3 toksiškų vadovų tipai: kaip su jais dirbti ir neleisti nuodyti gyvenimo

Blogos emocijos / Vida Press nuotr.
Blogos emocijos / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-03-25 09:20
AA

Bjaurūs bosai karaliauja įvairiose organizacijose, nesvarbu, ar tai prabangaus žurnalo redakcija, ar paprasčiausia maisto parduotuvė. Kartais su tuo galima susigyventi, tačiau neretai jų elgesys peržengia ribas. Įtampa, bemiegės naktys, pašliję santykiai su sutuoktiniu, prastėjanti sveikata, stresas, baimė, sutrypta savivertė, motyvacijos stoka – tai tik kelios iš daugelio neigiamų pasekmių, lydinčių darbuotojus, kuriems vadovauja toksiški bosai.

Šį epitetą pasirinkau neatsitiktinai – jų elgesys iš tiesų nuodija mus ir trukdo kokybiškai gyventi, dirbti, siekti tikslų. Kokių bosų geriausia vengti ir kaip juos pažaboti, jei jau tenka su jais dirbti? 

Bosas peštukas

Kad patyčios mokykloje – itin opi problema, girdime kone kasdien. Panašių negražių kovų vyksta ir suaugusiųjų pasaulyje. Remiantis statistika, 27 proc. darbuotojų yra patyrę patyčių darbe ir net 72 proc. pavaldinių pripažįsta, kad jos egzistuoja jų organizacijoje. Paradoksalu, tačiau dažnai peštuku tampa įmonei svarbiausias asmuo – vadovas, kuris lyg ir turėtų būti visiems atrama.

Toks bosas mėgaujasi savo galia ir statusu ir tai atvirai demonstruoja menkindamas kitus. Jis gali paklausti jūsų nuomonės ir tuojau pat ją viešai sutrypti, nesvarbu, kokia gera ji būtų. Per susirinkimą mėgsta kritikuoti darbuotojus, juos žeminti, keikti ir vadinti nevykėlių komanda. Užuot kūręs pozityvią atmosferą, jis kelia įtampą, kuri, jo manymu, yra geresnis spyris į užpakalį siekti tikslų nei saldus liaupsinimas ir galvelės glostymas. Net jei darbuotojai gali pasigirti puikiais rezultatais, toks bosas randa prie ko prikibti ir kaip sumenkinti jų indėlį: „Jums paprasčiausiai pasisekė.“ Tačiau asmeninius pasiekimus visada pademonstruoja, taip pabrėždamas savo galią.

Piktas vadovas / Vida Press nuotr.

Blogiausia, kad šie vadovai dažnai iš tiesų būna itin talentingi ir kompetentingi. Jiems nėra lygių ir jie tai žino: „Galiu elgtis kaip noriu, nes kito tokio kaip aš ši kompanija neras.“ Jų laukia karjeros aukštumos, nesvarbu, kad bjauriai elgiasi. Dažniausiai klesti mažose kompanijose, nes taip gali kontroliuoti kiekvieną darbuotoją. Kad pavaldiniai tokioje įmonėje ilgai neužsibūna, tikriausiai nestebina. Mesti darbą ir ieškotis prieglobsčio kitur – lengviausia išeitis. O ką daryti, jei mėgstate savo pareigas, bet jaučiate, kad bjaurus bosas baigia išgerti paskutinius kantrybės lašelius? 

Sustabdykite. Toks bosas nejaučia, kada peržengia ribas. Jei jis atvirai jus įžeidinėja ir žemina, pasakykite: „Man labai nesmagu, kad taip galvojate apie mane, tačiau asmeninių įžeidinėjimų aš netoleruosiu. Tai neturi nieko bendra su mano atliekamomis pareigomis.“ arba „Norėčiau, kad kritiką sakytumėte man asmeniškai, o ne girdint kolegoms.“ 

Prašykite konkretumo. Jei su tokiu bosu mėginsite atvirai pasikalbėti ir ieškoti motyvacijos, nebūsite nei suprastos, nei išgirstos. Iš jo prašykite konkretumo: „Įvardykite konkrečius dalykus, kuriuos atlikdama užduotį padariau netinkamai.“ Pamatysite, kaip jūsų niekam tikęs darbas, kurį viešai sumenkino, staiga pavirs puikiu, nes klaidų jis tikriausiai nė neįvardys arba apsiribos keliomis miglotomis pastabomis. 

