaitydami sėkmės lydimų ir laimingų žmonių biografijas greičiausiai pastebėsite, kad jie būdavo susikūrę kasdienių ritualų. Nors kai kurie iš jų gali pasirodyti banalūs ar ekscentriški, ritualai yra psichologiškai efektyvūs ir prieinami būdai pradėti naują dieną. Ryto ritualai ramina ir sukuria sąlygas gerai dienos eigai. Ar medituotumėte, ar eitumėte pasivaikščioti, skaitytumėte įkvepiančią knygą ar ruoštumėte pusryčius, svarbu, kad viską darytumėte pozityviai nusiteikę.
14. Jie leidžia laiką gamtoje
Gamta ramina ir primena sulėtinti tempą, gyventi „čia ir dabar“. Šimtus metų žmonės mėgindavo atgauti dvasios ramybę gamtoje, apie jos galią rašė daugybė autorių. Atlikti tyrimai rodo, kad gamta teigiamai veikia pokyčius kūne ir smegenyse – tampame fiziškai ir psichologiškai sveikesni ir atsparesni neigiamai aplinkos įtakai.
Trumpai tariant, išeikite šįvakar pasivaikščioti į parką, važinėkitės dviračiais ar tiesiog skaitykite knygą prie upės.
15. Jie nesiekia neįmanomo
Laimingi žmonės nukreipia energiją ir pastangas tik į tikrai svarbius dalykus, kuriuos žino, kad gali kontroliuoti. Nepamirškite, kad mėgindami spręsti nei fiziškai, nei psichologiškai nepavaldžias problemas tiesiog gaišite laiką ir ilgainiui prarasite tikėjimą savo jėgomis. Kartais išties verčiau užsimerkti ir leisti gyvenimui tekėti sava vaga.