Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ sveikino pavasarį: surengė itin lauktą koncertą

Grupės „Skylė“ koncertas Šv. Jonų bažnyčioje / Martyno Vitėno nuotr.
Grupės „Skylė“ koncertas Šv. Jonų bažnyčioje / Martyno Vitėno nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-03-22 16:40
AA

Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ vilniečius sukvietė į Šv. Jonų bažnyčią pažymėti mistika ir ritualais nuo seno lydėto pavasario lygiadienio. Jau penkiolika metų ši muzikos grupė laiką, kai diena susilygina ir naktim, palydi specialiu pasirodymu. Galima sakyti, kad jie net sukūrė naują tradiciją, mat yra žiūrovų, kurie lygiadienius ištikimai lanko kasmet.

Pavasario lygiadienio koncertas visuomet išsiskiria švelnumu ir melodingumu. Aistė sako, kad į dainas stengiasi įpūsti šviesos, juk jos sveikina gražiausią ir šilčiausią metą – pavasarį ir vasarą. „Lygiadienis man susijęs su lygsvara. Jos mes nuolat ieškome. Kartais pavyksta atrasti. Tik labai trumpam, paskui vėl viskas pabyra“, –sveikindamasi su publika sakė A.Smilgevičiūtė.

Lietuviai nuo seno turėjo daug su dainomis ir šokiais susijusių lygiadienio tradicijų. Dauguma jų jau užmirštos. Šiais laikais merginos nesikelia saulei tekant ir nebėga į ją laukais dainuodamos pavasario dainą, vaikinai neberengia varžytuvių ir tikrai niekas neprisimena, kad kažkada ši diena žymėdavo naujų metų pradžią, o jos garbei stalą puošdavo keptas gaidys.

Grupės „Skylė“ koncertas Šv. Jonų bažnyčioje / Martyno Vitėno nuotr.

„Tikrai ne viską galime suprasti ir patirti kaip protėviai, prisitaikome prie nūdienos ir prasmės patys įdedame“, – sako „Skylės“ lyderis Rokas Radzevičius. Grupė „Skylė“ lygiadienio koncerte šį sykį pasirodė be jo. Muzikos kūrėjas dėl sveikatos problemų buvo priverstas praleisti koncertą. Publika plojimais palinkėjo mylimam muzikantui ir dainų autoriui sveikatos.

„Yra tradicijos, kurias perimame ir tęsiame nuo labai senų laikų, ir yra tradicijos, kurias kuriame patys. Kasmet sulaukiam tų pačių žiūrovų lygiadienio koncertuose. Nuolatinės gretos auga. Tai reiškia, kad pavyko sukurti savo tradiciją“, – sako Aistė Smilgevičiūtė.

Grupės „Skylė“ koncertas Šv. Jonų bažnyčioje / Martyno Vitėno nuotr.

Ji su meile kiekvieną pavasarį dėlioja lygiadienio koncerto dainų sąrašą. Šis niekada nebūna identiškas. Per ilgus karjeros metus Aistė ir Rokas sukūrė tiek dainų, kad gali sau leisti prabangą nesikartoti.

Šiais metais lygiadienio koncerte skambėjo 15 kūrinių. Juos nuskaidrino specialios aranžuotės. Išskirtinio skambesio pripildė styginių kvartetas ir tobulai po erdvę sklidęs Valdo Karpuškos režisuotas garsas. Mistiškumo ir kosmoso dvelksmo suteikė Mariaus Selevičiaus valdomos šviesos.

Koncerte skambėjo gerai žinomi „Skylės“ kūriniai: „Lukiškių pieva“, „Jūržolių šokis“, „Baltas brolis“ „9 baltos upės“, „Pinavija“, „Eliziejaus laukai“, „7 ilgus metus“. Juos organiškai papildė ir nauji, dar niekada gyvai neskambėję kūriniai.

Grupės „Skylė“ koncertas Šv. Jonų bažnyčioje / Martyno Vitėno nuotr.

Viena tokių premjerų buvo daina „Tėvo ranka“. „Prieš metus Rokas parašė šią dainą, bet gyvai koncerte dar nesame jos groję. Jei man netyčia užgniaužtų gerklę – nepykite. Labai jautrus ir asmeniškas šitas kūrinys“, – prisipažino A.Smilgevičiūtė.

Daina „Tėvo ranka“ turėjo ir dar vieną, labai simbolinę, reikšmę. Koncerto metu Šv. Jonų bažnyčios erdvėje atidaryta Roko Radzevičiaus tėčio – tapytojo Romualdo Radzevičiaus (1942 – 2021) kūrinių paroda „Švytėjimas“.

Grupės „Skylė“ koncertas Šv. Jonų bažnyčioje / Martyno Vitėno nuotr.

„Šie paveikslai – didelė dalis mano vidinio pasaulio, jie suformavo mane kaip žmogų ir dainų kūrėją“, – yra sakęs „Skylės“ lyderis R. Radzevičius.

Romualdo Radzevičiaus darbų parodą „Švytėjimas“ bus galima aplankyti Šv. Jonų bažnyčioje iki kovo 29 d., pirmadieniais – šeštadieniais, 9.00 – 18.00 val. (įėjimas nemokamas).

Fotogalerija:

Grupės „Skylė“ koncertas Šv. Jonų bažnyčioje (18 nuotr.)
+12