6 mitai apie strijas, kuriais turėtumėte nustoti tikėti
Strijos – tai violetinės, rausvos arba baltos spalvos ruoželiai, atsirandantys ant odos. Jie neestetiškai atrodo, dėl to norisi kuo greičiau atsikratyti, o tai nėra paprasta ir ne visada – įmanoma. Mitai apie strijas trukdo susidaryti teisingą įspūdį apie šią problemą ir jos sprendimo būdus.
Kokių jų yra?
1. Liekni žmonės neturi strijų
Tai populiarus mitas – kažkodėl manoma, kad strijos ar celiulitas – tik stambesnių žmonių palydovas, tačiau jei sporto klubo persirengimo kambaryje arba paplūdimyje pasižiūrėtumėte į lieknus žmones, įsitikintumėte, kad ir jų neaplenkia nemalonūs odos pokyčiai.
Strijų atsiranda lytinio brendimo, nėštumo laikotarpiu ar dėl staigių svorio pokyčių, taigi jų gali turėti tiek liekni, tiek stambūs žmonės.
2. Tik moterys turi strijų
Taip nėra – moterys jų turi daugiau ir dažniau dėl jau minėtų priežasčių, susijusių su hormonų pokyčiais, genetika ir svorio kaita, tačiau ir vyrai nėra nuo to apsaugoti, ypač jei jų svoris svyruoja ar staigiai pasikeičia raumenų masė.
3. Numetus svorio strijos dings
Staigūs svorio svyravimai yra ta priežastis, dėl kurios gali atsirasti strijų arba jos gali išryškėti. Todėl, numetus svorio, strijos taps tik dar labiau matomos, nes oda praras elastingumą. Nebent svorio metimas derinamas ne tik su mitybos pakeitimu, bet ir su sportu – tokiais atvejais oda stangrėja ir neatsiranda jos pertekliaus.
4. Neįmanoma išvengti strijų
Per pirmus pusantrų metų nuo jų atsiradimo įmanoma išnaikinti strijas.
Įmanoma, tik reikia pradėti labai anksti rūpintis savimi. Žinant strijų atsiradimo priežastis, galima stengtis kuo anksčiau pradėti drėkinti odą (pakankamai drėgmės turinti oda yra elastinga), vengti staigių svorio pokyčių ir mankštintis. Mankšta padeda ir tada, kai atsiranda strijų, bet jos dar raudonos ar rausvos spalvos. Per pirmus pusantrų metų nuo jų atsiradimo įmanoma išnaikinti strijas.
Drėkinti odą ypač svarbu nėščioms moterims nuo nėštumo pradžios. Strijos linkusios atsirasti paskutinio trimestro metu.
5. Strijų atsiranda tik kai įsitempia oda
Odos išsitempimas – viena dažniausių strijų atsiradimo priežasčių, bet ne vienintelė. Kartais hormonai paveikia vidurinį odos sluoksnį, sumažina kolageno gamybą ir elastino skaidulų formavimąsi. Tai sumažina odos gebėjimą atlaikyti spartų jos tempimąsi, dėl to lengviau atsiranda strijų.
Taip dažniausiai nutinka dėl padidėjusio gliukokortikoidų ir kitų hormonų kiekio. Antinksčių žievė skatina šių hormonų gamybą nėštumo, paauglystės metu ar drastiškai pasikeitus svoriui.
6. Įdegis gali paslėpti strijas
Jei strijos jau įsisenėjusios ir išbalusios, įdegis gali tik išryškinti problemą. Pačios strijos, kaip ir pabalusios pigmentinės dėmės, yra tarsi odos randai, o randai neįdega. Tad įdegus visai odai, ypač odai aplink strijas, tas baltumas tampa labai matomas.
Kaip strijas padaryti mažiau matomas?
Pirmiausia galite pabandyti specialių priemonių nuo strijų su vitaminais A ir E. Šie vitaminai padės padaryti odą elastingesnę, sudrėkins ją ir paskatins kolageno gamybą. Pastarasis pagerina odos tekstūrą ir tonusą.
Sveika mityba ir pakankamas išgeriamo vandens kiekis taip pat turi tam įtakos. Stebėkite, kad jūsų mityboje netrūktų vitamino C, cinko ir baltymų – jie padės odai greičiau atsinaujinti ir padidins galimybę išvengti naujų strijų atsiradimo.
Taip pat pravers kontrastinis dušas ir reguliarus odos masažas.