6 žingsniai, kurie padės daryti karjerą nelipant kitiems per galvas
Tikros karjeristės į darbą eina dirbti, o ne puoselėti santykių. Ir moka naudotis visomis priemonėmis tikslui pasiekti – nuo lapės švelnumo iki tų, kurių gal ir nerekomenduotų gerų moterų vadovas.
Geros moterys dažniausiai ir lieka tokios „biuro mamos“, žinančios visų gimtadienius, vaikų vardus ir augintinių ligas. Ir dar – jos neretai būna lengviausiai pažeidžiamas taikinys mažinant etatus ar pridedant darbo. Nereikia žudyti „biuro mamos“ savyje, nereikia stengtis tapti bloga mergaite ar kale – tegu šios lieka IX dešimtmetyje, iš kurio atėjo. Tiesiog šie žingsniai – nieko nekainuojantys ir absoliučiai teisėti – gali pelnyti dividendų bet kada ir bet kur.
1. Entuziazmas atlyginamas
Dvi pretendentės į neblogą postą neblogoje kompanijoje ėjo koja kojon – abi buvo vienodai geros. Kol pirmoji parašė motyvacinį laišką su emocingu prierašu: „Aš būčiau tokia laiminga čia dirbdama!“ Laimėjo ta kandidatė, kuri labiau norėjo ir to neslėpė.
Tas pats galioja ne tik ieškant darbo. Parodyti kolegai, kodėl stringa pašto programa, surasti dingusį failą kompiuteryje, pateikti prašomą informaciją, pavyzdžiui, tvarkingai surūšiuotą pagal datas (nors visai neprivalėjote, bet juk nesugaišote), – tai jums pelnys geranoriškos ir lojalios darbuotojos reputaciją.
2. Viena kalba
Jūsų viršininkas sako ne „aš manau“, o pavyzdžiui, „aš taip matau“, tačiau jūs įsitikinusi, kad matyti galima tik tašką horizonte ar musę ant sienos? Persvarstykite savo tikėjimą ir pabandykite perimti vadovo leksiką. Tai ne pataikavimas, o psichologinė priemonė. Specialistai sako, kad didelis šansas, jog į jūsų žodžius bus įsiklausyta: geriau girdimi ir suprantami tie, kurie šneka viena kalba.
3. Socialinis tinklas
Jeigu negalite pasiekti valdžios ausų, raskite žmogų, kuris jas pasiekia. Nebūtina veidmainiauti ir tapti viršininkės geriausios draugės drauge. Vienoje darbovietėje autoritetingiausi direktoriaus informacijos šaltiniai apie nuotaikas firmoje buvo... valytoja ir vairuotojas. Jie žinojo, kada kuris darbuotojas išeina namo ir anksčiausiai ateina, pastebėdavo, kas sėdi prie kompiuterio iki išnaktų darbo reikalais, o kas žaidžia kompiuterinius žaidimus. Pasidalyta tokia informacija turėjo nemenką įtaką skirstant premijas bei priedus prie algos.
4. Aktoriaus mokykla
Nemėgstate ir bijote darbo vakarėlių? Deja, jie irgi karjeros laiptų pakopa. Efektyvi priemonė įveikti nerimą – vaidinti drąsą ir pasitikėjimą savimi. Elkitės taip, tarsi tiksliai žinotumėte, kodėl čia esate ir ką darysite toliau. Dėtis savimi pasitikinčiu žmogumi – pirmas žingsnis tapti tokiam. Jokio alkoholio ir vulgaraus flirto: jūs atėjote dirbti – ieškoti paaukštinimo ar priedo prie atlyginimo, o ne vienadienio nuotykio. Investuokite į drabužius ir aksesuarus (akiniai, bateliai ir rankinė turi būti brangiausi elementai jūsų garderobe). Matuokitės pareigas ir elkitės taip, it jas turėtumėte.
5. Rašto pradmenys
Niekas taip neerzina dalykiškų žmonių, kaip neatsakyti laiškai.
Dėkokite už paslaugas ir bendravimą, net ir už smulkmenas. Tai irgi biuro kultūros dalis. Gavote informaciją, kurios prašėte, jums atsakė į kreipimąsi, perdavė kontaktus, jus pakvietė į vakarėlį – brūkštelėti padėką ar atsakymą neužima nė minutės. Niekas taip neerzina dalykiškų žmonių, kaip neatsakyti laiškai.
Nedidelis triukas, kurį naudoja administratorės ir kiti darbuotojai, turintys daug reikalų su korespondencija: pasidarykite ruošinių su tipiškais tekstais lietuvių ir anglų kalbomis. Jais galima pasinaudoti akimirksniu, ir siuntėjai bent jau žinos, kad laiškai jus pasiekė! „Sveiki“, „ačiū“, „su pagarba“ privalo figūruoti bet kokioje dalykinėje žinutėje.
6. Kova ir vienybė
Ko gero, kiekvienoje firmoje yra toks personažas – absoliutus profesionalas, pasirengęs pažeminti visus, kurie yra ne tokie kieti kaip jis. Galima su juo kovoti aiškinantis, kas viršesnis, o galima paversti jį savo dalykiniu konsultantu: prašyti patarimų ir net pasiūlyti pakritikuoti jūsų darbą. Nenorite atrodyti silpna?
Tai ne silpnumas, o tas pats lašas, kuris dažnai krisdamas įveikia akmenį. Šitaip galite įgyti jei ir ne draugą, tai bent rimtai jus vertinantį kolegą. O ir reputacija žmogaus, kuris gali dirbti su nepakenčiamuoju, jums tikrai tik į naudą.