Andrius Mamontovas mini 55-ąjį gimtadienį: apie šventę su šeima ir gautą geriausią dovaną

Andrius Mamontovas su žmona Inga, jaunystėje ir spektaklyje „Hamletas“ / E.Čičiurkaitės, M.Nekrošiaus ir asmeninio albumo nuotr.
Andrius Mamontovas su žmona Inga, jaunystėje ir spektaklyje „Hamletas“ / E.Čičiurkaitės, M.Nekrošiaus ir asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: 15min, Žmonės.lt
A
A

Vienas ryškiausių Lietuvos muzikantų, prodiuseris ir aktorius Andrius Mamontovas šią rugpjūčio 23-iąją švenčia ypatingą gimtadienį. „Man tai yra 55-ta vasara gyvenime“, – sako Andrius. Jis atskleidžia, kaip paminės šią dieną. Taip pat prisipažįsta, kad būtent vasaromis skaičiuoja bėgantį laiką ir nėra iš tų, kurie į gimimo datą numoja ranka. A.Mamontovui tai – atskaitos taškas, kartais priverčiantis susimąstyti, pasidaryti išvadas.

Turbūt nėra žmogaus, kuris nežino šio vardo ir pavardės – su Andriaus Mamontovo dainomis užaugo ne viena karta. Jubiliejaus proga muzikantas portalui 15min paatviravo apie prabėgusius metus ir šios dienos reikšmę.

„Džiaugiuosi buvimu šiame pasaulyje ir galimybe užsiimti tuo, ką mėgstu, kurti muziką ir koncertuoti. Mano gimtadienis dažniausiai švenčiamas šeimos rate, tiesa, keliskart esu grojęs koncerte, tai buvo smagus būdas sutikti šią dieną. O šiemet atvažiuos mama, brolis su šeima, mes užsisakysime kelias picas ir pasėdėsime miške“, – pasakojo A.Mamontovas.

Andrius Mamontovas
Andrius Mamontovas / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Visgi muzikantas neslepia, kad šventines nuotaikas paveikė pastarieji pasaulio įvykiai.

„Kokie buvo mano šie metai? Tikriausiai, panašūs kaip ir visiems – nuo vasario mėnesio pilni nerimo dėl karo Ukrainoje. Čia yra ryškiausias pastarųjų metų įspūdis – daug abejonių, ar verta daryti koncertus tokiame kontekste, ir panašiai“, – 15min kalbėjo Andrius Mamontovas.

Jis pripažino, kad laikui bėgant tenka prisitaikyti prie to, kas vyksta: „Tiesiog žiūriu, ką galiu daryti geriausiai, kuo galiu padėti ir prisidėti – aukoju, skatinu kitus aukoti, rengiu koncertus. Iš to, ką uždirbu, vėl aukoju, seku žinias. Nuotaikos sumišusios, todėl sunku kaip nors vienareikšmiškai įvardyti. Guodžia viena kita kokia nors geresnė žinia apie taiklius Ukrainos šūvius į svarbius priešo taškus.“

Yra žmonių, kurie nemėgsta savo gimtadienių. Andrius sako nepriklausantis jokiai kategorijai – nei mėgsta, nei nemėgsta.

„Ši diena yra tiesiog sutartinis laiko atskaitos taškas, kaip ir Naujieji. Gimtadieniais mes pažymime, kiek vasarų arba žiemų pragyvenome. Man tai yra 55-ta vasara gyvenime. Labiau matuoju taip.

Kartais būna, kad iš viso nieko nejaučiu, kartais ką nors apsvarstau, pagalvoju, kad yra nugyventas tam tikras laikas, pasidarau kokias nors išvadas, pamąstau apie planus. Šį kartą pastiprintai apie tai negalvoju“, – 15min tęsė muzikantas.

