D.Montvydas ir „The Roop“ traukiasi iš „Naisių vasaros“: R.Karbauskio žodžiai apie V.Landsbergį – paskutinis lašas

Donatas Montvydas, „The Roop“ ir Ramūnas Karbauskis / Ernestos Čičiurkaitės ir BNS foto nuotr.
Donatas Montvydas, „The Roop“ ir Ramūnas Karbauskis / Ernestos Čičiurkaitės ir BNS foto nuotr.
Šaltinis: 15min, BNS
2022-07-08 12:36
AA

Ramūno Karbauskio remiamame festivalyje „Naisių vasara“ turėję pasirodyti Donatas Montvydas ir „The Roop“ net ir po sulauktos kritikos savo sprendimo iš pradžių nekeitė. Vis dėlto penktadienį tiek Donatas, tiek grupė pranešė nebekoncertuosiantys šiame renginyje, nurodydami persigalvoti paskatinusią priežastį.

Apie tai, kad „The Roop“ šį savaitgalį Naisiuose vyksiančiame festivalyje vis dėlto neišvysime, grupė pranešė penktadienį.

Pasak atlikėjų, scena galėjo būti platforma išsakyti savo poziciją bei deklaruojamas vertybes, tačiau šiandien R.Karbauskio išsakytos mintys apie prof. V. Landsbergiui suteiktą valstybės vadovo statusą, jau yra žalingi veiksmai, kurių nuo scenos paneigti nepavyks.

„Šiandienos žinia ir Ramūno Karbauskio pasisakymas, kad žada kreiptis į KT dėl Vytautui Landsbergiui suteikto valstybės vadovo statuso, mums yra paskutinis lašas.

Oficialiai pranešame, kad nevykstame į Naisių festivalį. Suprantame, kad festivalis yra ne Karbauskio partijos nariams, tačiau turime savo poziciją įvairiais klausimais, kuri kardinaliai skiriasi nuo festivalio mecenato.

Renginyje norėjome visuomenę apjungti, o ne priešinti, šviesti, o ne skirstyti. Tačiau naujausias festivalio pagrindinio mecenato Karbauskio išstojimas tiesiog galutinai atėmė motyvaciją“, – pranešė „The Roop“.

Iš festivalio pasitraukė ir Donatas Montvydas. Žinomas atlikėjas teigia, kad tokie R.Karbauskio veiksmai yra žalingi Lietuvai bei meta politinį šešėlį „Naisių vasaros“ festivaliui.

„Festivalis įgauna politinį atspalvį, todėl aš ir mano grupė nusprendėme pasitraukti, nenorime būti siejami su Ramūnu Karbauskiu ir jo veiksmais“, – teigia D.Montvydas.

Penktadienio popietę apie savo apsisprendimą nedalyvauti „Naisių vasaroje“ feisbuke paskelbė ir grupė „Graži ir ta galinga“.

„Ne, į Naisius mes nebevažiuojame. Mes dainuojame už laisvę, laisvai Lietuvai ir jos žmonėms. Lietuvai, kurios laisvės mes neįsivaizduojame be V.Lansbergio, kuriam pagaliau buvo suteiktas Valstybės vadovo statusas. Pagrindinio Naisių vasaros festivalio mecenato R.Karbauskio šiandien pareikštas siekis kreiptis į Konstitucinį teismą ir šį statusą panaikinti, supykdė mus iki širdies gelmių. Tai yra šio asmens ir jo komandos maksimali antivalstybinė veikla, su kuo mes nenorime turėti ir nebeturėsime nieko bendro. Taip pat ir su šiuo festivaliu.

Nors sugalvojome būdą, kaip gaunamą honorarą – kvestionuojamus pinigus – reabilituoti skiriant juos asociacijai „Lygiai“, nors buvome pasiruošę LGBTQ+ bendruomenę ir lygias žmogaus teisės atstovauti bet kokioje aplinkoje, bet klausimo, kas buvo pirmasis šalies vadovas, mes nekeliame. Šioje vietoje jau nebėra vietos dialogui“, – rašė „Graži ir ta galinga“.

Organizatoriai: festivalis įvyks

Netrukus po to, kai minėti atlikėjai pareiškė nebedalyvausiantis festivalyje, feisbuke pasisakė ir patys „Naisių vasaros“ organizatoriai.

„Asociacija „Naisių bendruomenė“, esanti atsakinga už „Naisių vasaros“ festivalio organizavimą, apgailestauja ir atsiprašo šventės svečių dėl kelių atlikėjų pasitraukimo iš festivalio muzikinės programos.

Nepaisant to, festivalis vyks. Jame vyks įvairūs koncertai, bus pilna spalvingų veiklų mažiesiems, daug atrakcijų, edukacijų.

Kviečiame atvykti ir aplankyti kaip niekada gražiai pasipuošusius Naisius!

Mes Jūsų labai laukiame!“, – teigė jie.

Ramūnas Karbauskis: atlikėjai pažemino save prieš žiūrovus

R.Karbauskis, komentuodamas atlikėjų pasitraukimą, BNS sakė, kad šie ėmėsi „politinių pareiškimų“, kurių festivalyje iki šiol nėra buvę. Jo nuomone, atlikėjų sprendimą lėmė valdančiųjų įtaka.

