5 psichologiniai patarimai, padėsiantys labiau pažinti žmones
Kurias iš šių dažniausių klaidų darote jūs, kai vertinate žmones? Įvardinę savo klaidas, galėsite tiksliau suprasti jus supančius asmenis, rašo businessinsider.com.
Kas daro įtaką žmonių elgesiui? Aplinkybės ar asmenybė?
Dažniausiai, pamatę kažkieno elgesį, darome išvadą, kad jų elgesį grindžia jų asmenybė. Palyginti, kai mąstome apie savo pačių elgesį, dažniausia savo elgesio priežastimi įvardiname aplinkybes.
Pavyzdžiui, žinote, kad tampate atšiaurus, kai nerimaujate arba esate susijaudinęs. Tačiau, kai ką tik sutiktas žmogus elgiasi taip pat, dažniausiai pamanote, kad jis tiesiog yra asilas.
Kaip išvengti šios klaidos: Kaskart, kai vertinate žmones, priminkite sau apie aplinkybes ir asmenybę.
Patvirtinimo šališkumas
Kai susidarome apie kažką nuomonę, dažniausiai visus to žmogaus veiksmus matome pro tos nuomonės filtrą. Pavyzdžiui, kai nusprendžiate, kad naujasis jūsų sesers vaikinas yra savanaudis, pastebite elgesį, sutampantį su tokiu požiūriu, ir beveik nepastebite jo veiksmų, kurie visai netinka savanaudžiams.
Pirmasis įspūdis dažniausiai būna labai tikslus, bet tai nereiškia, kad jis negali būti klaidingas, todėl labai svarbu persvarstyti pirmąjį įspūdį pabendravus su tuo žmogumi.
Kaip išvengti šios klaidos: Aktyviai ieškokite pavyzdžių ir įrodymų, kurie prieštarautų jūsų prielaidoms.
Esate šališkas patrauklumui ar panašumui?
Žmonės linkę palankiau vertinti išvaizdesnius žmones. Mes taip pat linkę palankiau vertinti tuos, kurie panašūs į mus nei tuos, kurie yra kitokie.
Paklauskite savęs, ar kažką vertinate daugiau mažiau teigiamai dėl jų patrauklumo (išvaizdos), ar dėl to, kad su tuo žmogumi turite nemažai bendro (panašūs biografijos faktai ar subkultūrinė išvaizda, pavyzdžiui, barzda ir tatuiruotės prieš dorovingumą ir paprastumą).
Kaip išvengti šios klaidos: Saugokitės šio šališkumo, ypač svarbiose situacijose. Pavyzdžiui, jei samdote asmenį į darbą, ar kai atsiduriate naujoje situacijoje ir jus gali patraukti išoriškai į jus panašus žmogus.
Jūsų nuomonė apie žmogų pagrįsta artima ar tolima praeitimi?
Jei ne per seniausiai susidūrėte su „niekam tikusiu“ klientų aptarnavimo specialistu, greičiausiai manysite, kad kitas klientų aptarnavimo specialistas, su kuriuo susidursite, bus lygiai toks pats „niekam tikęs“.
Panašiai būna ir tada, kai mūsų gyvenime atsiradę žmonės primena mums kažką iš praeities ir tai gali padaryti įtakos mūsų nuomonei apie tą naują asmenį. Pavyzdžiui, į pasimatymą einate su žmogumi, kurio kažkokia fizinė savybė ar manieros primena vieną iš jūsų tėvų. Arba pradinėje mokykloje nekentėte berniuko vardu Tadas, ir dabar jums sunku pamėgti bet kokį vyrą, vardu Tadas.
Kaip išvengti šios klaidos: Atkreipkite dėmesį, kai jūsų reakcija tampa neproporcinga ją sukėlusiam dirgikliui, arba kai jaučiate, kad klimpstate į situaciją, kur užimate gynybinę poziciją arba jūsų požiūris tampa negatyvus. Paklauskite savęs, ar jūsų nuotaikai nedaro įtakos jūsų emocinis bagažas iš artimos ar tolimos praeities.
TAIP PAT SKAITYKITE: Glamūrinė katė užkariauja internetą: grožis ar pasityčiojimas?
Tariamas panašumas
Iš esmės, mes linkę manyti, kad kiti žmonės mąsto taip pat, kaip mes, ir kad jie linkę pirmenybę teikti tiems patiems dalykams, kaip ir mes. Pavyzdžiui, jei jums patinka atostogos jūros pakrantėje, greičiausiai manote, kad visiems kitiems tokios atostogos taip pat patinka.
Jei manote, kad komandos formavimo pratimai yra laiko švaistymas, tai greičiausiai manote, kad dauguma žmonių turi tokią pačią nuomonę. Jei efektyviam darbui jums reikia tvarkingos darbo vietos, greičiausiai manote, kad visiems kitiems reikia to paties.
Kaip išvengti šios klaidos: Pradėkite pastebėti (ir paverskite tai įpročiu) skirtingus ir kitokius žmonių lūkesčius ir matykite, kam jie teikia pirmenybę. Suteikite žmonėms progą jums pranešti, jei kartais jų komforto zona nesutampa su jūsiške.
Pavyzdžiui, siūlydami restoraną vakarienei, pasiūlykite pasirinkimą tarp tailandietiškos virtuvės ir ko nors kito. Taigi užuot klausę „Ar tau patinka tailandietiška virtuvė?“, pasidomėkite, kokie patiekalai šiuo metu žmogų domina, gal žino kokį naują restoraną ir norėjo jame apsilankyti, tačiau vis nebuvo progos. Pagaliau, gal yra kažkam alergiškas ar nemėgsta tam tikrų prieskonių.
Domėkitais kitais, klausykite, būkite empatiški – patirsite bendravimą visai kitokiomis akimis.