Apčiuopėte ant kūno gumbelį? Tai nebūtinai vėžys

Ne kiekvienas ant kūno pastebėtas gumbelis, mazgelis ar kitoks darinys – piktos ligos ženklas. / Fotolia nuotr.
Ne kiekvienas ant kūno pastebėtas gumbelis, mazgelis ar kitoks darinys – piktos ligos ženklas. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Ne kiekvienas ant kūno pastebėtas gumbelis, mazgelis ar kitoks darinys – piktos ligos ženklas. Ką reikėtų žinoti apie kelis dažniausiai pasitaikančius gerybinius auglius?

Lipomos. Tai minkšti, neskausmingi, iš odos iškilę gerybiniai riebalinio audinio augliai. Gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Moterims pasitaiko dažniau nei vyrams, supiktybėja retai. Specifinio gydymo nėra, bet didėjančias ar kosmetinius defektus sukeliančias lipomas reikia šalinti chirurginiu būdu. Operacija nesudėtinga, dažniausiai atliekama taikant vietinę nejautrą.

Papilomos. Odos išaugėlės, kabančios ant plonos kojelės, dažniausiai nusėja kaklą, krūtinę, pilvą, pažastų ar akių vokų odą. Neretai jų randasi ir po krūtimis, taip pat ant lytinių organų. Šiuos darinius sukelia žmogaus papilomos virusas, kuriuo galima užsikrėsti nuo aplinkinių.
Papilomos auga lėtai, kai kada išnyksta savaime, dažnai atrodo neestetiškai. Supiktybėja retai. Pavojingesnės – esančios gleivinėje.
Ant gimdos kaklelio esančios papilomos yra viena dažniausių jo vėžio priežasčių, bet supiktybėja per kelerius ar net keliolika metų. Nuolat tikrinantis ginekologiškai, jas nesunku aptikti ir pašalinti.

Adenomos. Nepiktybiniai minkšti neskausmingi mazgeliai, dažniausiai susiformuojantys organizmo liaukų audiniuose: krūtyse, skydliaukėje, prostatoje. Didelio pavojaus nekelia, bet juos ištirti ir stebėti, kaip keičiasi, būtina.
Adenomos supiktybėja retai. Operuojamos tada, kai išauga didelės ir spaudžia greta esančius organus.