„Bix“ gerbėjų dargana neišgąsdino: į dingusiu laikyto albumo pristatymą Lukiškėse suplūdo minia
Rugsėjo 18-ąją į buvusį Lukiškių kalėjimą suplūdo darganos nepabūgę melomanai. Čia vyko „Bix“ koncertas, kuris surengtas neeiline proga – minint atkurtų Lietuvos ir Vokietijos diplomatinių santykių 30 metų sukaktį.
Atrodytų, kas gali būti bendro tarp grupės „Bix“ ir Vokietijos? Visgi bendro tikrai nemažai – šį pavasarį po 32-ejų metų Vokietijoje atsirado legendinės grupės koncerto Vakarų Berlyne įrašas, kuris dabar išleidžiamas kompaktine plokštele „Berlin ’89“.
„Kurioziška, tai – pirmasis grupės koncertinis įrašas, pirmasis oficialus albumas, o išleidžiamas po 32-ejų karjeros metų“, – kalbėdamas su portalu Žmonės.lt juokėsi „Bix“ lyderis S.Urbonavičius-Samas.
Išties – 1989 metų spalio mėnesį, likus kiek daugiau nei savaitei iki Berlyno sienos griūties, įvykusio „Bix“ koncerto, kurį tiesiogiai transliavo Vokietijos radijas „Deutsche Welle“, įrašas iki šio buvo laikomas dingusiu. Samas pasakojo, jog koncerto akimirkos, o ir tuomečio į laisvę žvelgiančio Vakarų Berlyno atmosfera jam amžiams įsirėžė į širdį.
„Prisimenu, tuometę žmonių vienybę. Į koncertą Vakarų Berlyne vykome senu sovietiniu autobusu, kuris Lenkijoje sugedo. Tąkart atrodė, kad viskas – baigėsi mūsų turas, vos tik prasidėjęs. Tačiau žmonės vieni kitiems labai padėjo – sustabdėme kažkokį autobusą, jie nutempė mus į Varšuvą ir sutaisė už dyką. Sakė, dėl to, jog mes esame lietuviai – kaip broliai kovojame su rusais. Buvo tokia vienybė“, – kelionės kuriozus prisiminė jis.
„O kas Berlyne dėjosi... Nors mes tik pravažiavome pro sieną į Vakarų Berlyną, bet prie jos buvo tiek daug žmonių, vyko koncertai, visi kažko laukė. Ore tvyrojo jausmas, jog tuoj kažkas bus. O ir buvo. Tuomet mes, kaip kokie laisvės šaukliai, visiems sakėme, jog Lietuva – ne Rusija“, – kartu su įrašu sugrįžusiais prisiminimais dalijosi S.Urbonavičius-Samas.
„Bix“ lyderis šypsojosi – netikėtai atrastas ir grupei sugrąžintas koncertas – tarsi antras stebuklas iš Vokietijos, po ko, kai 2017 metais profesorius Liudas Mažylis šios šalies archyvuose rado dingusį 1918 metų Lietuvos nepriklausomybės aktą.
Savo „paklydėlį“ albumą „Berlin ’89“ „Bix“ pristatė kartu su Vokietijos ambasada surengtame koncerte. Samas juokėsi – atkurti 32-ejų metų įrašą taip, kad jis puikiai skambėtų net šiandieną, buvo neeilinis iššūkis.
„Kai įrašas atkeliavo, tokių magnetofonų, kurie galėtų nuskaityti profesionalias juostas, pasaulyje buvo likę vos du. Vienas – kažkur Londone, kitas – per stebuklą liko Berlyno studijoje, kuri dirba su vintažiniais aparatais. Vokiečiai, gavę įrašą, buvo apstulbę. Sako, kad taip nebūna – tos juostos buvo išlikusios, nesutrupėjusios, grojo. Žinoma, buvo vietų, kur skambėjo labai blogai, tačiau mūsų garso inžinierius Šarūnas Tamulaitis sėdėjo ir visą vasarą atkūrinėjo. Praleido 300 valandų“, – užkulisiais dalijosi „Bix“ lyderis.
Lukiškių kalėjime surengtame pasirodyme grupė atliko originalią 1989 metų programą su laisvę pranašavusiomis dainomis ir pučiamaisiais instrumentais papildytu autentišku „Bix“ garsu – būtent taip, kaip skambėjo koncerte Vakarų Berlyne.
Koncerte aidėjo ne tik didžiausi to meto grupės hitai „Bijom bijojom“, „La bamba“ „Tarp Europos ir Honkongo“, bet ir anksčiau niekur neišleistos dainos, kurios tikėtina, skambėjo tik Vakarų Berlyne.
„Tai buvo fantastinis laikas, keliavome iš turo į turą ir ką tik, praktiškai autobuse, sukurtas dainas išbandydavom jau koncerte“, – pasakojo S.Urbonavičius-Samas.
Kaip teigia grupės lyderis, „Bix“ kūryba – nepavaldi laikui, o daugelis dainų, skambėjusių koncertuose 1989 metais, yra apie amžinas temas – laisvę, baimę, savo tapatybės paieškas, tad išlieka aktualios ir šiandien.
Fotogalerija: