Ar žinote, koks jūsų mitybos ritmas?

Ar žinote, koks jūsų mitybos ritmas? / „Stock exchange“ nuotr.
Ar žinote, koks jūsų mitybos ritmas? / „Stock exchange“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Subalansuota mityba – tiesiausias kelias sveiko gyvenimo link. Tik sureguliavusios mitybą galime jaustis žvalios ir gražios, tačiau ar žinote, koks yra jūsų mitybos ritmas?

Mitybos ritmas – kas tai?

Esame įpratusios valgyti 3–5 kartus per dieną. Bet ar kada susimąstėte, kodėl? Tai mūsų organizmo mitybos ritmas – kūnas mums siunčia signalą, kai ateina laikas pasistiprinti. Kiekvieno žmogaus mitybos ritmas individualus – štai kodėl vienos iš mūsų vėliau vakare prisikirtusios skanumynų negali užmigti, o kitos užkandžiauja prieš miegą. Nors savąjį ritmą geriausiai jaučiame pačios, mitybos specialistai pataria valgyti reguliariai, t. y. kas 2–4 valandas. Tik taip užtikrinsime, kad mūsų organizmas spėtų gerai suvirškinti suvalgytą maistą ir kokybiškai įsisavinti būtinas maisto medžiagas, o mes jaustumės žvalios ir linksmos visą dieną. Jeigu jums dažnai pučia pilvą, jaučiate nemalonų sunkumą, pabandykite labiau derinti maisto produktus ir prisiminkite taisyklę neužsigerti valgymo metu – verčiau atsigerkite mažiausiai pusvalandį iki valgymo arba praėjus tiek pat laiko po maisto.

 

8.00 val. – laikas pusryčiauti

Nors 8 val. ryte dauguma šiuolaikinių moterų jau spėjusios nuveikti daugybę darbų (padaryti rytinę mankštą, nuvežti vaikus į mokyklą ir pradėti suplanuotus darbus) būtent šis laikas yra tinkamiausias pusryčiams. Vos pakilus iš lovos organizmas dar kurį laiką snaudžia, todėl verčiau pirma išvesti šunį pasivaikščioti ar atsigaivinti rytiniu dušu, o tik tuomet sėstis prie pusryčių stalo. Jei pusryčiaujate vos nubudusi, apsunkinate virškinimo sistemą, kadangi ji dar nepasiruošusi apdoroti maisto. 

 

Verta žinoti: rytas yra tinkamiausias metas valgyti daug angliavandenių turintį maistą ir pieno produktus. Ryte turime pasikrauti teigiamos energijos visai likusiai dienai, todėl labai svarbu, kad pusryčiai būtų sotūs ir visaverčiai. Štai kodėl pusryčiaudamos galime trumpam pamiršti griežtas dietas ir pasimėgauti, žinoma, saikingai, šiek tiek sunkesniu ir kaloringesniu maistu. Tačiau nepamirškite, kad ne visi angliavandeniai vienodai vertingi – saldumynai, tokie kaip įvairūs šokolado batonėliai iš tiesų suteikia energijos antplūdį, bet tik trumpam. Tuo tarpu cukrų, esantį košėje, rupioje duonoje, natūraliuose dribsniuose ir pieno produktuose, tokiuose kaip jogurtas, organizmas įsisavina iš lėto, palaipsniui, tad neišalksite ir nepristigs jėgų kur kas ilgesnį laiką.

 

11.00 val. – priešpiečių metas

Ar pastebėjote, kad artėjant vidurdieniui išalkstate ir nekantriai laukiate pietų? Neleiskite alkiui erzinti pilvuko ir gadinti nuotaikos – užkąskite, nes dabar tinkamiausias metas priešpiečiams. Tiesa, neapsunkinkite savo virškinimo sistemos kaloringu maistu. Rinkitės sveiką ir skanų užkandį. Tam puikiai tiks nedidelis indelis jogurto ar varškės, kurią galite pagardinti prieskoniais ar šaukšteliu uogienės.  Jei laikotės taisyklės neužkandžiauti tarp valgymų, tuomet pravers buteliukas geriamo jogurto. Jis padės gauti reikalingų maisto medžiagų ir neleis išalkti.

