Aknės ir streso ryšys: kaip gyventi norint turėti sveiką odą

„Aknės akademija“ renginio akimirka/Gretos Skaraitienės nuotr.
„Aknės akademija“ renginio akimirka/Gretos Skaraitienės nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio remiamas turinys
A
A

„Aknės akademija“ – tai švietėjiška iniciatyva, kurios sukūrimą nulėmė nuolatinis bendravimas su tais, kuriems aknė, arba, paprastai tariant, spuogai, tampa kasdieniu rūpesčiu. Antradienio vakarą „CLINIC IN“ klinikoje „Aknės akademija“ tęsė savo pradėtą darbą ir šį kartą profesionalai su svečiais „Aknės forume“ diskutavo ne tik apie aknę, bet ir dažnai su ja susijusiomis temomis – gyvenimo būdo, streso ir aknės ryšį.

Aknė – tai liga, kurią gali pastebėti kiekvienas: gali suprasti, patarti, bet gali ir pasijuokti, įžeisti… Tai neretai riboja kai kurias veiklas – sportą, norą susitikti su draugais, slegia psichologiškai, neretai veda į liūdesį, net depresines būkles, norą palikti visus. Galų gale – tai gali skaudėti ir labai dažnai – palikti nebepataisomus ženklus odoje – įvairaus pobūdžio randus.

„Mokslininkai pastebi ženklią žmogaus psichologinio ir fizinio santykio įtaką gyvenimo kokybei. Dėl to akne sergantiems žmonėms „prasta“ išvaizda gali kelti nerimą, depresiją ar net suicidines mintis“, – sakė diskusijoje dalyvavusi gyd. dermatologė doc. dr. Rūta Gancevičienė.

Aknė, arba tiesiog spuogai – tai lėtinė, uždegiminė, dažnai atsikartojanti odos liga. Dėl tam tikrų vyriškų hormonų (androgenų) odoje esanti riebalų liauka tampa didelė ir itin aktyvi: intensyviai sekretuoja riebalus, priima įvairiausius „stresinius“ signalus iš aplinkos ir mūsų organizmo, kurie dar labiau skatina jos veiklą. Tokia pakitusi riebalų liaukos būklė labai tinkama aknės bakterijai, kuri intensyviai palaiko uždegimą odoje, todėl ir matome įvairaus dydžio uždegiminius spuogus: rausvus mazgelius, pūlinėlius, kartais ir didelius, susiliejančius, skausmingus mazgus. Tokie mazgai lengvai neišnyksta – negydomi jie visada palieka randus.

Aknės paūmėjimui ar atsiradimui turi reikšmės genetiniai aspektai, mitybos, odos priežiūros įpročiai ir, žinoma, stresas. Oda ir odoje esanti riebalų liauka, kuri ir yra aknės taikinys, turi tokią pačią kovos su stresu sistemą, kaip ir visas mūsų organizmas.

Diskusijos viešnia ir moderatorė, psichologė psichoterapeutė Aušra Griškonytė, jau daugiau kaip 30 metų tyrinėjanti žmonių bendravimo stebuklus, susitikimo metu atkreipė dėmesį į žmonių emocijų atpažinimo stoką: „Jeigu emocija vyrauja ilgą laiką, dažniausiai ji slepia visai kitą emociją. Parazitiniai išmokimai (pavyzdžiui, visuomenėje vyraujantis stereotipas liūdint moterims – verkti, vyrams – būti piktiems) nuodija žmones, jie slepia visai kitus dalykus. Emocijos – tai santykių klijai. Jeigu nemokame išreikšti nuoširdžių emocijų, negalėsime užmegzti nuoširdžių, sveikų santykių. Tad norint išmokti bendrauti labai svarbu atpažinti tai, ką jaučiame.“

„Aknės akademija“ renginio akimirka/Gretos Skaraitienės nuotr.
„Aknės akademija“ renginio akimirka/Gretos Skaraitienės nuotr.

Specialistė išskyrė racionaliąją ir emocinę intelekto dalis. Kai depresija blokuoja emocinį intelektą, racionalioji jo dalis nebetenka krypties. Dėl to labai svarbu mokyti ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius atpažinti savo emocijas: „Emocija – tai mūsų prigimties signalas. Mes jos negalime užslopinti, mat kiekviena emocija turi savo paskirtį. Slopiname emocijas, nes bijome maksimalios jų raiškos, bet kai tik ją užslopiname, nebeprisitaikome prie pasaulio.“

Pasak psichologės psichoterapeutės Aušros Griškonytės, šiuolaikinėje visuomenėje, jeigu turi kažką, kas netelpa į visuotinio grožio rėmus, atsiduri lyg už borto: „Mes per daug akcentuojame lytiškumą, kuris gimdo distresą – negatyvaus streso kiekį, su kuriuo mūsų organizmas nebesusitvarko. Neturėtume taip jaudintis dėl to, kad neatitinkame kažkieno standartų.“

Gyd. dermatologės doc. dr. Rūtos Gancevičienės teigimu, aknė – tai susirgimas, kuris nepasirenka nei lyties, nei finansinio statuso ar padėties visuomenėje. Net pačios didžiausios pasaulio žvaigždės, daugelio žmonių laikomos grožio etalonais, yra patyrę, ką reiškia aknė.

Aknė – tai viena labiausiai paplitusių ligų, dėl kurių kreipiamasi į gydytojus visame pasaulyje.

Pasak doc. dr. Rūtos Gancevičienės, aknė yra potenciali fizinių ir psichologinių randų generatorė (ženklus odos randėjimas pastebimas kone 30 proc. pacientų). Tokiais atvejais, laikas tampa priešu, o nekontroliuojant aknės randų, deja, gausėja, todėl savalaikis individualizuotas gydymas įgauna didžiausią prasmę.

Daugiau apie aknę sukeliančias priežastis ir „Aknės akademijos“ organizuojamus „Aknės forumus“ skaitykite ČIA.