Praėjusią savaitę sudegus Adelės Karaliūnaitės žolelių cechui, žolininkė pirmą kartą atvėrė liepsnose skendusio pastato gamybinių patalpų duris. Jas pravėrus paaiškėjo ne tik gaisro priežastis, bet ir išsaugotų augalų stiprybė: kai kurie iš jų gavę vandens gesinimo metu – sudygo.
Praėjus lygiai savaitei po netikėto gaisro, Adelė Karaliūnaitė „Facebook“ paskyroje pasidalijo įrašu, kuriame nupasakojo, koks vaizdas pasitiko ją pravėrus gamybinių patalpų duris.
Nors prieš tai buvo manyta, kad liepsnas sukėlė sugedęs kaminas arba tai buvo padaryta tyčia, galiausiai paaiškėjo tikroji gaisro priežastis.
„Šiandiena atvėrėme duris į pagrindinę gamybinę patalpą – virtuve. Gaisro židinys buvo būtent čia, didžiausia tikimybė nuo veikiančio šaldiklio. Virtuvėje buvusi įranga sudegė visa, nes spintelėje buvo saugoma apie 5 kilogramai vaško, apie 10 kg sakų prisisunkusių smulkintų jaunų eglių kankorėžių ir apie 4 litrus beržų deguto. Šios medžiagos labai gerai dega.
Pirmadienį ruošiausi tepalų gamybai. Pagal gamybos reikalavimus, kad nesusikirstų žaliavų ir gatavos produkcijos keliai, virtuvės lubose šalia šaldiklio buvo įrengtas žaliavos nuleidimui iš antro aušto liukas su keltuvu. Jis tapo ta vieta, pro kurią liepsnos lengvai prasimušė į antrą aukštą pas džiovintas žoleles.
Sudegęs Adelės Karaliūnaitės žolelių cechas / Asmeninio albumo nuotr.
Daug patalpų nuo ugnies ir net nuo dūmų plitimo išsaugojo durys. Įrenginėjant cechą labai daug gerų patarimų gavau iš vienos statybinės firmos direktoriaus Aurelijaus. Jis ir pasiūlė visose vidaus patalpose sudėti metalines lauko duris. Visada išeidama iš cecho uždarau visas duris ir jas užrakinu, palikdama raktą duryse. Durys išlaikė didžiulį ugnies spaudimą ir neatsidarė. Ugnis neišplito.
Virtuvės patalpa, kurią pagaliau galėjome gerai apžiūrėti, kaip po didžiulio kataklizmo. Sudygo vandens gavusios avižos, sukritusios iš antro aukšto sandėlio pro išdegusias lubas į virtuvę. Gyvybė visada stipresnė. Visada.
Durys atsidaro. Žengiame į naują gyvenimo tarpsnį. Džiaugiuosi tais, kurie eina kartu su manimi. Per ugnį, vandenį ir...“ – rašė A.Karaliūnaitė.
Žmonės.lt primena, kad gaisras įvyko sausio 28-osios naktį, Pasvalio rajone, kuriame įkurtas atlikėjos Gintarės Karaliūnaitės mamos Adelės Karaliūnaitės žolelių cechas.
Iš pradžių buvo svarstoma padegimo versija, tačiau ši neilgai trukus atmesta.
„Buvo tirta ir dėl padegimo, tačiau peržiūrėjome signalizacijos blokus ir paaiškėjo, kad pirmiau suveikė gaisrinė signalizacija, o ne apsaugos“, – su portalu Žmonės.lt kalbėjo A.Karaliūnaitė.
A.Karaliūnaitė neslėpė liūdesio dėl apmaudaus sutapimo. Pasak žolininkės, prieš pat gaisrą jie vykdė inventorizaciją ir lyg tyčia žoleles nunešė į tą patalpą, kurioje kilo gaisras.
„Prieš pat gaisrą, sausio 27-ąją, visas nereikalingas žoleles atrūšiavome, o tai, ko prireiks pardavimui, užpakavome ir nunešėme į viršų. Būtent ten, kur jos ir sudegė... Seniau būdavo, kad palikdavome supakuotas žoleles apačioje. Jei tik būtume ten ir palikę…“ – Žmonės.lt sakė ji.
Žolininkė Adelė Karaliūnaitė / Asmeninio albumo nuotr.
Dabar A.Karaliūnaitės laukia sudėtingas išbandymas – atkurti 20-metį puoselėtas patalpas. Tiesa, pastatas, kuriame įsikūręs žolelių cechas, įtrauktas į kultūros paveldo sąrašą, tad atstatyti sudegusį pastatą nebus lengva.
Prisidėti prie A.Karaliūnaitės verslo atstatymo galite pervesdami paramą į asmeninę banko sąskaitą:
Adelė Karaliūnaitė LT174010042502238751 (paskirtyje prašoma nurodyti „parama“).