3 priežastys, kodėl dažnai taip ir nepavyksta sulieknėti
Dabar tikriausiai tas metas, kai labiausiai susirūpinama savo svoriu. Jei per žiemą priaugame kelis kilogramus, atėjus pavasariui norisi kuo greičiau jų atsikratyti. Tik kodėl tai ne taip lengva padaryti, nors turime tiek žinių? Gal dėl to, kad tas žinojimas veikia mūsų smegenis ne taip, kaip norėtume: skatina valgyti dar nesveikiau arba bijoti suklupti. Taigi, kokie dalykai gali trukdyti mums sulieknėti?
Maisto skirstymas į blogą ir gerą
Nors norėtųsi priešingo efekto, gąsdinantys įspėjimai apie nesveiką maistą, ypač turintį daug cukraus, visai nuo jo neatbaido. Plintant nutukimui, medikai ir visuomenės informavimo priemonės stengiasi suteikti žmonėms kuo daugiau informacijos, kokį maistą jie turėtų valgyti, o kokio – ne, kas yra sveika, kas nelabai. Visi nori gero, tačiau, kaip paaiškėjo iš tyrimo, paskelbto „Journal of the Association for Consumer Research“, gąsdinanti retorika čia neveikia.
Žmonės daug labiau linkę rinktis nesveiką maistą, jei yra įspėjami to nedaryti.
Arizonos valstijos universiteto mokslininkai atrado, kad žmonės daug labiau linkę rinktis nesveiką maistą, jei yra įspėjami to nedaryti. Tyrimo metu dalyviai buvo suskirstyti į tris grupes. Vienai grupei apie maistą buvo kalbama neigiamai, antrai – teigiamai, trečiai – neutraliai. Tuomet visiems buvo pasiūlyta maisto. Tie, kurie laikėsi dietų (ar tiesiog buvo linkę riboti maistą) ir kuriems buvo pasakojama, koks kenksmingas sveikatai yra daug cukraus turintis maistas, jo suvalgė 39 proc. daugiau, nei likusios dvi grupės ar tie, kurie dietų nesilaiko.
Tuomet mokslininkai tyrimo dalyviams papasakojo apie maistą tiek iš blogosios, tiek iš gerosios pusės. Paaiškėjo, kad net ir besilaikantiems dietų nesveikas maistas nebeatrodė toks patrauklus.
Tyrimo vadovė Nguyen Pham mano, kad besilaikantys dietų, ypač paaugliai, yra linkę maištauti, todėl bandymas atbaidyti nuo nesveiko maisto padaro tą maistą tik dar labiau viliojantį.
Ką daryti? Neskirstykite maisto tik į gerą ar blogą. Jei tortas bus „blogas maistas“, o salotos – „geras maistas“, labiau norėsis torto, to uždrausto vaisiaus, o salotos asocijuosis su sveiku, bet neskaniu ir nuobodžiu maistu. Galbūt ir patys pastebėjote, kad jei nusprendžiate atsisakyti kokio nors maisto produkto arba riboti maisto kiekį, net sapnuose jį pradedate regėti.
Viskas arba nieko
Paprastai, kai nusprendžiama laikytis dietos, viskas daroma kardinaliai: iš vakaro prisivalgoma, lyg tai būtų paskutinė vakarienė, ir nuo kitos dienos visam nesveikam maistui pasakoma „ne“. Sveikatai tai gal ir naudinga, bet mūsų smegenys reaguoja nekaip.
„Populiarios dietos reikalauja drastiškų pokyčių, kurie tik padidina tikimybę priaugti svorio, kai grįšime prie senų įpročių. Geriau sugalvokite daug mažų pakeitimų ir darykite tai kasdien, kad taptų įpročiais“, – žurnalui „Women's Health“ teigia psichologė Lisa Orban.
Esmė ta, kad vienas didelis staigus pokytis – per sunkus tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Daug naudingiau yra pamažu ugdyti naujus įpročius ir ne visus iškart. Kai mums kas nors pavyksta, daug maloniau jaukinamės naujus įpročius. Siekiant atsikratyti nepageidaujamo svorio (jei kalbame apie realius papildomus kilogramus), maži pakeitimai yra geresnis pasirinkimas. Skirtingų tyrimų duomenimis, išsiugdyti naujam įpročiui reikia nuo 21 dienos iki dviejų mėnesių. Taigi būkite kantrūs.
Pradžioje galite dėti mažiau cukraus į kavą ar arbatą, įtraukti į racioną daugiau daržovių, tuomet – pradėti rečiau valgyti bulvių traškučius ar pienišką šokoladą arba keisti juos į sveikesnius užkandžius: morkų ar burokėlių traškučius ir juodąjį šokoladą.
Suklupus – dieta baigta
Nors stengiatės maitintis sveikiau ar sumažinti porcijų dydį, tai daryti pavyksta ne visada – pasitaiko ir persivalgymų, ir nesveiko maisto nuopuolių. Ir nieko tokio – svarbu negalvoti, kad tai pasaulio ir jūsų sveikesnės mitybos pabaiga. Nepasiduokite tokioms mintims ir grįžkite atgal į ritmą, o ne prie senų įpročių.
Kartais padaryti pertrauką ir neriboti kalorijų yra naudinga.
Sidnėjaus universitetas atliko tyrimą su pelėmis. Mokslininkai pastebėjo, kad nutukusios pelės, kurios buvo kasdien maitinamos tiek pat kalorijų turinčiu maistu, atsikratė mažiau svorio nei tos, kurios penkias-šešias dienas buvo maitinamos taip pat, o po to jų maisto norma buvo neribojama (net iki trijų dienų).
Taigi nors manoma, kad kalorijų perteklius didina svorį, tyrimas rodo, kad kartais padaryti pertrauką ir neriboti kalorijų yra naudinga. Jeigu kada suvalgysite daugiau, nei, jūsų manymu, reikėtų, nenusiminkite – jūsų galutiniam tikslui tai neturės įtakos.
Tą pati galima pasakyti apie sportą – tai, kad mėnesį ar du reguliariai sportavote ir po to praleidote dvi treniruotes, rezultatams nepakenks.