7 būdai palaikyti krūtų sveikatą
Moters krūtinė – moteriškumo, vaisingumo simbolis. Deja, į jį neretai kėsinasi krūties vėžys. Gera žinia ta, kad yra tam tikros priemonės, padedančios sumažinti šią tikimybę. Tai sveikas gyvenimo būdas ir reguliari patikra.
1. Palaikykite normalų svorį
Turinčioms antsvorio ar nutukusioms moterims padidėja rizika susirgti krūties vėžiu, o jam išsivysčius, vėžys gali būti agresyvesnis. Taigi itin svarbu palaikyti normalų kūno svorį (kūno masės indeksas neturi viršyti 25).
2. Mankštinkitės
Fizinis aktyvumas svarbus kūnui, protui ir visoms gyvenimo sritims. Reguliarus fizinis krūvis sustiprina imunitetą, apsaugo nuo antsvorio, sumažina estrogeno ir insulino kiekį kraujyje. Tai sumažina riziką susirgti krūties vėžiu. Mankštinkitės kas antrą dieną po 45 minutes, taip pat daugiau vaikščiokite gryname ore.
3. Valgykite sveikiau
Sveika, subalansuota mityba – raktas į gerą sveikatą. Vartokite mažiau paprastųjų angliavandenių, mažiau gyvulinės kilmės riebalų ir daugiau daržovių, ypač lapinių ir žiedinių. Brokoliai, špinatai, lapinis kopūstas (angl. „kale“) – labai tinkamas pasirinkimas. Valgykite daržoves žalias, kad gautumėte maksimalų naudingų medžiagų kiekį.
4. Vartokite mažiau alkoholio
Tyrimais įrodyta, kad du alkoholiniai gėrimai (vynas įskaičiuojamas...) per dieną padidina riziką susirgti krūties vėžiu net penktadaliu. Ir nors mes tiek jo nesuvartojame, mažesnis kiekis taip pat šiek tiek padidina šią tikimybę. Tad saikas čia labai svarbus.
5. Nešiokite tinkamo dydžio liemenėlę
Dauguma moterų nešioja netinkamo dydžio liemenėlę.
Tyrimais ir apklausomis nustatyta, kad dauguma moterų nešioja netinkamo dydžio liemenėlę. To pasekmės – praradusios formą krūtys, arba – atvirkščiai, nuspaustos krūtys ir kūno zona, esanti po ja.
Dėvint per mažą liemenėlę daugybę metų, padidėja auglių išsivystymo rizika.
6. Žinokite šeimos istoriją
Nors genetika lemia ne viską, jei šeimoje ar artimoje giminėje būta krūties ar kito tipo vėžio atvejų, jums būtina tai žinoti. Turinčios didesnę riziką susirgti vėžiu, gali dažniau tikrintis, taip pat labiau rūpintis bendra savo sveikata. Jeigu mama ar sesuo serga/sirgo krūties vėžiu, rizika tai patirti ir jums padidėja dvigubai.
7. Reguliariai tikrinkitės
Aukščiau minėtas punktas parodo, kad toms moterims būtina reguliariai tikrintis – geriausia kas metus-dvejus. O ir toms, kurioms genetiškai tai lyg ir negresia, pravartu atlikti patikrą. Iki keturiasdešimties patartina tikrintis kas dvejus trejus metus, vėliau darykite mamogramas kasmet.