Kai kalba pasisuko apie dovanas, Andrius atviras – jam visada malonu gauti ką nors gero. Vis dėlto šiemet muzikantas teigė neturėjęs specialaus prašymo: „Būna kokių nors dalykų, kurių tiesiog reikia, bet mano žmona nesikiša į muzikos instrumentų ar prietaisų pasaulį, tad tuos dalykus perku pats. Paprastai dovanos būna kokios nors naudingos gyvenime ar buityje.“

Andrius įvardijo ir įsimintiniausią dovaną, kokią kada nors yra gavęs. Jam buvo 29-eri, o TA dovana – įvykęs susitikimas su režisieriumi Eimuntu Nekrošiumi.

„E.Nekrošius pats nežinodamas apie mano gimtadienį jo išvakarėse pasiūlė Hamleto vaidmenį. Manau, kad tai yra pati didžiausia ir vertingiausia dovana, kokią kada nors esu gavęs per gimtadienį. Tai atvėrė duris į visiškai kitą gyvenimo etapą, į kitą pasaulį.

Tada Nekrošius, kai mane pakvietė, patylėjo ir tarė – sutik, butą nusipirksi. Viskas išsipildė“, – šypsojosi jubiliatas, prisimindamas dieną prieš 26 metus.

Spektaklis „Hamletas"
Spektaklis „Hamletas" / Meno forto nuotr.
Andrius Mamontovas ir Eimuntas Nekrošius 1997 metais
Andrius Mamontovas ir Eimuntas Nekrošius 1997 metais / Asmeninio albumo nuotr.

Andrius Mamontovas džiaugiasi ir dėl po dvejų metų pandemijos grįžusių renginių ir koncertų. Nors vasara dar nesibaigė, muzikantas savo gerbėjus jau paskatino susimąstyti, ką šie veiks per Kalėdas.

Neseniai jis pranešė apie rugsėjį Vilniuje, „Avia Solutions Group“ arenoje, planuoto koncerto perkėlimą į Kauną – gruodžio 25 d. koncertuos „Žalgirio“ arenoje. Tiesa, Andrius savo programą sugros ir rugpjūčio 26-ąją Klaipėdos Jono Kalnelyje, kur, kaip teigė, pratęs savo gimtadienį.

„Muzikantams, aktoriams, visiems, kurie užsiima scenos menais ir renginiais, dažniausiai poilsio dienos yra tada, kai normaliems žmonėms – darbo dienos. Šventes dažnai tenka sutikti scenoje, dovanojant kitams šventę. Pavyzdžiui, ir Naujuosius sutikau Palangoje grodamas. Šįkart taip sutiksiu Kalėdas – Kaune su muzikantais ir visais svečiais, kurie ateis. Norisi padaryti šventišką koncertą su geru garsu ir įspūdingais vizualiniais efektais“, – 15min sakė pašnekovas.

O ruduo, anot Andriaus, greičiausiai bus skirtas kelioms kelionėms. Jis žada aplankyti užsienio lietuvius, pas kuriuos seniai svečiavosi: „Planuoju keliones į Vokietiją, JAV, Belgiją, Briuselį, galbūt dar kur nors. Šiuo metu gyvenu daugiau koncertinį gyvenimą.“

Nuo „Foje“ iki Gatvės muzikos dienos

Andrius Mamontovas gimė 1967-ųjų rugpjūčio 23-ąją sostinėje. Vilniečiu jis save vadina ir šiandien, kur gyvena su šeima – prieš 25 metus žmona tapusia Inga bei dviem vaikais Viktorija ir Andriumi.

Andrius Mamontovas su žmona Inga 1996 metais
Andrius Mamontovas su žmona Inga 1996 metais / Asmeninio albumo nuotr.
Andrius Mamontovas su dukra Viktorija
Andrius Mamontovas su dukra Viktorija / Tomo Adomavičiaus nuotr.

Būdamas vos 16-os, 1983-aisiais jis kartu su Arnoldu Lukošiumi ir Dariumi Tarasevičiumi įkūrė grupę „Sunki muzika“. Tai – legendinės grupės „Foje“ gyvavimo pradžia.

Per 14 savo gyvavimo metų kultinis šalies kolektyvas išleido 9 studijinius, 3 koncertinius ir kelis geriausių dainų albumus. „Foje“ laimėjo visus įmanomus to meto muzikinius apdovanojimus. Iki šiol oficialiai yra parduota daugiau kaip 100 000 šios grupės albumų kopijų – tai yra vienas geriausių rezultatų nepriklausomoje Lietuvoje.

