Dailės terapija – jausmų ir proto subalansavimo treniruotė
„Dailės terapijos ir vizualizacijos metodai turi ilgalaikį efektyvų poveikį išsilaisvinant nuo streso ir atstatant žmogaus vidinę pusiausvyrą“, – taip tvirtina gydytojos, kurios dalyvavo dailės terapeutės Marijos Mendelės-Leliugienės „Marija‘s Art Therapy“ studijos seminaruose.
Medikės teigia, kad dailės terapijos metu jos atrado ne tik unikalius papildomus darbo įrankius gydyti pacientus, bet ir nuo šiol sugeba be vargo pačios atsipalaiduoti po įteptos darbo dienos, o tai puiki prevencija ligoms rastis.
„Dažniausiai oficialioji medicina gydo ligos sukeltus simptomus, bet nepašalina tikrųjų priežasčių, kurios sukelia ligą, nes jų paprasčiausiai nežino. Todėl neretai liga po tam tikro laiko vėl atsinaujina“, – teigia gydytoja pediatrė Džiuginta Morkūnaitė.
Ilgametę darbo patirtį gydant vaikus turinti medikė D.Morkūnaitė teigia, kad ligos priežastys dažnai slypi kur kas giliau – žmogaus mintyse, jo mąstyme, užgniaužtose emocijose.
„Dirbdama vaikų ligų gydytoja, labai dažnai pastebėdavau, kad pas gydytoją atvesto vaiko ligos priežastis yra psichogeninės kilmės. Man, kaip gydytojai, labai trūko kokio nors paprasto, bet labai patrauklaus pacientui, darbo metodo. Pradėjau domėtis, kokie šiuo metu yra inovatyviausi terapijos metodai ir atradau pasaulyje populiarėjančią menų terapiją.
Pirmiausia išbandžiau dailės terapijos metodų poveikį per asmeninę patirtį „Marija‘s Art Therapy“ studijoje. Labai įstrigo dailės terapijos metodas „Mano širdies ikona“, kurio tikslas – leistis į kūrybinį procesą, kurio metu mėgaujiesi gyvenimu. Šis metodas sudaro unikalias sąlygas žmogui tapymo metu net 2 valandas būti vien tik teigiamose emocijose. O juk gerų emocijų poveikį organizmo prigimtinių savigydos galių atstatymui jau yra įrodęs ir mokslas“, – teigė D.Morkūnaitė.
Gydytoja pripažįsta, kad paskutiniu metu visuomenėje labai trūksta gerų emocijų. Nemažai streso, įtampos darbe patiria ir medikai, kasdien susidurdami su kitų skausmu. Todėl ji džiaugiasi išbandžiusi dailės terapiją, kurios metodai, anot jos, yra nepamainomas įrankis stresui suvaldyti. Tiesiog pieši ir gyji.
Dailės terapija – poveikis su išliekamąja verte
Fizioterapeutė Dalia Januškienė, taip pat teigia, kad kol kas dailės terapija yra pats efektyviausias, jos pačios išbandytas, streso ir vidinių įtampų suvaldymo metodas.
„Tai ne tas poveikis, kurio metu sukoncentruojamas dėmesys į kitą veiklą ir visos problemos tuo metu yra pamirštamos. Tai poveikis – su išliekamąja verte. Mintys, trukdžiusios jaustis gerai, būti darbingai, dabar taip nebetrukdo ir neišbalansuoja.
Tai yra savotiška jausmų ir proto subalansavimo treniruotė, po kurios atsigavau ir supratau, kad ne viskas yra beviltiška, todėl priėmiau drąsų sprendimą išmokti šių dailės terapijos metodų taikymo paslapčių iš pačios autorės Marijos Mendelės-Leliugienės ir juos taikyti savo, kaip fizioterapeutės, darbe.
Gydytoja D.Morkūnaitė pasakoja taip pat dalyvavusi kvalifikacijos tobulinimo seminare apie archainių simbolių taikymą dailės terapijoje. Kaip pati teigia, seminare išdėstyta santykių filosofija ir trimatis konflikto modelis jai leido kitaip pažvelgti į pasaulį, į esamas situacijas, leido suvokti orumo ir tolerancijos paslaptis, kas labai svarbu dirbant su pacientais.
Šis metodas sudaro unikalias sąlygas žmogui tapymo metu net 2 valandas būti vien tik teigiamose emocijose.
„Tikrai tikiu, kad menas sveikatai duoda puikius rezultatus. Stebėjausi Marijos Mendelės-Leliugienės pasakojimais – atvejų analize, kai po dailės terapijos vaikas, kuriam diagnozuota anoreksija, pradeda valgyti, kitam – išnyksta baimės, o dar kitas – staiga nustoja šlapintis į lovą. Likau sužavėta ir jaučiausi atradusi tai, ko ieškojau dirbdama gydytoja“, – savo atradimais dalijosi pašnekovė.
Abi gydytojos teigia, kad tobulėjimui ribų nėra, todėl jos nuo balandžio 22 d. savo žinias apie dailės terapijos metodų įvaldymą jausmų ir proto subalansavimui pradės gilinti Mykolo Romerio universitete startuosiančioje tarptautinėje Žmogiškojo ir socialinio kapitalo stiprinimo programoje „Aš esu kūrėjas“. Gydytojos įsitikinusios, kad sujungusios savo turimas medicinos žinias su dailės terapijos metodais galės dar efektyviau padėti savo pacientams.