Alpulys nuo karščio: požymiai ir pirmoji pagalba
Į mūsų duris netrukus pasibelsianti vasara nepagailės mums karščio. Aišku, vieni dėl to tik plos katučiu, o kiti... Blogoji karščio pusė – jis neigiamai veikia sveikatą net visiškai sveikų žmonių. Taigi, kodėl alpstama ir kaip tokiu atveju pagelbėti žmogui?
Neretai, esant dideliam vasaros karščiui ir viešpataujant tvankumai, žmonėms sušlubuoja sveikata. Vienas tokių sveikatos sutrikimų – trumpalaikis sąmonės netekimas. Apalpimo požymiai: žmogui pasidaro silpna, sunkiai gali pastovėti, išbąla, ima suktis galva.
Apalpimas – tai trumpalaikis sąmonės netekimas, trunkantis iki 20 sekundžių. Jį sukelia staigus galvos smegenų kraujotakos nepakankamumas (kai smegenys negauna pakankamai kraujo ir deguonies). Sąmonės žmogus netenka dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, per ilgai būna toje pačioje padėtyje, staigiai pakeičia padėtį, perkaista saulėje, per ilgai būna tvankioje patalpoje ir kt.
Pirmasis veiksmas, kurio reikėtų imtis žmogui netekus sąmonės, tai pasirūpinti, kad apalpusysis gautų pakankamai oro. Lengvesniais atvejais gaivaus oro pliūpsnis gali užkirsti kelią alpuliui. Tačiau jeigu nepavyksta to išvengti, itin praverstų amoniakas, o jei neturite jo, pagelbėtų spiritas arba vanduo. Vandeniu apšlakstykite nualpusiojo veidą, duokite jam pauostyti (galite ir vatos diskeliu patrinti smilkinius) spirito ar amoniako.
Netekusį sąmonės žmogų paguldykite horizontaliai arba, jei nėra galimybės, pasodinkite jį, atremdami nugarą. Kai žmogus guli, kraujas lengviau gali patekti į smegenis. Būtų labai gerai, jei apalpusiojo galva, kad pagerėtų kraujotaka, būtų viename lygmenyje su nugara (galite apalpusiojo kojas pakelti, kad būtų aukščiau širdies linijos). Jei yra galimybė, suvilgykite rankšluostį ir perbraukite juo netekusio sąmonės žmogaus rankas, veidą, atlaisvinkite drabužius. Medikai ypač nerekomenduoja ko nors pakišti po galva – tai neigiamai paveiktų žmogaus kraujotaką pagrindinėmis arterijomis tarp nugaros ir galvos smegenų.
ATMINKITE! Jei apalpęs žmogus neatsigauna per 1–2 min., skubiai kvieskite greitąją pagalbą.
Retkarčiais alpimą (sąmonei grįžus) lydi begalinė baimė. Tokiu atveju nuraminkite žmogų, o jei aplink prisirinko daug žmonių – paprašykite jų išsivaikščioti, nes minia tik sustiprina baimės jausmą, kuris savo ruožtu gali sukelti papildomą galvos smegenų kraujagyslių spazmą.
Štai dar keletas patarimų, kaip galėtumėte išvengti šio negalavimo, ko imtis, jei pajutote pirmuosius alpulio požymius:
- Jei lauke labai karšta ir tvanku, stenkitės kuo daugiau laiko praleisti patalpoje. Ypač nekiškite nosies lauk nuo 11 iki 16 val., mat tada saulė būna aktyviausia.
- Būtinai nešiokite kokį galvos apdangalą. Jis apsaugos jus nuo tiesioginių saulės spindulių ir šilumos smūgio.
- Visuomet su savimi turėkite vėsaus vandens buteliuką. Įsidėkite keletą ledo kubelių, ir vanduo nesušils greitai, bus tikras išsigelbėjimas, tarkime, troškiame viešajame transporte.
- Būtinai rytais pusryčiaukite. Atminkite, kad apalpti galima ne tik dėl tvankumos, bet ir dėl gliukozės stygiaus organizme.
- Jei sąmonės netekote ne kartą, tuomet visada su savimi nešiokitės buteliuką amoniako – taip galėsite užbėgti alpuliui už akių, kai pajusite artėjančius pirmuosius jo požymius.
- Jei prasta savijauta užklupo staigiai, pasistenkite kuo greičiau atsisėsti ar pritūpti, antraip rizikuojate stipriai susižeisti netekdami sąmonės.
- Nesidrovėkite paprašyti pagalbos, jei pasijutote blogai. Nekentėkite tyliai, nesistenkite iš visų jėgų laikytis stengdamiesi neapalpti, kai galite tiesiog paprašyti kokio žmogaus užleisti vietą atsisėsti.