Parodykite jo elgesio pasekmes. Kartais toks vadovas yra užmigęs ant laurų ir nė nepastebi, kad jo elgesys ir piktos replikos žeidžia kitus. Įsivaizduoja esąs geriausias ir net neabejoja, kad aplinkiniai jį taip pat garbina. Užsiminkite, kad įžeidinėdamas kitus bosas demonstruoja savo silpnumą. Parodykite pageidaujamo elgesio pavyzdžių: „Ar pamenate, kai įvardijote konkrečius žingsnius, kuriuos reikia žengti norint laimėti projektą? Martynas tada iš tiesų pasiekė puikių rezultatų. Jei dažniau kalbėtumėte apie darbus, o ne asmeniškumus, manau, visi nuo to tik laimėtume.“ 

Užbėkite įvykiams už akių. Atkreipkite dėmesį, koks elgesys labiausiai provokuoja bosą. Kada jis praranda savitvardą? Tai žinodamos, galėsite iš anksto pasiruošti pykčio proveržiams ar net jų išvengti. 

Nepriimkite asmeniškai. Jums nereikia tapti geriausiais draugais. Kad ir kaip skaudu girdėti kritiką, atminkite, kad ji nėra susijusi su jūsų asmenybe. Žemindamas kitus, toks asmuo maskuoja savo menkavertiškumą ir sužeistą sielą. 

Bosas neišmanėlis

„Jei būčiau jo vietoje, tikrai pasiekčiau geresnių rezultatų.“ Ar kada kilo panaši mintis vertinant vadovo darbą? Kartais į karjeros aukštumas patenka ne visai nusipelnę asmenys. Nesvarbu, kaip jie ten atsiduria, svarbiau – kur dabar veda ir kaip veikia darbo kolektyvą. Tokie bosai apsimeta, kad yra puikūs specialistai, ir nemato savo nekompetencijos. Jiems sunku priimti sprendimus, todėl dalį naštos perleidžia kitiems – itin mėgsta organizuoti susirinkimus, kuriuose sudeginama daug darbo laiko, tačiau konkrečių žingsnių taip ir nesiimama: „Na, dar kartą rytoj apsvarstysime visus už ir prieš.“ Ir tai tęsiasi, kol atsiradusi kita problema šią laikinai nustumia į šalį.

Piktas vadovas / Vida Press nuotr.

Tarsi bijodamas išsiduoti, toks bosas mėgsta slėpti informaciją. Ją maskuoja savo jautrumu ir žmogiškumu: „Nežinau, kaip pasakyti pavaldiniams apie įmonių susijungimą. Gal geriau palauksiu, kol viskas bus tikrai aišku. Nenoriu smukdyti motyvacijos.“ Darbuotojai paprastai jaučia, kad nuo jų slepiama svarbi informacija, todėl atmosfera pritvinksta įtampos ir nepasitikėjimo vieno kitu.

Šie bosai perdėtai mėgsta procedūras: po jomis slepia savo neišmanymą ir nemokėjimą dėlioti prioritetų. Dėl to dažnai svarbios problemos nustumiamos į paskutinę vietą – juk procedūroje numatyti kiti žingsniai. Vengia terminų. 

Neišmanėlis bosas jaučia grėsmę, todėl talentus stengiasi slopinti priimdamas visiems nepalankius sprendimus. Kartu su produktyvumu mąžta ir darbuotojų viltys save išreikšti.

Neišmanėlis bosas jaučia grėsmę, todėl talentus stengiasi slopinti priimdamas visiems nepalankius sprendimus. Kartu su produktyvumu mąžta ir darbuotojų viltys save išreikšti. Beje, toks vadovas dažnai samdo vidutiniokus, kad pavaldiniams nekiltų pagundos išstumti jį iš šiltos vietelės. Mėgsta turėti iš paskos sekiojančių konsultantų, kurie sufleruotų sprendimus.

Gali atrodyti itin užsiėmęs ir nuolat ką nors veikiantis: į darbą ateina anksčiausiai, o išeina vėliausiai. Deja, kiekybe jis kompensuoja kokybę. Nėra lengva dirbti su asmeniu, kuris, užuot vedęs jus į viršūnę, tempiasi žemyn. Sužibėti tokio asmens vadovaujamoje kompanijoje itin sunku.

Piktas vadovas / Vida Press nuotr.

Štai kelios idėjos, kaip tai padaryti. 

Imkitės iniciatyvos. Jūsų laivui vadovauja niekam tikęs kapitonas. Jei identifikuosite jo silpnybes ir padėsite jas įveikti, tikslą pasieksite sėkmingai. Šiaip ar taip, jūsų galutinis rezultatas priklauso nuo kapitono nurodymų, todėl pagelbėkite jam, kad laivas nenuskęstų. 

Pamokykite. Nekompetentingi vadovai nuolat klausia kitų nuomonės, kaip pasielgti vienu ar kitu atveju. Tai – jūsų progos sužibėti. Pasiūlykite sprendimų, kurie, jūsų manymu, bus naudingi įmonei, ir tai įrodykite. 

Ieškokite mentoriaus. Motyvuoti ir mokyti – vadovų pareiga, bet vargu, ar norėtumėte iš neišmanėlio semtis patirties. Susiraskite kitą įkvėpėją, kuriuo žavėtumėtės ir kuris galėtų daug ko išmokyti.  