„Valstiečių“ lyderis tvirtino, kad grupė „jauti“ jau anksčiau pranešė festivalio organizatoriams, jog vienas jų narių susirgo koronavirusu „ir jau kitą dieną išėjo ta versija, kad jie dėl LGBT nedalyvaus“.

„Tai mus šiek tiek nustebino. Mes suprantame taip, kad pirmiausia buvo koronavirusas, o po to vaikinas nusprendė pasireklamuoti. O šiandien tie pareiškimai dėl V.Landsbergio – suprantu, kad ne be politikų įtakos jie atsirado“, – kalbėjo R.Karbauskis.

„Esu tikras, kad jiems darytas spaudimas iš liberalių politikų, iš valdžios. Kitaip nesuprantu, nes tai, ką pasakiau, kad bus kreipimasis į Konstitucinį Teismą, ir dėl to atšaukti koncertą – suprantate, kad nelogiška“, – teigė politikas.

Jis tvirtino, kad vietoj koncertuoti atsisakiusių atlikėjų likusieji tiesiog pailgins savo pasirodymus.

„Niekas jų atžvilgiu jokių sankcijų nesiims, jei kas ir norėtų imtis, aš sakyčiau, kad to daryti nereikia vien dėl to, kad jie patys save pažemino šiuo žingsniu, jie pažemino save prieš savo pačių žiūrovus“, – pareiškė R.Karbauskis.

Ramūnas Karbauskis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Kilus diskusijai, kodėl sutiko dalyvauti LGBT+ palaikantys atlikėjai, „jautì“ persigalvojo pirmieji

Primename, kad neseniai buvo paskelbta, jog liepos 8-9 dieną vyksiančio festivalio „Naisių vasara“ programoje laukia tokių atlikėjų kaip Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupių „The Roop“, „jautì“, „Graži ir ta galinga“ pasirodymai.

Visgi netrukus muzikantams pasipylė kritika, mat „Naisių vasaros“ rėmėjas Ramūnas Karbauskis ne sykį yra pasisakęs prieš kai kurias LGBT+ bendruomenės teises, pavyzdžiui, jai palankų Partnerystės įstatymą. Tuo metu tiek D.Montvydas, tiek „The Roop“ dar birželį koncertavo LGBT+ eitynių „Baltic Pride“ koncerte Vilniuje, prie Baltojo tilto.

Po kilusių diskusijų grupė „jautì“ prisipažino pasiūlymą groti festivalyje priėmusi pernelyg skubotai ir pranešė, kad galiausiai jame nebegros.

Kiti pasitraukė ne iš karto

Visgi ne visi atlikėjai suskubo trauktis – „The Roop“ muzikos prodiuseris Lauras Lučiūnas dar ketvirtadienį kalbėdamas su portalu Žmonės.lt stebėjosi dėl sukelto „šaršalo“ ir tikino šioje situacijoje nematantis problemos.

„Tai yra didelis festivalis, jau seniai peraugęs politines idėjas. Klausimas – kodėl nedalyvauti? Ten susirenka daug žmonių su skirtingomis nuomonėmis ir pozicijomis. Mūsų su Ramūnu Karbauskiu nuomonės jau nuo seno išsiskiria, turėjome nemažai ginčų, bet tai nereiškia, kad negalime groti šiame festivalyje“, – kalbėjo L.Lučiūnas.

Muzikos prodiuseris pridūrė, kad tiek jis, tiek grupė „The Roop“ palaiko visada palaikė LGBT+ bendruomenę, tad stojant į „Naisių vasaros“ festivalio sceną šios vertybės niekur nedings.

„Mūsų vertybės nesikeičia, o jei festivalis mus kviečia koncertuoti, vadinasi, gal ir jie pritaria mūsų viešai reiškiamai pozicijai“, – portalui Žmonės.lt komentavo Lauras Lučiūnas.

Tačiau paskutinę akimirką persigalvoti paskatino naujausias Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio pasisakymas – šis pareiškė, kad Seimo opozicija kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl suteikto valstybės vadovo statuso Vytautui Landsbergiui.

„Statusas mums nekliūna, jis tiesiog, mūsų įsitikinimu, prieštarauja Konstitucijai. Pirmas dalykas, ką padarys Seimas, Seimo opozicija, tai surinks parašus ir kreipsis į Konstitucinį Teismą, nes du kartus Konstitucinis Teismas buvo išaiškinęs, kad toks sprendimas būtų neteisėtas, pažeistų Konstituciją“, – Žinių radijui penktadienį teigė R.Karbauskis.

Seimas praėjusią savaitę patvirtino, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas nuo 1990-ųjų kovo 11-osios buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas – tuo metu šias pareigas pareigas ėjo Vytautas Landsbergis.

R.Karbauskis sako, kad sprendimas prieštarauja „ir tuo metu buvusiai situacijai, ir pačiai logikai“.

„Žmogus nerinktas prezidentu, jis dabar pripažintas šalies vadovu, statusas jo pripažintas įstatymu Seime, kad jis praktiškai prezidento pareigas užėmė, nors jūs labai gerai atsimenate ir Česlovo Juršėno, ir kitų politikų, tuo metu dirbusių Seime, išaiškinimą, kad iš tikrųjų Seimo pirmininkas tada nebuvo nieko panašaus į prezidentą pagal savo funkcijas, jis turėjo tik dalį funkcijų“, – aiškino R.Karbauskis.