Ar mums reikia „anti-aging“ klinikų? (IV): gydytoja Lina Zabulienė – apie moterų endokrininės sistemos subtilumus

Lina Zabulienė / Redos Mickevičiūtės/žurnalas „Laima“ nuotr.
Lina Zabulienė / Redos Mickevičiūtės/žurnalas „Laima“ nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Jus sudomintų klinika, po vienu stogu telkianti įvairių sričių medikus, kurie specializuojasi senėjimo prevencijos srityje? Pasaulyje tokios kuriasi. Jūsų dėmesiui – 5 skirtingų sričių specialistų nuomonės apie tokių paslaugų poreikį ir asmeninės „anti-aging“ programos. Ketvirtoji mūsų pašnekovė – gydytoja endokrinologė VU Medicinos fakulteto doc. dr. Lina Zabulienė.

Pasak specialistės, moters endokrininė sistema pati subtiliausia ir jautriausia, todėl ją puoselėti ir tausoti reikia nuo pat jaunystės.

Hormonai – riebalinės ir baltyminės kilmės junginiai, pernešantys informaciją iš vienos ląstelės į kitą. Kiekvienu žmogaus amžiaus tarpsniu jie atlieka tam tikrą funkciją. „Hormonai reguliuoja įvairias fiziologines reakcijas, homeostazę, augimą ir brendimą, medžiagų apykaitą, reprodukciją, be to, nuo jų priklauso organizmo gebėjimas prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų ir streso, jie glaudžiai susiję su nervų sistema, tad veikia mūsų jausmus, emocijas ir temperamentą, – vardija doc. dr. L.Zabulienė. – Jei vertinsime hormonų pusiausvyrą, 40 metų sulaukusi sveika moteris – harmoninga tarsi išsiskleidęs kvapnus gėlės žiedas, o būdama apie 50 metų jau patiria natūralių, evoliucijos nulemtų endokrininės sistemos pokyčių. Juos gali pagreitinti ilgalaikis stresas, pervargimas, įvairios ligos, nutukimas, sėslus gyvenimo būdas.“

Kadangi metams bėgant hormonų pusiausvyra neišvengiamai kinta, pasak gydytojos, patartina stebėti endokrininės sistemos veiklą ir specialias patikras atlikti nuo 40 metų – skydliaukės hormonų, cholesterolio ir gliukozės (ypač turinčioms rizikos veiksnių susirgti cukriniu diabetu) kiekio kraujyje. Kartais tokio amžiaus moterims skiriami ir kiti laboratoriniai ar instrumentiniai tyrimai (jų priežastis – tam tikri simptomai ir būklės, kurių neturėtų būti). Kai mėnesinės baigiasi iki 45 metų, gali tekti taikyti pakaitinę hormonų terapiją klimakso reiškiniams mažinti ir osteoporozės profilaktikai.

„Specifinių priemonių, gerinančių endokrininės sistemos sveikatą, nėra. Jai svarbūs sveikas gyvenimo būdas, tinkamas dienos režimas, pakankama miego trukmė, savalaikis poilsis, geras ūpas ir malonios emocijos. Būdamas fiziškai aktyvus, reguliariai ir saikingai valgydamas sveiką maistą, tokį, kuriame mažai riebalų, gausu maistinių skaidulų, mikroelementų, kalcio, vitamino D, antioksidantų ir nėra apetitą skatinančių priedų, žmogus palaiko tinkamą svorį, stiprina kaulus ir kartu mažina stresą, sekinantį endokrininę sistemą.“

Jogos pamoka
Jogos pamoka / Vida Press nuotr.

Vis garsiau kalbama ir apie bisfenolį A, ftalatus, parabenus, kitas endokrininę sistemą ardančias medžiagas, į organizmą patenkančias iš aplinkos ar kartu su maistu.

Nustatyta, kad šią žaloja rūkymas, nes ypač keičia moteriškųjų hormonų apykaitą. Vis garsiau kalbama ir apie bisfenolį A, ftalatus, parabenus, kitas endokrininę sistemą ardančias medžiagas, į organizmą patenkančias iš aplinkos (oro, vandens, dirvožemio, dulkių, buities gaminių) ar kartu su maistu. Antai bisfenolio A galima aptikti plastikiniuose induose, maisto pakuotėse, kepimo popieriuje, kompiuterių, mobiliųjų telefonų detalėse ir kitur. Laikant rūgščius produktus plastikiniuose induose, kaitinant juose maistą, bisfenolis A į jį migruoja. Taigi endokrininių ligų ir apskritai sveikatos prevencijai reikėtų rinktis gaminius, turinčius žymę „BPA free“, reiškiančią, kad juose bisfenolio A nėra.

Linos Zabulienės „anti-aging“ programa

1. Džiaugiuosi.
2. Dainuoju.
3. Sportuoju ir šoku.
4. Sveikai maitinuosi.
5. Nerūkau.