Įvardykite savo poreikius. Ko jums reikia, kad sėkmingai atliktumėte darbą? Terminų? Grįžtamojo ryšio? Išteklių? Komunikacijos? Galite skųstis vadovo neišmanymu arba galite į jį kreiptis pagalbos, kad suteiktų reikiamų resursų tikslams pasiekti. Būkite konkrečios ir pasiūlykite galimus veiklos būdus. 

Bocas narcizas

„Įmonės prezidentas.“ Panašią paauksuotą titulo kortelę su išgraviruotu vardu išvystumėte ant narcizo kabineto durų. Įėjus vidun, žvilgsnį prikaustytų įvairūs trofėjai (nebūtinai susiję su pasiekimais darbe), diplomai ir kiti statusą patvirtinantys atributai. Nieko nuostabaus – tokie bosai mėgsta būti dėmesio centre ir pasirodyti geriausioje šviesoje. Iš tiesų jie nepaprastai charizmatiški, moka žavėti aplinkinius. Tol, kol šie susipažįsta su boso tikruoju aš.

Piktas vadovas / Vida Press nuotr.

Jam nesuvokiami bendražmogiški dalykai, taigi paguodos ir padrąsinimo iš jo tikrai nesulauksite.

Narcizas – visatos centras, todėl nė neatsižvelgia į darbuotojų prašymus: „Man nerūpi, kad tau reikia anksčiau išeiti iš darbo. Persidėliok prioritetus.“ Jam nesuvokiami bendražmogiški dalykai, taigi paguodos ir padrąsinimo iš jo tikrai nesulauksite. Jis nevengia išnaudoti kitų saviems interesams patenkinti: liepia kad ir nunešti švarką į valyklą, pabaigti jo rengiamą ataskaitą ar paimti vaikus iš mokyklos. Žinoma, už papildomą darbą nemoka ir net aprėkia, jei nespėjate atlikti savų užduočių. Komandai pasiekus sėkmę, nuopelnus prisiima sau. Kaip kitaip – juk be jo kiti yra niekas.

Turi savo numylėtinių, kurie tarsi šnipai raportuoja apie gyvenimą už kabineto durų. Kai reikės, šią informaciją panaudos prieš pavaldinius. Itin jautrūs kritikai, todėl visas savo klaidas suverčia aplinkiniams, kad tik nenukentėtų jo didenybės reputacija. Mėgsta žeminti kitus, nes taip save gali pamaloninti ir dar kartą patvirtinti: veidrodėliui jis pats gražiausias ir geriausias. Itin audringai reaguoja, jei kas mėgina jį pamokyti ar paneigti jo žodžius. Įsiplieskia įnirtinga kova, bet jis visada laimi. Pavaldiniai tampa pelytėmis po šluota, tyliai vykdančiomis bet kokius nurodymus. Kad taip nenutiktų ir jums, pasinaudokite šiais patarimais. 

Venkite artimos draugystės. Kartais bosas gali atrodyti itin draugiškas, tačiau nepakliūkite į jo žavesio spąstus. Narcizas nemoka užjausti ir suprasti kitų jausmų, todėl bendraukite tik darbo klausimais, neatskleiskite asmeninės informacijos, kurią galėtų panaudoti prieš jus.

Nubrėžkite ribas. Nesileiskite įžeidinėjamos. Kai jo kritika nukryps į asmeniškumus, netylėkite: „Jūsų žodžiai mane žeidžia. Prašau kalbėti tik su darbu susijusiomis temomis.“ arba „Gerbiu jūsų požiūrį, bet turiu savąjį.“ 

Nekritikuokite. Kritika – narcizo Achilo kulnas. Į ją reaguoja neadekvačiai: pykčio proveržiais, žeminimu, puolimu ir t. t. Deja, ji niekada nepasiekia jo ausų. Jei norite parodyti, kad boso veiksmai nėra tinkami, raskite tam kitokių būdų.

Atiduokite trofėjus. Pamirškite padėkas ar kitus įvertinimus – turint tokį bosą, visi laurai keliauja tik jam. Todėl neprieštaraukite ir jį pagirkite: „Be jūsų įžvalgių patarimų nebūtume pasiekę šio rezultato.“ Pamalonintas jis gal ir numes jums šiokį tokį kąsnelį. 

Leiskite jam priimti sprendimus. Narcizas mano, kad yra visų sričių ekspertas. Jis linkęs pernelyg kontroliuoti ir kištis į procesus – net nesipriešinkite. Pasiūlykite savo idėjas tokiu būdu, kad bosas jaustųsi priimantis sprendimus. Jei leisite pasirinkti iš alternatyvų, jis jausis vadovaujantis paradui, nors iš tiesų pateiksite savo mintis.  

Piktas vadovas / Vida Press nuotr.