6 pratimai, padėsiantys tapti laimingam
Laimė priklauso nuo smegenų treniruotumo! Taip teigia Neilas Pasricha, kanadietis rašytojas ir lektorius. Jis įsitikinęs: būti laimingam nėra taip sudėtinga ar nepasiekiama, kaip mums atrodo. Užtenka tik patreniruoti smegenis.
Savo knygoje „The Happiness Equation“ jis aiškina, kaip treniruotis, kad galėtume pasijusti laimingi. Jo strategijos kiek netikėtos, bet efektyvios. Ji siūlo pasinaudoti 6 paprastais pratimais, kurie turėtų tapti kiekvienos dienos dienotvarkės dalimi.
1. Pasivaikščiojimai
Pusvalandis ėjimo arba bėgimo padeda efektyviau gydyti depresiją nei medikamentai!
Nieko naujo – fiziškai aktyvūs žmonės tikrai daug pozityvesni už sėslius. Maža to, puiki nuotaika tiesiog garantuota tomis dienomis, kai mes pasistengiame kuo daugiau pasportuoti. Net jei esate visiškai susipykę su sportu, galite skirti laiko bent jau pusvalandį pasivaikščioti – bet vaikščiokite greitu žingsniu. Įrodyta, kad pusvalandis ėjimo arba bėgimo padeda efektyviau gydyti depresiją nei medikamentai!
2. 20-ties minučių rašinėlis
Pabandykite kas vakarą užfiksuoti, kas gero šiandien jums nutiko. Jei sąžiningai rašysite 20 minučių, iškart pasijusite laimingesni. Kodėl? Todėl, kad dar kartą išgyvensite tai, ką smagaus patyrėte. Tik nesakykite: „Šiandien nieko gero neatsitiko.“ Tai jūs neįžiūrėjote nieko gero. Toks eksperimentas buvo atliktas Teksaso universitete: susituokusioms poroms buvo pasiūlyta rašyti, ką pozityvaus jie patyrė per dieną. Po eksperimento paaiškėjo, kad jo dalyviai ne tik pasijuto laimingesni – pagerėjo jų tarpusavio santykiai.
3. Būkite geri ir spontaniški
Penki geri darbai per savaitę – ir jūs jau laimingesnis! Nieko ypatingo – sumokėkite už draugės kavą, be progos nupirkite mamai ar seseriai gėlių, iškepkite pyragą kolegoms, pagirkite pardavėją. Eksperimentais įrodyta, kad tokie siurprizai pakelia ūpą pirmiausia jų autoriams. Grįžtamasis ryšys juk garantuotas: žmonės nustemba, dėkoja, šypsosi, sako gražius žodžius. Bet svarbiausia – jausmas, kad padarei kažką gero.
4. Išmokite atsijungti
Įpraskite kasdien rasti laiko trumpam poilsiui. Bent pabandykite tiesiog NIEKO neveikti po darbo. Ar susiorganizuokite nieko neveikimo savaitgalį. Kartais tokie „tušti“ savaitgaliai labai padeda surikiuoti mintis ir neperdegti nuo darbų krūvio.
5. Susiliekite su mėgstama veikla
Tarsi atsiduokite tėkmei. „Tėkmė“ arba „Srautas“ („Flow“) – vengrų psichologo Michaly Csikszentmichalyi terminas. Tai ypatinga būsena, kurią žmogus pasiekia taip įsitraukęs į jį dominančią veiklą, kad nebejaučia nuovargio – priešingai: jį užplūsta energija.
Kai tai, ką darome, mus stipriai traukia, tiesiog nebejaučiame laiko, pamirštame alkį ir troškulį, tarsi ištirpstame, susiliejame su tuo, ką darome. Svarbu kuo dažniau patirti tą būseną, nesvarbui, ar tai jūsų darbas, ar hobis.
6. Dviejų minučių meditacija
Mokslininkai sulygino smegenų būklę prieš ir po meditacijos. Pasirodo, kad po meditacijos seanso sumažėja streso lygis ir padidėja empatija. Meditacija padeda tarsi programuoti mūsų smegenis pozityviems dalykams, ir laimės jausmas padidėja. Meditacijai vertėtų skirti bent pusvalandį, tačiau pradėti galima ir nuo dviejų minučių.