6 priežastys, dėl kurių gera senti
Bėgant metams neretai gręžiamės atgal ir padūsaujame, kaip gerai buvo jaunystėje. Ieškome būdų, kaip prailginti gyvenimo trukmę, susigrąžinti jaunas dienas ir sumažinti metų įspaudus veide ir kūne. Ne kiekvienas pagalvoja, kad yra priežasčių, dėl kurių gera senti.
Taigi, kas geresnio?
1. Tampame mažiau reiklūs ir kritiški sau bei aplinkiniams
Bręsdami, mes susigyvename su savimi, išmokstame nereikalauti iš savęs ir aplinkos daugiau, nei tuo metu galime duoti.
Reiklumas sau ir kitiems, kritiškas požiūris ir lyginimasis su kitais labai būdingas jauniems žmonėms. Tai ne visada duoda gerų rezultatų, kartais – atvirkščiai, išsekina ir kelia depresyvių minčių, viskas atrodo negerai, neišbaigta, netobula.
Bręsdami, mes susigyvename su savimi, išmokstame nereikalauti iš savęs ir aplinkos daugiau, nei tuo metu galime duoti ar padaryti. Kai nėra per didelių lūkesčių, nėra kuo ir nusivilti.
2. Labiau pasitikime savimi
Tai susiję ir su nuomona apie savo išvaizdą, ir su gebėjimais. Bėgant metams pamatome, kad gebame susitvarkyti su įvairiomis užduotimis, žinome, kokiais keliais reikia eiti, norint kažko pasiekti, dėl to tikime, kad galime (beveik) viską.
Per kelias dešimtis gyvenimo metų apsiprantame ir su savo atvaizdu veidrodyje, žinome, kaip save pateikti, kad gerai jaustumėmės ir atrodytume.
3. Suvokiame laiko svarbą
Kuo vyresni esame, tuo labiau suvokiame, koks brangus yra laikas ir kaip greitai jis prabėga. Todėl tampame išrankesni laisvalaikiui, nebeužsiimame tais dalykais, kurie mūsų nedžiugina. Jei jaučiame, kad mūsų niekas nebesieja su senais pažįstamais, o galbūt tas bendravimas yra nemalonus, tokius santykius nutraukiame, nes žinome, kad reikia tausoti save ir likusį savo laiką šioje žemėje.
Senti – tai reikšmingai nugyventi likusį gyvenimą.
4. Daug neraminančių dalykų – jau praeity
Kai mums dvidešimt ar trisdešimt, turime daug energijos gyventi, bet mus sekina nuolat kylantys klausimai. Ar rasiu antrąją pusę? Ar turėsiu vaikų? Ar einu tinkamu keliu? Ar man patinka šis darbas? Ar kada nors turėsiu savo namus? Ar viskas bus gerai? Ar mano artimieji bus sveiki? Ir nors antra pusė randama ir susilaukiama vaikų bei randamas darbas, dar tiek su tuo susijusių neramumų laukia priešaky! O kai mums penkiasdešimt ar septyniasdešimt, viskas jau įvykę ir aišku.
Tyrimai rodo, kad vyresni žmonės dėl patirties ir gebėjimo pažvelgti į problemą iš įvairių kampų, geriau susidoroja su iškilusiais rūpesčiais.
5. Mūsų santykiai – brandūs
Kol esame jauni, bet koks konfliktas su antrąja puse prilygsta pasaulio pabaigai. Atrodo, kad širdis plyšta ir daugiau niekada nebebūsime mylimi.
Tačiau tiesa ta, kad santykių grožis skleidžiasi per patirtį. Bręstant partneriams, bręsta ir keičiasi ir jų santykiai, išgyvenami įvairiausi etapai. Mes augame kaip asmenybės ir stebime savo partnerių augimą, dalijamės išgyvenimais. Brandžiuose santykiuose mylime žmogų už tai, koks jis yra, ir nebesistengiame jo pakeisti.
Esame laimingesni
Vyresni žmonės laimingi tada, kai jaučiasi ramūs, taikūs, atsipalaidavę. Tai susiję su gebėjimu gerai jaustis čia ir dabar.
Mokslinių tyrimų duomenimis, brandaus amžiaus žmonės yra laimingiausi – daug laimingesni, nei buvo būdami perpus jaunesni. Taip gali būti dėl to, kad karjeros ir šeimos rūpesčiai jau nebe tokie aktualūs, vaikai – užaugę, poreikiai sumažėję, be to, vyresni žmonės geba geriau prisitaikyti prie aplinkybių ir audringai nebereaguoja į išorės dirgiklius. Vidinis mechanizmas neleidžia stresuoti taip, kaip jaunystėje.
Vyresni žmonės laimingi yra tada, kai jaučiasi ramūs, taikūs, atsipalaidavę. Tai susiję su gebėjimu gerai jaustis čia ir dabar.