Danų „lykke“ – kas tai ir kodėl mums to reikia?
Meikas Wikingas, Laimės tyrimų instituto Kopenhagoje vadovas, išleidęs bestselerį apie jaukumo koncepciją „hygge“, nori pasaulį supažindinti su dar viena danų sąvoka – „lykke“. Tai reiškia laimę, laimingumą. Kodėl mes turėtume mokytis būti laimingi iš danų? Nes jie pirmauja laimingųjų sąrašuose! Ir, kaip paguodžia M. Wikingas, nereikia emigruoti, kad taptum laimingesnis.
Kaip pastebi ekspertas, danai yra iš esmės patenkinti savo gyvenimu, tačiau būti laimingi galime mokytis iš daugybės tautų. Jo užduotis – ištirti, kas sukelia laimės jausmą žmonėms ir kokį efektą ta laimė turi. Juk žinant, kaip būti laimingesniems, tomis žiniomis galės pasinaudoti bet kuris pasaulio žmogus.
Pavyzdžiui, fizinis aktyvumas skatina laimės hormono serotonino gamybą. Ir – sutapk tu man šitaip – kas antras danas mina į darbą dviračiu. Sportas yra įtrauktas į jų kasdienybę įvairiomis formomis.
Kalbant apie darbą ir laimę, duodamas interviu penguin.co.uk laimės ekspertas pateikė tokį pavyzdį. Mūsų laimei trukdo tai, kad esame nuolat trukdomi ir dirginami darbe. Susitikimai, neatidėliotini darbai, įkyrūs kolegos, viršvalandžiai, nesibaigiantys skambučiai ir elektroniniai laiškai... Bet pamėginkite įsivaizduoti, jeigu viso šito nebūtų. Įsivaizduokite, kokie būtumėte laisvi. Ir kiek galėtumėte nuveikti per tą dieną. Galėtumėte sutelkti visą savo dėmesį į darbą, pasinaudoti savo žiniomis, kūrybiškumu ir tiesiog mėgautis.
Kad galėtų patirti šią laisvę, Laimės tyrimų institute jie turi vadinamąsias „kūrybiškas zonas“ – jose žmonės, kuriems reikia visiško susitelkimo, gali dirbti dvi valandas neatitraukiami nuo darbo.
Kaip pasakoja M. Wikingas, vėliau jis sužinojo, kad ir „Intel“ kompanija buvo išmėginusi panašų modelį: antradieniais turėdavo „tylųjį rytą“. Dviejose JAV valstijose 300 kompanijos inžinierių ir vadybininkų susitarė, kad bus netrukdomi antradienio rytais. Tuo laiku telefonai būdavo perjungiami į balso pašto režimą, būdavo nenumatoma jokių susitikimų, o el. paštai – tiesiog netikrinami. Keturios valandos būdavo paskiriamos mąstymui.
Taigi, įmonių vadovai, norėdami laimingesnių darbuotojų ir našesnių darbo rezultatų, galėtų pamąstyti apie tokius eksperimentus.
M. Wikingas teigia savo gyvenime panaudojantis daugybę tokių atradimų. „Kaip Laimės instituto generalinis direktorius, turiu būti laimingas – antraip būsiu atleistas“, – juokiasi ekspertas ir priduria, kad turi turbūt geriausią darbą pasaulyje – juk siekia suvokti, kas padaro žmones laimingus, o, kad tai sužinotų, jis kalbasi su žmonėmis iš viso pasaulio apie jų svajones ir siekius.
Laimės ekspertas savo gyvenime prieš penkerius metus padarė pokytį, kuris turėjo įtakos jo ir draugų laimingumui. Jie įkūrė vakarienės klubą. Tai laikas, skirtas praleisti daugiau ir kokybiško laiko su draugais ir artimaisiais. Visi susitarė, kad, užuot užkrovę vakarienės ruošimo naštą vienam kuriam šeimininkui ant pečių, geriau visi atsineš reikiamų produktų ir gamins drauge. Kiekvienąkart susigalvojama kokia nors tema, tarkim, meksikiečių patiekalai, ir visi pasineria į gaminimo bei ragavimo procesą.
Paklaustas, kokį patarimą galėtų duoti visiems, norintiems būti labiau „lykke“, M. Wikingas pataria įsitraukti į užsiėmimą, kuris reikalauja viso mūsų dėmesio. Tarkime, laimės ekspertas manė, kad yra klaikus šokėjas, bet vis tiek prieš ketverius metus užsirašė į tango kursus – tai privertė sutelkti koncentraciją ne į galvą, o į kūną. Taip smegenys galėjo pailsėti, juk visiems pažįstama situacija, kai įkyrios mintys neduoda ramybės, kai pradedate galvoti apie nepadarytus darbus ar dar blogiau – save kritikuoti, ir ne kiekvienam padeda meditacija (na, toli gražu ne kiekvienas ją ir išmėgina...).
Jeigu nieko nepažįstate, pamėginkite perlipti tvorą ir atsisėsti kieno nors kieme ir palaukti, kol jie grįš namo.
„Tango man padėjo pailsėti nuo to vidinio kritiko. Tiesa, jeigu norite tapti laimingesni visam gyvenimui, siūlau sutelkti dėmesį į tokius faktorius kaip sveikata ir bendrumo jausmas.“
Kaip Meikas pasakojo theguardian.com, pastebėta, kad žmonės, kurie kažką veikia drauge su kitais, yra laimingesni nei tie, kurie tai daro vieni. Jeigu norite būti labiau „lykke“, įsitraukite į bendrą veiklą. „Jeigu nieko nepažįstate, pamėginkite perlipti tvorą ir atsisėsti kieno nors kieme ir palaukti, kol jie grįš namo“, – nė nemirktelėjęs siūlo laimės ekspertas.
(Įdomus faktas: tas pats „The Guardian“ yra išskyręs Vilnių kaip vieną geriausių miestų gyventi!)
Meikas taip pat pataria būti mieliems ir nuoširdiems su kitais žmonėmis (jei jau rėkiate: „Pfff, per paprasta!“, tai niekas ir nesakė, kad būti laimingesniems labai sudėtinga).