Artėja Jūros šventė – didysis Klaipėdos įvykis: ko laukti?

Jūros šventė: antroji diena / Andriaus Pelakausko nuotr.
Jūros šventė: antroji diena / Andriaus Pelakausko nuotr.
Aurelija Jašinskienė
Šaltinis: 15min
2023-06-28 11:51
AA

Jūros šventė šiemet kviečia atrasti Vakarų potyrius: jūros, muzikos, teatro. Šių metų šventės akcentu taps ir Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmetis. Didžiausia dovana melomanams – Eurovizijos žvaigždė iš Didžiosios Britanijos – Samas Ryderis.

„Tos šventės prasmės pervertinti neįmanoma. Džiaugiuosi, kad nuo 2013-ųjų šventė atgimė, patyrė renesansą, suvienijo jūrinę bendruomenę“, – teigė Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Anot jo, Klaipėdos krašto prijungimas 1923-iaisiais leido Lietuvai tapti ne tik jūrine valstybe, bet ir „apskritai valstybe“.

Į šventę liepos 22-23 dienomis pakviesti ir visi šalies vadovai.

Skaičiuojama, kad per tris Jūros šventės vakarus bus surengta apie 100 renginių.

Jūros šventės eisena – vienas spalvingesnių renginių / Organizatorių nuotr.

Kaip teigė vieno iš šventės organizatorių pagrindinių partnerių – Klaipėdos uosto direkcijos – vadovas Algis Latakas, vėl bus rengiama šventinė eisena. Uosto kompanijų karnavalas – vienas ryškiausių šventės akcentų. A.Latakas net juokavo, kad pietinio aplinkkelio reiktų ne tiek sunkiasvoriui transportui, kiek eisenos dalyviams – šitiek daug dalyvių laukiama.

Klaipėdos uosto direkcijos dovana miestui – Eurovizijos žvaigždė Samas Ryderis iš Didžiosios Britanijos. 2022-ųjų konkurse jis nusileido tik ukrainiečiams.

Šventėje taip pat laukiama tokių žvaigždžių kaip Monique, Vaido Baumilos, Rūtos Mur, „Biplan“.

Ketvirtadienį laukiama svečių į „Sidabrinių gervių kino naktis“. Ryškiausius praėjusių metų filmus pristatys kūrybinės komandos ir aktorė Aistė Diržiūtė.

Samas Ryderis / stop kadras

Pašnekesiai su Aurimu Valujavičiumi

Šiemet vėl organizuojami diskusijų vakarai Teatro aikštėje. Vienas ryškiausių akcentų – susitikimas su keliautoju Aurimu Valujavičiumi.
Jis taip pat sutiko ir tapti kitų metų „The Tall Ships Races“ regatos ambasadoriumi. Keliautojas pats išbandys kelionę burlaiviu ir taip skelbs žinią, kad Klaipėda tapo šios regatos uostu.

Aurimas Valujevičius / Vytauto Dranginio nuotr.

Susitikimas rengiamas ir su visuomenininku Giedriumi Buču, kuris ruošiasi kelionei Baltijos jūra. Jis papasakos apie jūros taršą, ekologinę problemą.

Na, o apie „Formulę 2“ ant vandens ir net galimybę išbandyti šią transporto priemonę bus galima susitikus su lenktynininku Edgaru Riabko.

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto kieme bus galima pakalbinti tapytoją Simą Žaltauską, kuris visas Jūros šventės dienas tapys atvirose erdvėse.

Tarp žemės ir dangaus

Oreivių bendruomenė tą liepos savaitgalį suks Klaipėdos link. Uostamiestyje bus surengtas Lietuvos oreivių čempionatas – svečiai bus kviečiami pakelti savo akis į dangų, kur skraidys oro balionai.

„Tikimės, kad dvi stichijos – oro ir vandens susitiks draugiškai, Neptūnas laimins“, – kalbėjo Renata Narbutė, Klaipėdos oreivių klubo prezidentė.

Varžybų akimirka / Augustės Kurtovaitės nuotr.

Čempionatas startuos liepos 19-ąją. Kiekvieną dieną 6 val. ryto ir 19 val. vakaro – bus galima stebėti skrydžius, kurie kils nuo bastionų kvartalo. Klaipėdos senamiestyje lauks įspūdingi oro balionų šviesų ir lazerių šou.

Į Danę grįš „Dangės flotilė“

Penktadienio vakarą į Danės upę suplauks „Dangės flotilės“ laivai. Sutiktuves Jūrų muziejus pavadino – „Ant denio – visa Lietuva“. Flotilės renginius moderuos istorikas Robertas Petrauskas. Svečiai bus kviečiami aplankyti flotilės laivus. Tarp jų ir 30-ies jubiliejų švenčiantis kurėnas „Kuršis“.

Laivai iš Danės išplauks sekmadienio popietę.

Jūrų muziejaus istorikas Romas Adomavičius pažymėjo, kad flotilė rengiama jau 12 kartą.

Tradicinių ir istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“ pristato jūrinę Lietuvos kultūrą ir tradicijas. / Jūrų muziejaus nuotr.

Jis priminė, kad pirmoji Jūros šventė buvo rengiama su šūkiu „Visa Lietuva – prie jūros“. Traukiniais atvykę svečiai pamatė medinių burlaivių regatą. Taigi – tradicija atgimusi ir gyva iki šiol.

Laukiama didžiųjų laivų

Praėjo 15 metų nuo momento, kai Lietuva tapo „Baltic Sail“ nare. Tad šią vasarą į Jūros šventę vėl suplauks burlaiviai.

Šiemet laukiama 10 didžiųjų burinių laivų. Pats didžiausias atplauks iš Rostoko. Tai „Santa Barbara“, priklausantis airių muzikos grupei „Kelly Family".

Klaipėdos universiteto „Odisėja“ / KU nuotr.

Laukiama laivo iš Lenkijos „Baltic Beauty“, jo priekį puošia stilizuota moteris, kurią apsivijęs ungurys. Ši simbolika mena gražią istoriją – laivas buvo nupirktas už ungurius.

Organizatoriai kvies šimtą klaipėdiečių paplaukioti šiais laivais, juose apsilankyti.