 

13.00 val. – pietūs

Kaip tik šiuo metu organizmas siunčiam signalą, kad jau pats laikas pietauti. Pietūs kaip ir pusryčiai yra labai svarbi mitybos ritmo dalis, todėl jų praleisti nevalia. Be to, tai puiki proga atsipūsti ir linksmai paplepėti su kolegomis ar susitikti su bičiulėmis. Pietaudamos nebijokite sotesnių patiekalų, užuot atsisakius gardaus kepsnio, verčiau atsisakyti kaloringo garnyro. Vietoje bulvių rinkitės ryžius, salotas – jose pakankamai daug vitaminų ir mikroelementų. Jei po pietų norisi ko nors saldaus – leiskite sau pasmaližiauti, tik nepersistenkite. Vietoje kremu pertepto pyragėlio rinkitės juodojo šokolado plytelę – jame mažiau kalorijų ir apstu antioksidantų, kalcio, magnio, geležies. Toks desertas ne tik padeda numalšinti saldumynų poreikį bet ir stimuliuoja smegenų veiklą, gerina nuotaiką, stiprina plaukus ir kaulus.

 

15.00 val. – popiečio užkandžiai

Britų aristokratų taip mėgstama popiečio arbatėlė – ne iš piršto laužta. Kaip tik šiuo metu organizmas tarsi nubunda po sočių pietų ir kyla noras užkąsti.  Užplikykite puodelį mėgstamos arbatos – ji sušildys ir tonizuos, o kad būtų saldžiau, sukrimskite 1-2 avižinius sausainius.

 

18.00 val. – laikas vakarienei

Visos esame girdėjusios apie taisyklę nebevalgyti po šeštos valandos vakaro. Tiesa ta, kad valgyti nebereikėtų tik likus mažiau nei 3,5 valandos iki eisite miegoti. Atsigulusios pilnu skrandžiu sunkiau užmigsite, o jūsų virškinimo sistema užuot ilsėjusis sunkiai darbuosis. Jei gulatės ypač vėlai, eidama miegoti nevakarieniavusi jausitės alkana ir vietoje saldžių sapnų jus kamuos mintys apie maistą, kurios neretai virsta naktipiečiais.

 

Atminkite: vakarienei, vėlgi, rinkitės mėgstamus lengvesnius, baltyminius produktus: prieskoniais pagardintos varškės ar jogurto. Jei to per mažai – papildomai suvalgykite daržovių. Be to, visuomet galite rinktis nesudėtingai pagaminamas skanias salotas su šiek tiek baltyminių produktų, tokių kaip žuvis, jūrų gėrybės, liesa raudona mėsa ar neriebus sūris. Tokia vakarienė ne tik nekenks sveikatai ir numalšins alkį, tuo pat metu neapkraunant skrandžio, bet ir puikiausiai tinka romantiškam pasimatymui. Tik atsiminkite, kad kalorijų dažniausiai yra daugiausia ne pačiose salotose, o iš pažiūros niekuo dėtuose užpiluose. Tad neapsigaukite ir gamindamos saikingai naudokite aliejų, riebų majonezą keiskite jogurtu ir vietoje jau paruoštų užpilų iš prekybos centro verčiau rinkitės pačios gamintą citrinų sulčių ar acto užpilą pagardintą medumi.

 

Lankykite „Activia“ lankų treniruotes“ sporto ir sveikatingumo klubuose IMPULS ir laimėkite profesionalią fotosesiją, kuriai išskirtinį Jūsų įvaizdį sukurs stilistas Kęstas Rimdžius ir jo komanda.

Visuose IMPULS klubuose bus atrinkta po vieną prizininkę, nuo dabar iki kampanijos „Sugrįžk į ritmą su „Activia!“ pabaigos aktyviai lankiusią treniruotę.

Daugiau informacijos: www.activia.lt, www.impuls.lt.

 

REKLAMA