8.  Foje vinilinė plokštelė
8. Foje vinilinė plokštelė / Eglė Užuraistytė nuotr.

1989 metais „Foje“ dalyvavo Lietuvos nepriklausomybę palaikiusiame festivalyje „Roko maršas“. Festivalio dalyviai reikalavo likviduoti sovietines karines bazes ir gamyklas Lietuvoje, paminėjo Molotovo-Ribentropo paktą ir jo tragiškas pasekmes. Tik šiame „Roko marše“ buvo platinamas pirmasis „Foje“ albumas „Geltoni krantai“.

Grupė „Foje“ iširo 1997 metais. Ta proga surengė didžiausią visų laikų koncertą mūsų šalyje. Su „Foje“ sostinėje atsisveikino 60 tūkst. žmonių. Šio pasiekimo iki šiol nėra pavykę pakartoti nė vienai Lietuvos grupei.

Dar būdamas grupės „Foje“ nariu Andrius Mamontovas pradėjo savo solinę karjerą. Pirmas jo solinis debiutas – 1995 metais išleistas albumas „Pabėgimas“ – iki šiol vadinamas vienu geriausių Lietuvoje.

„Foje“ išsiskyrimo 20-mečio renginys
„Foje“ išsiskyrimo 20-mečio renginys / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Nors Andrius yra studijavęs statybos ekonomiką, vėliau krimtęs žurnalistikos mokslus, tačiau nuo muzikos niekuomet nebuvo nutolęs. „Ir nebenoriu niekur bėgti – tai mano pašaukimas“, – yra sakęs jis.

Save A.Mamontovas ne kartą išbandė ir kaip aktorius. Jis suvaidino 4 pilno metro filmuose: „Kažkas atsitiko“, „Parodų rūmai“, „Nereikalingi žmonės“ bei „Amaya“.

Pasižymėjo ir teatro scenoje – 1997-aisiais, Andrius 29-ojo gimtadienio išvakarės sulaukė Eimunto Nekrošiaus pasiūlymo atlikti pagrindinį „Hamleto“ vaidmenį. Iš viso „Hamletas“ vaidintas 16 metų, su juo aplankyti 72 miestai, per 40 valstybių.

2009 metais Andriui Mamontovui buvo įteiktas „Boriso Dauguviečio auskaras“. Nuo to laiko šis apdovanojimas skiriamas už novatoriškus sprendimus teatro scenoje.

O kaip gi be „Eurovizijos“. Andriaus Mamontovo ir jo bendraminčių dėka Lietuva šiame konkurse pasiekė iki šiol aukščiausią 6 vietą. Būtent jis subūrė garsių vyrų grupę „LT United“, kuriai Atėnuose su daina „We are the winners“ nusišypsojo sėkmė.

„LT United“
„LT United“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Nuo 2007-ųjų kasmet gegužės trečią šeštadienį vykstanti Gatvės muzikos diena – taip pat Andriaus Mamontovo nuopelnas.

Pats muzikantas yra sakęs, kad nesitikėjo, kad jo inicijuota GMD pasieks tokį mastą – renginys apima daugiau nei 40 Lietuvos miestų, persikėlė ir į į kitas šalis.

Andrius Mamontovas
Andrius Mamontovas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

A.Mamontovas savo dėmesį skiria ir vaikams. Susirūpinęs Lietuvos mažųjų švietimu ir skaitymo įgūdžių ugdymu 1996 metais Andrius įkūrė labdaros fondą „Muzikantai vaikams“, kuris Lietuvos vaikų namams dovanojo knygų ir mokymosi priemonių.

Sprendžiant savižudybių problemą, 2009 m. savo pagalbą jis pasiūlė iniciatyvai „Nebijok kalbėti“.

Muzikanto darbai neliko nepastebėti. Andrius buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu, Santarvės ordinu „Pro augenda concordia“, auksine „Jin-Jue“ taure tarptautiniame Šanchajaus kino festivalyje.