D.Bunkui ir M.Bertuliui – kritika dėl pramogų su plėšrūnais: Zambijos rezervatas liūtus kankina ar saugo?

Mantas Bertulis ir Danielius Bunkus Zambijoje lankėsi laukinių gyvūnų rezervate / Žmonės.lt koliažas, Shutterstock ir socialinio tinklo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Prodiuserio Manto Bertulio ir verslininko Danieliaus Bunkaus kelionė po Rytų Afriką toliau drebina internetą. Šįkart Zambijoje bičiuliai pramogavo laukinių gyvūnų rezervate, kur įsiamžino su liūtėmis, už pavadėlio vedžiojo gepardą. Šie įrašai socialiniuose tinkluose sulaukė didžiulės internautų kritikos, tačiau Mantas ir Danielius ginasi, kad gyvūnai rezervate prižiūrimi ir saugomi. Situaciją Žmonės.lt pakomentavo kelionių į Afriką organizatorė Gabrielė Štaraitė.

Šiuo metu Zambijoje kartu su verslininku Danieliumi Bunkumu atostogaujantis prodiuseris Mantas Bertulis socialiniuose tinkluose pasidalijo neeilinėmis nuotraukomis. Jose matyti, kaip specialiame gyvūnų rezervate keliautojas pozuoja su liūtėmis, bei su pavedėliu vedžioja gepardą.
 
„Kiekvienas mes naminius gyvūnus suprantame skirtingai. O šiaip tai vienas įspūdingiausių momentų gyvenime. Tiesiog eilinis pasivaikščiojimas kieme su greičiausiu pasaulio sausumos gyvūnu“, – po viena iš nuotraukų rašė M.Bertulis.
 

Kiekvienas mes naminius gyvūnus suprantame skirtingai. O šiaip tai vienas įspūdingiausių momentų gyvenime. Tiesiog eilinis pasivaikščiojimas kieme su greičiausiu pasaulio sausumos gyvūnu ????

Posted by Mantas Bertulis on 2021 m. lapkričio 8 d., pirmadienis
Šie keliautojų kadrai sulaukė interneto vartotojų komentarų virtinės. Tiesa, daugelis komentarų buvo neigiami ir keliantis klausimą – ar ši pramoga nėra gyvūnų kankinimas?
 
„Šiaip nu nefaina sakyti, bet šita foto tikrai baisi. Ji atspindi šlykščias žmonijos „evoliucijos“ grimasas, kur dvikojis vieną dieną įžvelgė savo pranašumą prieš kitas rūšis ir nusprendė kilpa ant kaklo smaugti savo planetą, laukinę gamtą dėl savo vartotojiškų poreikių ir pramogos. Kol planeta ir laukinė gamta negrįžtamai ėmė dusti“, – rašė viena komentatorė.
 
Bliamba, Mantai, viena yra varinėti po wild parkus ir fotkint ten gyvūnus laisvėje, tai, kam pasirašei čia, yra gėdinga“, – pridūrė kitas.
 
Į nuotraukas dėmesį atkreipė ir žinomi žmonės bei M.Bertulio kolegos.  
 
„Visi mes kartais klystame ir pasiduodame akimirkos euforijai, šiuo atveju gera komunikacija būtų klaidos pripažinimas. Arba būtent šito gepardo istorija, pvz., buvo šlubas, išgelbėtas iš cirko, pripratęs prie žmonių (nes išgelbėtas iš cirko), dabar pratinamas prie gamtos. Bet net tie skriaudžiami gyvūnai atpažįsta tik savo dresuotoją, neitų su kiekvienu...

Kas tokio baisaus turi nutikti gepardui, greičiausiam planetos bėgikui, kad vaikščiotų ant pavadėlio su turistais? Kiek vaistų suduota? O jei nuotrauka norėjo iššaukti diskusiją ir atkreipti turistų dėmesį, kad to nekartotų – tai tą tikslą pasiekė“, – svarstė žurnalistė Jurga Baltrukonytė.
 
Mantas Bertulis / Asmeninio albumo nuotr.
„Klaiki nuotrauka“, – rašė prodiuseris Haroldas Mackevičius. „Šlykštu“, – pridūrė ir komikas Paulius Ambrazevičius.
 
Regis, šioje pramogoje prodiuseris M.Bertulis nieko blogo neįžvelgė ir komentaruose pateikė savo argumentus.
 
„Šiame rezervate jie yra saugomi, nėra kažkaip kankinami ir dar turi galimybę patys medžioti bei nesusidurti su plėšrūnais, kurie jiems gali sukelti grėsmę gyvūnams. Dabar gal jau nebe taip sad?
 
Ir taip, žinoma, turistų pinigai duoda ir pelno, bet ir prisideda prie šios nykstančios rūšies išsaugojimo“, – komentaruose teigė Mantas Bertulis.
 

Viena įspūdingiausių pasaulio vietų, kuriose esu buvęs!!Tikrai visiems rekomenduoju čia apsilankyti, ir viena para...

Posted by Danielius Bunkus on 2021 m. lapkričio 8 d., pirmadienis
 
Žmonės.lt susisiekus su verslininku Danieliumi Bunkumi, šis taip pat patikino, kad plėšrūs gyvūnai šiame rezervate yra saugojami.
 
„Tie gyvūnai yra saugomi, patys medžioja ir turi idealias gyvenimo sąlygas, tiesiog nuo gimimo auga greta žmonių, todėl galima su jais pažaisti“, – Žmonės.lt komentavo D.Bunkus.
 
