Aurimo Mockaus gelbėjimo operacija: kiek tai kainuos?

Aurimas Mockus / Asmeninio albumo nuotr.
Aurimas Mockus / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
A
A

Visuomenės dėmesį patraukusi lietuvio Aurimo Mockaus gelbėjimo operacija prie Australijos krantų atskleidė svarbų aspektą – kaip teisiškai reglamentuojamos tokios gelbėjimo operacijos ir kas už jas turi sumokėti.

Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD advokato Manto Baigio teigimu, tokios gelbėjimo operacijos yra itin aiškiai reglamentuotos tarptautiniais teisės aktais, rašoma šios bendrijos pranešime žiniasklaidai.

Pasak advokato, gelbėjimo jūroje klausimus reguliuoja Tarptautinė paieškos ir gelbėjimo jūroje konvencija, prie kurios yra prisijungusi ir Australija.

Aurimo Mockaus gelbėjimo operacija (5 nuotr.)
Aurimas Mockus išgelbėtasAustralijos gynybos departamento nuotr.
Aurimas Mockus išgelbėtas
Aurimas Mockus išgelbėtas+2

Pagal šią konvenciją, valstybės yra įsipareigojusios teikti pagalbą visiems, kuriems gresia pavojus jūroje – nepriklausomai nuo jų pilietybės ar nelaimės aplinkybių, t. y. už asmens gelbėjimo operacijas jūroje įprastai nėra reikalaujama atlyginti patirtų gelbėjimo išlaidų.

„Visgi, jeigu būtų nustatyta, kad asmuo tyčia ar dėl itin didelio neatsargumo (pvz., nepaisė perspėjimų) sukėlė situaciją, kuriai prireikė gelbėjimo operacijos, gali būti inicijuoti procesai dėl tokių išlaidų atlyginimo“, – pažymi M.Baigys.

Advokatas Mantas Baigys
Advokatas Mantas Baigys / Asmeninio archyvo nuotr.

Kalbant dėl Aurimo Mockaus irklinės valties ir joje esančio turto gelbėjimo operacijos – galioja Tarptautinė turto gelbėjimo vandenyse konvencija, pagal kurią turto gelbėjimo operacijos suteikia teisę į atlyginimą. Konvencijoje yra išsamiai detalizuotos atlygio sąlygos. Kitaip tariant, turto gelbėtojai turi teisę į atlygį. Šis atlygis dažniausiai mokamas iš turto savininko ar draudiko kišenės.

Teisininkas taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad žmogaus ir turto gelbėjimo operacijos yra dvi skirtingos kategorijos.

Kitaip tariant, turto gelbėtojai turi teisę į atlygį.

„Bet kuriuo atveju, ar iš Aurimo Mockaus bus reikalaujama padengti kokias nors išlaidas (jeigu bus vykdomi valties gelbėjimo veiksmai), tai priklausys nuo to, kaip už gelbėjimo veiksmus susidariusią situaciją kvalifikuos Australijos atsakingos organizacijos“, – pažymi advokatas.

Koks yra reguliavimas dėl žmonių ir turto gelbėjimo Baltijos jūroje?

Lietuva taip pat yra prisijungusi prie Tarptautinės paieškos ir gelbėjimo jūroje konvencijos ir iš žmogaus nėra reikalaujama atlyginti jo gelbėjimo išlaidų (išskyrus tuos atvejus, jeigu būtų konstatuota paties žmogaus itin nerūpestingi ir tyčiniai veiksmai).

Vienišas laivas vandenyne
Vienišas laivas vandenyne / Shutterstock nuotr.

Lietuvoje papildomai yra priimtas ir saugios laivybos įstatymas, kuris griežtai numato, jog Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje ir uostuose esantys laivai, panaudodami turimas technines priemones, privalo suteikti pagalbą nelaimės jūroje ištiktiems žmonėms.

Mūsų šalis taip pat yra prisijungusi ir prie Tarptautinės turto gelbėjimo vandenyse konvencijos, kurios nuostatos yra taikytinos ir turto gelbėjimo operacijoms, už kurias įprastai tenka atlyginti turto savininkui ar jo draudikui.