Mobilusis etiketas, arba ką galima ir ko nereikia rašyti

Programėlės moterims / Vida Press nuotr.
Programėlės moterims / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-09-14 17:10
AA

Bendravimas trumposiomis žinutėmis ar pokalbiai akis į akį socialiniuose tinkluose šiandien turi tokį pat oficialų statusą, kaip ir elektroninė korespondencija. Vadinasi, paklūsta toms pačioms dalykinio ar privataus susirašinėjimo taisyklėms.

Pamirškite graudžius verksmus, kad toks susirašinėjimas žudo bendravimą akis akį arba telefonu: yra milijonas priežasčių, kodėl parašyti žinutę (nesvarbu, kokiu būdu) geriau nei paskambinti. Tai padeda išvengti daugelio nesusipratimų (pvz., jūs be perstojo atakuojate skambučiais žmogų, kuris tuo metu sėdi odontologo kėdėje), suteikia pašnekovui laiko apsvarstyti informaciją, nepalieka dviprasmybių.

Tai, kas parašyta, parašyta visiems laikams.

Žinoma, yra situacijų, kai etiketas reikalauja tik skambinti arba net susitikti gyvai, tačiau kasdienybėje mes vis mieliau rašome (kaip sakė daugelio mūsų dievinamasis Šerlokas – Benedictas Cumberbatchas: „Aš geriau atsiųsiu žinutę“.) Tačiau yra ir antras lazdos galas – tai, kas parašyta, parašyta visiems laikams. Todėl prieš spausdamos mygtuką „siųsti“, paskaitykite šias rekomendacijas. 

1. Atidžiai perskaitykite tekstą keliskart. Išmanieji telefonai kartais labai įdomiai taiso gramatikos klaidas, o kartais jų visai nepastebi. Ir – prašome atleisti jautriąsias – tarp žodžių tik ir šik ir pusmetis ir pismetis – tik vienos raidės (ir jūsų reputacijos) skirtumas. 

Mergina rašo trumpąją žinutę / Vida Press nuotr.

2. Jei prieš skambindamos žmogui pasiųsite trumpąją žinutę, didelė tikimybė, kad pokalbis su bus kur kas sklandesnis – juk tada skambutis nebus netikėtas ir nesutrukdys jo galbūt kokią svarbią akimirką. Be to, jei reikia, jis spės pasirengti pokalbiui. 

3. Jei tik nėra būtino reikalo ar pačios nesutarėte kitaip, nebendraukite tokiomis žinutėmis su mama. Kad ir kokie būtų jūsų santykiai, galima per dieną skirti bent 5 min. tai, kuri dovanojo jums gyvybę? Kitas dalykas, jei jai pačiai labiau patinka skaipas – tada plepėkite į sveikatą. 

4. Rašykite trumpai. Trumposios žinutės todėl taip ir vadinamos, kad neturėtų virsti poemomis. Laikas, vieta ir ką veiksime – mokykitės formuluoti mintis trumpai ir aiškiai. 

5. Svarbią žinią apie nelaimę ar didelį džiaugsmą derėtų pranešti gyvai. Ypač apie pirmąją – niekada negali žinoti, kokia bus kito žmogaus reakcija ir galbūt jam reikės pagalbos. Ar galima trumpąja žinute informuoti mylimąjį, jog jūs jį metate? Galima – su sąlyga, jei jis taip pat pasiūlė jums tapti jo drauge. 

Mergina rašo trumpąją žinutę / Vida Press nuotr.

6. Nenaudokite per daug emocinių ženklelių, ypač jie nepageidautini formaliuose laiškuose. Nors pirštai taip ir knieti „nusišypsoti“ ar „mirktelėti“. Tai trukdo suvokti tekstą ir sukuria įvaizdį, jog jūs nemokate formuluoti minčių be skliaustelių ir kabliataškių. Ir ne, „šypsenėlė“ nepaverčia šiurkščios frazės ar įžeidimo juokučiu. 

TAIP PAT SKAITYKITE: „Instagram“ žvaigždė Barbė hipsterė parodijuoja tobulą gyvenimą socialiniuose tinkluose

7. Kad ir kaip būtų nuobodu renginyje, posėdyje ar susitikime, nesusirašinėkite jo metu (ir neskaitykite feisbuko). Patikėkite, visi supranta, kur įbestos jūsų akys. Ir šitaip elgdamasi jūs parodote renginio šeimininkams, jog jų pastangos jūsų akyse visiškai bevertės. Tai gali įskaudinti ir įžeisti žmones ir, žinoma, pakenkti dalykinei ir asmeninei reputacijai. 

Mergina rašo trumpąją žinutę / Vida Press nuotr.