Tuo tarpu Mantas Bertulis su Žmonės.lt pasidalijo įrašu, kuriame jų aplankytas laukinių gyvūnų rezervatas „Mukuni Big 5 Safari“ skelbia, kaip dažnai sulaukia kaltinimų dėl „kankinamų“ ar „apsvaigintų“ gyvūnų, tačiau tai tėra nepagrįstos spekuliacijos.
 

"You're abusing these animals!" "You drug these poor animals!" "These animals belong in the wild!" "These animals are...

Posted by Mukuni Big 5 Safaris on 2018 m. balandžio 5 d., ketvirtadienis

Gabrielės Štaraitės komentaras

Žmonės.lt taip pat susisiekė su kelionių agentūros „Travel Planet“ vadove, knygos „Apie Afrikos žmones ir žvėris“ autore Gabriele Štaraite. Kadangi Afrikos kultūra G.Štaraitei yra gerai pažįstama, ji patikino, kad tokie rezervatai tėra apgaulė, kuri neretai suvilioja keliautojus.
 
„Gyvūnai, lakstantys tokiose aptvertose teritorijose, neturi laisvės. Tai projektai, kuriose teigiama, kad plėšrūnai čia saugomi ir yra laisvi, tačiau tai tik gražus paveikslėlis, už kurio dažniausiai keliautojai ir užsikabina“, – Žmonės.lt sakė G.Štaraitė.
Gabrielė Štaraitė / Asmeninio albumo nuotr.

„Manto Bertulio ir Danieliaus Bunkaus aplankytas rezervatas taip pat viską deklaruoja gražiai, bet iš tikrųjų, visi surinkti keliautojų pinigai yra skiriami ne gyvūnams, o tokius rezervatus įkūrusiems verslininkams.

Nesmerkdama galiu pasakyti, kad abu vyrai pasimovė ant šios apgaulės. Nors mano žiniomis, Mantas yra patyręs keliautojas ir tokiose situacijose atsidurti neturėtų“.

„Taigi, šiuo atveju tiesiog pasiūlyčiau pripažinti klaidą, o kitiems iš šios situacijos pasimokyti ir ateityje neapsigauti“, – pridūrė ji.

Platesniu komentaru ji pasidalijo ir savo „Facebook“ paskyroje.

Kadangi portale netilpo viskas, ką norėjau pasakyti - mano platesnis komentaras apie atrakcijas su laukiniais žvėrimis...

Posted by Gabrielė Štaraitė on 2021 m. lapkričio 9 d., antradienis

Į šį komentarą sureagavo ir pats Mantas Bertulis. Jis pasidalijo aukščiau nurodytu „Mukuni Big 5 Safari“ įrašu ir teigė, kad savo akimis pats jokio smurto ar neigiamo poveikio gyvūnams nepastebėjo.

„...Bent jau savo akimis jokio smurto prieš gyvūnus nemačiau ir pats skatinu rinktis safarius po Nacionalinius parkus nei zoo sodus. Bet į šį klausimą turbūt niekas neatsakysime, nes tai liks tik spelionėmis. Ir džiaugiuosi, jog ši tema iššaukė tokią diskusiją“, – po G.Štaraitės komentaru rašė jis.
 
Po šios žinutės įrašo autorė dar kartą pakartojo savo nuomonę ir atsakė M.Bertuliui. „Aš esu Zambijoje vaikščiojusi su liūtais. Mano vietiniai kolegos užtikrino, kad tas projektas geras. Vis tiek iki šiol šiek tiek gėda. Nesiruošiu jūsų smerkti. Bet tokios vietos tikrai su laiku dings“, – komentavo ji.
Gabrielė Štaraitė / Asmeninio albumo nuotr.

Rimvydo Širvinsko-Makaliaus komentaras

Portalas 15min taip pat susisiekė ir su žinomu keliautoju ir kelionių organizatoriumi Rimvydu Širvinsku-Makaliumi, kuris nors nesutiko komentuoti būtent šios situacijos, tačiau neslėpė, kad griežtai pasisako prieš tokias pramogas.

„Nėra jokių pateisinančių dalykų tokias pramogas išbandyti. Mes galime suklysti būdami neprofesionalūs keliautojai ir jodinėti ant dramblių, mes galime būti suklaidinti kitų žmonių ir patekti į tokius turistinius parkus, kur yra išnaudojami gyvūnai.

Tačiau būdami patyrę keliautojai, mes nebegalime daryti tokių klaidų ir naudotis tokiomis nesąmoningomis paslaugomis, kur akivaizdu, kad gyvūnai nėra savo vietoje, jie yra kankinami“, – komentavo R.Širvinskas-Makalius.

Rimvydas Širvinskas-Makalius / asmeninio albumo nuotrauka

Keliautojas pastebėjo, kad tokioje situacijoje blogiausią vaidmenį atlieka socialiniai tinklai, kur viešai demonstruojamos tokios pramogos. „Turbūt tai skatinimas kitiems daryti tą patį. Aš, kaip keliautojas, esu prieš tokias pramogas, prieš jų viešinimą tokiai didelei žmonių auditorijai“, – 15min sakė jis.

Pasiteiravus, kaip su tokiomis situacijomis susitvarko įmonė, R.Širvinskas-Makalius sakė, kad jau ne vienerius metus laikomasi politikos tokių pramogų į maršrutus neįtraukti.

„Tai apskritai sunku panaikinti, nes patys keliautojai to nori, bet mes negalima jų sulaikyti, jei nuspręstų tai savarankiškai padaryti. Tikimės, kad neįtraukus prisidedame prie to dalyko sužlugdymo, nepopuliarinimo“, – 15min komentavo R.Širvinskas-Makalius.

Skaitykite daugiau