5 mitai apie dantų protezavimą. Komentuoja odontologė

Dantų priežiūra / Vida Press nuotr.
Dantų priežiūra / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Sveiki ir gražūs dantys yra neatsiejama įvaizdžio dalis, kuri ne tik atspindi žmogaus sveikatą, bet ir parodo socialinį statusą.

Laiku neatlikus protezavimo, tokios dantų problemos kaip kreivi dantys, tarp dantų esantys tarpeliai ar prarastas dantis, gali sukelti ne tik estetines, bet ir sveikatos problemas. Gydytoja odontologė paneigia penkis pasenusius mitus apie dantų protezavimą, dėl kurių dažnai atidėliojamas būtinas vizitas pas odontologą.

„Dažniausiai pacientai klaidingai mano, kad vieno danties pažeidimas nepadarys jokios įtakos jų savijautai ar bendrai burnos būklei. Tačiau netekus vieno ar kelių dantų, pasidaro sunku gerai sukramtyti maistą, todėl gali atsirasti virškinimo sutrikimų. Taip pat dėl netaisyklingo sąkandžio ilgainiui gali sukristi veido oda, pakisti forma ar net sutrikti kalba. Deja, dėl nepagrįstų baimių dažnai žmonės vis atidėlioja šią būtiną procedūrą“, – patirtimi dalijasi klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja odontologė Ingrida Žiugždaitė-Rezeckienė.

Mitas: protezavimas reikalingas tik neturintiems dantų

Pasak gydytojos odontologės, tiesa, kad dantų protezavimas dažniausiai pritaikomas prarastiems dantims, dantų eilėms ir kramtymo funkcijoms atkurti. Tačiau lygiai taip pat ši procedūra dažnai naudojama kaip kompleksinio gydymo dalis, pavyzdžiui, tiesinant dantis breketais.

Stiklo keramika savo savybėmis – skaidrumu, tvirtumu, ilgaamžiškumu – yra labai panaši į natūralų dantį. Tai itin estetiškas ir dantis tausojantis atstatymo metodas.

„Dauguma žmonių vis dar mano, kad kreivus dantis pakanka atstatyti breketais, tačiau gana dažnai vien tokio gydymo negana. Dėl netaisyklingo sąkandžio dantys ilgą laiką būna netolygiai apkraunami, todėl nudyla. Kai kurie taip smarkiai sugenda, kad dantų rekonstrukcija protezais po dantų tiesinimo tampa būtina. Toks gydymas vadinamas kompleksiniu“, – aiškina I.Žiugždaitė.

I.Žiugždaitė pastebi, kad vis dažniau dėl protezavimo procedūros kreipiasi jauni žmonės, norėdami atkurti estetinę dantų išvaizdą ir susigrąžinti dailią šypseną. Gydytoja priduria, kad moterys, palyginti su vyrais, kreipiasi kur kas dažniau. Vyrai dažniausiai ateina tik tuomet, kai prispiria bėda – pradeda kankinti skausmas, pasidaro sunku kramtyti.

Mitas: protezavimas yra skausminga procedūra

Odontologė skuba paneigti mitą, kad protezavimas yra skausminga procedūra. Gydytoja priduria, kad greičiausiai ši baimė yra atsiradusi dėl ankstesnės nesėkmingos patirties. Ji pripažįsta, kad procedūra trunka gana ilgai, tačiau ramina, kad bijoti nėra ko.

„Dantų protezavimo procedūros metu pacientai dažniausiai renkasi vietinę nejautrą, kurios pakanka, kad skausmas būtų nejuntamas. Na o turintiems baimių, itin jautrius dantis ar nevaldomą pykinimo refleksą procedūros metu, gali būti pritaikoma sedacija. Sedacija yra dalinė trumpalaikė „negili narkozė“, kurios metu pacientas lengvai užmiega, nejaučia baimės ar streso“, – ramina odontologė.

Mitas: protezuoti dantys skiriasi nuo natūralių

„Protezavimo metu naudojamos medžiagos labai panašios į natūralų dantį tiek jo funkcijomis, tiek estetine išvaizda – natūraliai atrodantys protezuoti dantys yra nauja realybė. Jeigu dantų technikas darbą atliko meistriškai, iš pirmojo žvilgsnio net specialistas neįtars, kad dantys yra protezuoti“, – šypsosi I.Žiugždaitė.

Kaip dantys atrodys po protezavimo priklauso ir nuo to, kokie – cirkonio ar stiklo keramikos – vainikėliai bus naudojami. Stiklo keramika savo savybėmis – skaidrumu, tvirtumu, ilgaamžiškumu – yra labai panaši į natūralų dantį. Tai itin estetiškas ir dantis tausojantis atstatymo metodas. Stiklo keramika tinkama tada, kai pacientui reikia koreguoti priekinių dantų spalvą, formą, dydį. Tačiau ši medžiaga yra trapesnė, tad gaminant dantų tiltus rekomenduojama cirkonio keramika, kuri yra itin tvirta.

Mitas: ilgai trunka gijimo procesas

„Kadangi protezavimas nėra chirurginė procedūra, patinimo po protezavimo paprastai nebūna. Po procedūros gali būti pastebimas nedidelis dantenų sudirgimas ar šiek tiek padidėjęs dantų jautrumas. Pirmosiomis savaitėmis, ypač po didelės apimties protezavimo darbų, pacientas gali jausti laikiną diskomfortą kramtymo metu“, – teigia I.Žiugždaitė.

Pasak specialistės, dantų protezavimas nėra ta procedūra, po kurios sutrinka paciento darbingumas. Žinoma, nuo protezavimo pradžios iki pabaigos patiriamas tam tikras diskomfortas, kadangi nuolatinių protezų gamybos laikotarpiu žmogus turi vaikščioti su laikinais dantimis. Kartais šie yra mažiau estetiški negu nuolatiniai ir pakankamai trapūs, taigi reikia pasisaugoti kietesnio maisto.

Mitas: protezuoti dantys jaučiasi burnoje

„Pacientai manęs dažnai klausia, ar protezuoti dantys jausis burnoje. Visų pirma, daug kas priklauso nuo paciento jautrumo lygio. Mes visi esame skirtingi: kai kurie negali susitaikyti su maža plomba, o kitiems net išimama plokštelė atrodo patogi, lyg savi dantys. Visgi pasibaigus gijimo periodui, dantų korekcijos turėtų nebekelti jokio diskomforto“, – užtikrina I.Žiugždaitė.

Gydytoja priduria, kad pažangiausia medicinos technika padeda užtikrinti pacientų saugumą ir sėkmingą procedūros eigą, tad pakylėta nuotaika atlikus procedūrą atstoja visus laikinus nepatogumus, o prieš tai buvusios baimės vėliau tik kelia šypseną.